Ծանրամարտի Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ, ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը լրագրողների հետ զրույցում ամփոփեց ավարտվող տարին:
«Աշխարհի առաջնությունում նվաճեցինք երեք փոքր մեդալ: Տղաները ընդհանուր հաշվարկում զբաղեցրին 8-րդ տեղը: Աղջիկներն արեցին այն, ինչ պետք էր: Տիգրան Մարտիրոսյանի մասին ցավով և ափսոսանքով պետք է խոսեմ: Եթե նայեք նրա վիճակագրությունը, կտեսնեք, որ Տիգրանը նախաօլիմպիական տարում ձախողել է իր աշխարհի առաջնությունները: Նրա մոտ նախամեկնարկային լարվածություն կար: Պետք է աշխատենք այդ ուղղությամբ: Մենք մեր առջև ունենք կարևոր ստուգատես՝ Եվրոպայի առաջնությունը, որը որոշիչ կլինի: Ռիոյի Օլիմպիական խաղերին մեկնելու են այն ծանրորդները, ովքեր ունակ են մասնակցելու Ա խմբում: Մինչև վերջին պահը փորձարկելու ենք մեր ծանրորդներին: Օլիմպիական խաղերին կմեկնի նա, ով այդ պահին ամենալավ մարզավիճակում կլինի: Ինչ կլինի Ռիոյում, ասել չեմ կարող, ես իրատես եմ, նախօրոք ոչինչ չեմ ասի»,-ասաց Ալավերդյանը:
2015 թվականին հայ ծանրորդները՝ տարբեր տարիքային խմբերում նվաճել են 60 մեդալ, որոնցից 21 ոսկի, 18 արծաթ և 21 բրոնզե:

The head coach of the Armenian men's weightlifting team, secretary general of the Armenian Weightlifting federation, Pashik Alaverdyan summarized the expiring year in an interview with journalists.
''We conquered 3 little medals at the World Championship. The guys gained the 8th place overall. The girls did what was necessary. I have to speak about Tigran Martirosyan with pain and regret. If we look at the statistics we'll see that Tigran wrecked his pre-Olympic world championships. He was very tense and we have to work it out. We still have the European championship which will be decisive. Moreover, only A group weightlifters will join in the Olympics. We are going to test our athletes up to the last moment. Only prepared athletes will join in the Olympic Games. I can't predict what will happen in Rio, I am a realist and I don't want to say anything in advance», Alaverdyan said.
In 2015, Armenian weightlifters have won 60 medals in different age groups from which 21 gold, 18 silver and 21 bronze medals.