Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում սեպտեմբերի 14-22-ը կանցկացվի ըմբշամարտի աշխարհի առաջնությունը։
Այս առաջնությունը կարևոր և առաձնհատուկ է այնքանով, որ նախաօլիմպիական է և առաջին մրցաշարն է, որի ժամանակ կխաղարկվեն Օլիմպիական ուղեգրեր Տոկիո-2020-ի համար։
Որպես կանոն նախաօլիմպիական աշխարհի առաջնություններն անցնում են բարձր մրցակցության պայմաններում։
Նուր-Սուլթանում առաջնության բացումը կանեն հունահռոմեական ոճի ըմբիշները։ Նրանք պայքարի մեջ կմտնեն 10 քաշային կարգերում, որոնցից 6-ը օլիմպիական քաշային կարգեր են։
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը մրցավայր է մեկնել հետևյալ կազմով՝ Նորայր Հախոյան (55 կգ), Գևորգ Ղարիբյան (60 կգ), Սլավիկ Գալստյան (63 կգ), Կարեն Ասլանյան (67 կգ), Մալխաս Ամոյան (72 կգ), Կարապետ Չալյան (77 կգ), Մաքսիմ Մանուկյան (82 կգ), Արթուր Շահինյան (87 կգ) եւ Արթուր Ալեքսանյան (97 կգ)։
Հավաքականի կազմում միակ նորեկը, ով մեծահասկաների աշխարհի կամ Եվրոպայի առաջնության փորձ չունի Մալխաս Ամոյանն է, ով նորամուտն է նշում մեծահասկաների հավաքականում։ Թեև Մալխասի քաշային կարգը ոչ օլիմպիական է, այնուամենայնիվ չի նշանակում, որ նրան հեշտ մրցակցություն է սպասվում այս առաջնությունում։ Երիտասարդ ըմբիշը լուրջ քննություն պետք է հանձնի և ցույց տա, թե որքանով է պատրաստ հանդես գալ մեծահասկաների մրցաշարերում և առաջնություններում։ Հանուն արդարության պետք է նշել, որ Մալխասը այս տարի հաղթող է ճանաչվել Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում կայացած Poland Open միջազգային մրցաշարում, որտեղ անցկացրել է 3 գոտեմարտ և ոչ մի միավոր չի զիջել մրցակիցներին։ Բայց միջազգային մրցաշարերը այլ են, աշխարհի առաջնությունը՝ այլ։ Երիտասարդ ըմբիշից սպասելիքները շատ են, այդ մասին նաև իր խոսքում նշել է գլխավոր մարզչի պաշտոնակատար Էդուարդ Սահակյանը․ «Մենք հավատում ենք Մալխաս Ամոյանի ուժերին, դրա համար էլ նա հավաքականի կազմում է»։
Հետաքրքիր է լինելու հետևել 82 կգ քաշային կարգում Մաքսիմ Մանուկյանի գոտեմարտերին։ 2017 թվականի աշխարհի չեմպիոնը Ղազախստանի մայրաքաղաք է մեկնում աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակրի կարգավիճակով: Մաքսիմի համար այս տարի այնքան էլ հաջող չէր՝ նախ նա անհաջող հանդես եկավ Եվրոպայի առաջնությունում, ապա Եվրոպական խաղերում (1 կգ քաշային կարգ բարձր), սա հնարավրություն է, որպեսզի նա ապացուցի, որ դեռ ունակ է պայքար մղելու մեդալների և չեմպիոնական տիտղոսների համար։
