Ծանրամարտի Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ, ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը լրագրողների հետ զրույցում ամփոփեց ավարտվող տարին:
«Աշխարհի առաջնությունում նվաճեցինք երեք փոքր մեդալ: Տղաները ընդհանուր հաշվարկում զբաղեցրին 8-րդ տեղը: Աղջիկներն արեցին այն, ինչ պետք էր: Տիգրան Մարտիրոսյանի մասին ցավով և ափսոսանքով պետք է խոսեմ: Եթե նայեք նրա վիճակագրությունը, կտեսնեք, որ Տիգրանը նախաօլիմպիական տարում ձախողել է իր աշխարհի առաջնությունները: Նրա մոտ նախամեկնարկային լարվածություն կար: Պետք է աշխատենք այդ ուղղությամբ: Մենք մեր առջև ունենք կարևոր ստուգատես՝ Եվրոպայի առաջնությունը, որը որոշիչ կլինի: Ռիոյի Օլիմպիական խաղերին մեկնելու են այն ծանրորդները, ովքեր ունակ են մասնակցելու Ա խմբում: Մինչև վերջին պահը փորձարկելու ենք մեր ծանրորդներին: Օլիմպիական խաղերին կմեկնի նա, ով այդ պահին ամենալավ մարզավիճակում կլինի: Ինչ կլինի Ռիոյում, ասել չեմ կարող, ես իրատես եմ, նախօրոք ոչինչ չեմ ասի»,-ասաց Ալավերդյանը:
2015 թվականին հայ ծանրորդները՝ տարբեր տարիքային խմբերում նվաճել են 60 մեդալ, որոնցից 21 ոսկի, 18 արծաթ և 21 բրոնզե:

Главный тренер мужской сборной Армении по тяжелой атлетике, генеральный секретарь федерации тяжелой атлетики Пашик Алавердян подвел итоги уходящего года в беседе с журналистами.
«Мы завоевали 3 малые медали на чемпионате мира. Ребята заняли 8-е место в итоговой таблице. Девушки сделали все, что нужно. Я должен сказать о Тигране Мартиросяне с болью и сожалением, он в предолимпийский год провалил свои чемпионаты мира. У Тиграна было предстартовое напряжение, будем работать в этом направлении. Впереди у нас важное испытание, чемпионат Европы, который станет решающим. На Олимпийские игры в Рио отправятся те тяжелоатлеты, которые способны участвовать в группе А. Будем проверять наших спортсменов до последней минуты. На Олимпийские игры отправится тот, кто будет в наилучшей спортивной форме. Что будет в Рио, заранее сказать не могу, я реалист»,-отметил Алавердян.
В 2015-м году армянские тяжелоатлеты завоевали 60 медалей (21-у золотую, 18 серебряных и 21-у бронзовую) в разных весовых категориях.