Նոր մրցաշրջանին ընդառաջ թիավարության մանկապատանեկան մարզադպրոցում այսօր շաբաթօրյակ էր: Մարզիչներն ու մարզիկները մաքրում ու բարեկարգում էին մարզադպրոցի տարածքը:
Այսօր մարզադպրոց էր այցելել ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար, ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանը: Նա ղեկավարության հետ շրջեց տարածքում, ծանոթացավ պայմաններին եւ քննարկեց թիավարության ՄՊՄԴ-ն նաեւ սպորտային զբոսաշրջության զարգացմանը ծառայեցնելու հնարավորություններն ու հեռանկարները:
Լրատվամիջոցների հետ զրույցում Հրաչյա Ռոստոմյանն ասաց.
«Ինչպես գիտեք, ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ Հայաստանում լուրջ քայլեր են արվում զբոսաշրջությունը, այդ թվում նաեւ սպորտային զբոսաշրջությունը զարգացնելու ուղղությամբ: Այս առումով թիավարության մարզադպրոցը սպորտային տուրիզմը նաեւ Երեւանում զարգացնելու մեծ հնարավորություններ ունի: Սակայն մինչ այս պահը եղած ոչ բարվոք վիճակում, բնականաբար, որեւէ բան անել չենք կարող: Ուստի հարց է առաջացել՝ մարզադպրոցի տարածքը մաքրել, բարեկարգել: Մենք այստեղ մի քանի նկատառումներ եւ ծրագրեր ունենք՝ երեւանցիների եւ Երեւանի հյուրերի համար ստեղծել սպորտով, առողջ ապրելակերպով զբաղվելու մեծ հնարավորություններ»:
Հրաչյա Ռոստոմյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ հանրապետությունում ընդհանրապես սպորտային տուրիզմը զարգացնելու 10-12 ծրագիր կա.
«Եթե ճյուղային տեսանկյունից նայենք, Ծաղկաձորը ձմեռային մարզաձեւերի սիրահարների տուրիստական կենտրոն է: Այս տարի բավականին մեծ ներդրումներ է արվել մեր գլխավոր լեռնադահուկային կենտրոնը վերազինելու՝ ժամանակակից հարթուղիներ, վազքուղիներ, գիշերային վազքուղի ունենալու համար, ձեռք են բերվել նոր ճոպաններ, ինչն արագացրել է ճոպանուղու՝ առաջին կետից երկրորդ կետ մարդկանց հասցնելու արագությունը: Մինչեւ օգոստոս ամիս կվերջացնենք նոր ճուպանուղու կառուցումը, որի աշխատանքները կսկսվեն ձյունը հալվելուն պես: Ծաղկաձորում վերանորոգվում են նաեւ ժամանցի կենտրոնները:
Ջրային մարզաձեւերի համար սպորտային տուրիզմի ծրագրեր ունենք Սեւանա լճում, այլ ուղղությունների համար՝ Դիլիջանում, Իջեւանում: Շատ կարեւոր է սպորտային տուրիզմի ոլորտում արշավների ներդրումը: Այսօր զբոսաշրջիկները շատ են սիրում գնալ աշխարհի տարբեր երկրներ եւ իրենց հանգիստն անցկացնել արշավներում: Մենք պետք է դա ապահովենք: Համենայն դեպս, այս տարի երեքից չորս մարզերում կունենանք քեմփինգներ՝ բավարարելու նրանց հանգիստը», - ասաց Հրաչյա Ռոստոմյանը:

Перед новым сезоном сегодня в детско-юношеской спортшколе гребли прошел субботник. Тренеры и спортсмены очищали и благоустраивали территорию спортшколы.
Сегодня спортшколу посетил генеральный секретарь НОКА, министр спорта и по делам молодежи Грачья Ростомян. Он вместе с руководством осмотрел территорию, ознакомился с условиями, обсудил возможности и перспективы использования ДЮСШ также в сфере спортивного туризма.
В беседе с журналистами Грачья Ростомян сказал:
"Как вы знаете, по распоряжению президента РА в Армении делаются серьезные шаги, в том числе в направлении развития спортивного туризма. В этом плане спортшкола гребли имеет большие возможности развития спортивного туризма также в Ереване. Однако с учетом неблагополучного состояния на данный момент, естественно, сделать что-то мы не можем. Поэтому возникла необходимость очистить и благоустроить территорию спортшколы. У нас здесь есть несколько соображений и программ – создать для ереванцев и гостей столицы широкие возможности для занятий спортом и здоровым образом жизни".
Грачья Ростомян также сообщил, что в республике в общей сложности есть 10-12 программ развития спортивного туризма:
"Если посмотреть с точки зрения отрасли, Цахкадзор является туристическим центром любителей зимних видов спорта. В этом году были сделаны довольно большие вложения для переоборудования нашего главного горнолыжного центра, чтобы иметь современные беговые и спусковые трассы, в том числе с ночным освещением. Были приобретены новые тросы, что ускорило перевозку людей из первого пункта во второй. До августа закончим строительство новой канатной дороги, работа которой начнется, как только растает снег. В Цахкадзоре ремонтируются также центра досуга.
Для водных видов спорта есть программы спортивного туризма на озере Севан, для других направлений – в Дилижане, Иджеване. Очень важно внедрение в области спортивного туризма походов. Сегодня туристы очень любят посещать разные страны и проводить свой отдых в походах. Мы должны обеспечить это. В любом случае, в этом году в трех-четырех марзах у нас будут кемпинги для организации их отдыха", - сказал Грачья Ростомян.