Գերմանիայի Շտուտգարտ քաղաքում շարունակվող մարմնամարզության աշխարհի առաջնությունում Հայաստանի հավաքականի ներկայացուցիչ Արթուր Դավթյանը բազմամարտում նվաճել է Տոկիո-2020-ի ուղեգիր, իսկ Արթուր Թովմասյանը օղակների վարժությունում դուրս է եկել եզրափակիչ։
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը խոսեց մարզիկների ելույթների մասին։
«Արթուր Դավթյանի պարագայում ամեն ինչ հաշվարկված էր։ Երկրները, որոնք թիմային հաշվարկով արդեն ձեռք էին բերել ուղեգրեր, պայքարից դուրս էին։ Մեզ պետք էր, որ Արթուրը բազմամարտում նվաճի ուղեգիր։ Ես որոշեցի, որ պետք է շեշտը դնել ոչ թե հենացատկի, որը ավելի ռիսկային էր, այլ բազմամարտի վրա։ Քանի որ, եթե նա բազմամարտում էլ, հենացատկում էլ ուղեգիր նվաճեր, ուղեգրերից մեկը, այս դեպքում՝ բազմամարտինը, նա կորցնում էր։ Իմաստ չկար ռիսկի գնալ և բարդ ցատկ կատարել։ Այստեղ սխալի դեպքում կարող էինք կորցնել ամեն ինչ։ Ես հաշվեցի, թե ինչ միավորներ են պետք։ Արթուրը ստացավ հանձնարարությունը և հրաշալի կատարեց այն։ Ծրագրի մի մասն արդեն կատարված է։ Պետք է լավ աշխատենք և պատրաստվենք Տոկիո-2020-ին»,- նշեց մասնագետը։
Խոսելով Արթուր Թովմասյանի մասին՝ Հակոբ Սերոբյանը նշեց, որ նրան պետք է հոգեբանորեն լավ տրամադրել։
«Եզրափակիչ անցած 8 մասնակիցներից երեքն արդեն ուղեգրեր ունեն։ Ինչ-որ տեղ Թովմասյանի գործն արդեն հեշտանում է։ Նա պետք է ուղեգիր չնվաճած 2 մարզիկներից առաջ անցնի և այստեղ էլ կունենանք ուղեգիր։ Սա, իհարկե, ծրագրի նվազագույն մասն է։ Իհարկե, մեդալը մեզ շատ ավելի կուրախացնի»,- ասաց մարզիչը։
Հարություն Մերդինյանի մասին մարզիչը նշեց, որ 35-ամյա մարզիկը վերջինն էր ելույթ ունենում. «Ամենաբարդ ծրագիրը չի կատարել։ Այստեղ կարևոր էր, որ նա մաքուր կատարեր վարժությունը»։
Հիշեցնենք, որ Արթուր Թովմասյանը օղակների վարժությունում վաստակել է 14,566 միավոր և 8-րդ տեղով որակավորվել է եզրափակչին։ Եզրափակիչը կկայանա հոկտեմբերի 12-ին։

На продолжающемся в немецком городе Штутгарте чемпионате мира по спортивной гимнастике представитель сборной Армении Артур Давтян в многоборье завоевал путевку на Токио-2020, а Артур Товмасян в упражнении на кольцах вышел в финал.
Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян в беседе с пресс-службой НОК Армении рассказал о выступлениях спортсменов.
«В случае с Артуром Давтяном все было рассчитано. Страны, которые уже приобрели путевки в командном зачете, были вне конкуренции. Нам нужно было, чтобы Артур завоевал путевку в многоборье. Я решил сделать акцент на многоборье, а не на опорном прыжке, где больше риска. Поскольку, если бы он завоевал путевку и в многоборье, и в опорном прыжке, то потерял бы одну из путевок, в данном случае в многоборье. Не имело смысла рисковать и выполнять сложный прыжок. Здесь в случае ошибки мы могли потерять все. Я рассчитал, сколько нужно очков. Артур получил задание и прекрасно выполнил его. Часть программы уже выполнена. Мы должны хорошо поработать и подготовиться к Токио-2020», - отметил специалист.
Говоря об Артуре Товмасяне, Акоп Серобян отметил, что его надо хорошо настроить психологически.
«3 из 8-и участников, вышедших в финал, уже имеют путевки. Где-то задача Товмасяна уже облегчена. Он должен обойти двух спортсменов, не завоевавших путевки, и у нас будет еще одна путевка. Это минимальная часть программы. Конечно, медаль нас обрадует намного больше», - сказал тренер.
Об Арутюне Мердиняне тренер отметил, что 35-летний спортсмен выступал последним: «Он не выполнил самую сложную программу. Здесь было важно чисто выполнить упражнение».
Напомним, что Артур Товмасян в упражнении на кольцах заработал 14,566 очка и вышел в финал, заняв 8-е место. Финал состоится 12-го октября.