Փարիզ-2024 Օլիմպիական խաղերի սերֆինգի մրցումները կարող են անցկացվել Ֆրանսիական Պոլինեզիայում գտնվող Թահիթի կղզում, որը 15700 կմ հեռավորության վրա է Ֆրանսիայի մայրաքաղաքից: Այդ տարբերակը քննարկվել է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) գործադիր խորհուրդի՝ Լոզանում տեղի ունեցած նիստում:
Սերֆինգի մրցումները հյուրընկալելուն հավակնում են նաև Բիսկայան ծոցի ափին գտնվող Բիարից քաղաքը, Պուանտ դե լա Տորշը, ինչպես նաև Ֆրանսիայի հարավ-արևմուտքում գտնվող Սորտս-Օսեգոր և Լականո համայնքները:
Ֆրանսիական մամուլի համաձայն՝ Թահիթին ֆավորիտ է այդ պայքարում՝ չնայած նրան, որ բավական հեռու է Եվրոպայից: Կղզին հայտնի է իր ալիքներով ու հրաշալի եղանակային պայմաններով:
Ավելի վաղ ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը մտահոգություն է հայտնել այդ հարցի շուրջ՝ նշելով, որ բոլոր մրցումները պետք է անցկացվեն 2024թ. Օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաքին հնարավորինս մոտ:
Հիշեցնենք, որ սերֆինգը մեկն է այն 4 լրացուցիչ մարզաձևերից, որոնք ընդգրկվել են Փարիզ-2024-ի ծրագրում:

Соревнования по серфингу на Олимпийских играх Париж-2024 могут быть проведены на находящемся во Французской Полинезии острове Таити, который находится на расстоянии в 15700 километров от столицы Франции. Этот вариант обсуждался на заседании исполнительного совета Международного олимпийского комитета (МОК) в Лозанне.
На проведение соревнований по серфингу также претендуют находящийся на побережье Бискайского залива город Биарриц, Пуант-де-ла-Торш, а также коммуны Сорт-Осгор и Лакано на юго-западе Франции.
Согласно французской прессе, Таити является фаворитом в этой борьбе, несмотря на то, что находится далеко от Европы. Остров славится своими волнами и прекрасными погодными условиями.
Ранее президент МОК Томас Бах выразил обеспокоенность по этому вопросу, отметив, что все соревнования должны быть проведены как можно ближе к столице Олимпийских игр 2024-го года.
Напомним, что серфинг является одним из четырех дополнительных видов спорта, включенных в программу Париж-2024.