87 կգ քաշային կարգում Արթուր Շահինյանը նույնպես Նուր-Սուլթան է մեկնում աշխարհի առաջնության բրնոզե մեդալակրի կարգավիճակով։ 2018 թվականին Բուդապեշտում Արթուրը բրոնզե մեդալի համար լարված պայքարում առավելության հասավ Ադրբեջանը ներկայցնող Իսլամ Աբասովի նկատմամբ։ Այս տարի Շահինյանը անհաջող հանդես եկավ Բուխարեստում կայացած Եվրոպայի առաջնությունում, սակայն մինչև աշխարհի առաջնությունը Վաշավայում կայացած Poland Open մրցաշարում հաղթող դարձավ՝ եզրափակչում առավելության հասնելով Մաքսիմ Մանուկյանի նկատմամբ։
Առաջնության գլխավոր ինտրիգներից մեկը թերևս Արթուր Ալեքսանյանի և աշխարհի գործող չեմպիոն Մուսա Եվլոևի դիմակայությունը կլինի։ 97 կգ քաշային կարգում Օլիմպիական խաղերի չեմպիոնը կփորձի հետ բերել աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը։ 2018-ին Բուդապեշտում Արթուրը ծանր գոտեմրատեր անցկացրեց և կիսաեզրափակչում զիջեց Եվլոևին, ով էլ դարձավ ԱԱ-ի հաղթող։ Դրանից հետո Արթուրը անցավ բուժման և վերկանգնողական շրջան և Մինսկում կայացած Եվրոպական խաղերում նվաճեց չեմպիոնի կոչումը՝ ճանապարհին հաղթելով Ռուսաստանի մեկ այլ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Գոլովինին։ Եվլոևի հետ նրանց գոտեմարտերի հաշիվը 1:1 է, 2017-ի ԱԱ-ի եզրափակչում հաղթել է Արթուրը, 2018-ին՝ ռուս ըմբիշը։
Հուլիսին ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Արթուրը ասել էր․ «Ղազախստան եմ մեկնելու, ոչ թե աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը հետ բերելու, այլ աշխարհի քառակի չեմպիոն դառանալու, իսկ թե այդ ճանապարհին ում կհաղթեմ, ինձ համար կարևոր չէ»։
Հայ հանդիսատեսի համար գլխավոր ինտրիգը լինելու է 77 կգ քաշային կարգում Կարապետ Չալյանի ելույթը։ Եվրոպական խաղերի փոխչեմպիոնն երրորդ ԱԱ-ն անընդմեջ կփորձի ապացուցել, որ այս քաշային կարգում հավաքականի առաջատարն է։ Մինչև այս Չալյանը նախորդող երկու ԱԱ-ում հաջող ելույթներ չի ունեցել, սակայն այս առաջնությունը կարևոր է այնքանով, որ կտա շատ հարցերի պատասխան, թե ի վերջո ինչքանով էր արդարցի և ճիշտ նրա՝ ԱԱ-ում հայտնվելը։ Ի վերջո, այս ճանապարին եղան բազմաթիվ քննարկումներ, գլխավոր մարզչի հրաժարական, փորձամրցում Արսեն Ջուլֆալակյանի հետ, հարցազրույցներ, պարզաբանումներ։ 77 կգ քաշային կարգը օլիմպիական է համարվում և բարդ մրցակցություն է սպասվում գյումրեցի ըմբիշին։ Այս աշխարհի առաջնությունը յուրահատուկ է հունահռոմեական ոճի Հայաստանի հավաքականի համար։
ԱԱ-ի մեկնարկից մոտ մեկ ամիս առաջ հրաժարական տվեց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը, ով հավաքականը գլխավորում էր 20 տարի։ Սա յուրահատուկ փորձություն է լիենելու թիմի համար և, թե ինչպես դուրս կգան այս իրավիճակից կախված է ըմբիշներից և մարզչական անձնակազմի աշխատանքից։ Ինչպես ասել էր հավաքկանի գլխավոր մարզչի պաշտոնակատար Էդուրադ Սահակյանը դժվար է Ջուլֆալակյանից հետո գլխավորել հավաքականը, բայց կփորձենք պատվով դուրս գալ այս իրավիճակից։
Հիշեցնենք, որ առաջին մրցումային օրը պայքարի մեջ կմտնեն 55,63, 72, 82 կգ քաշային ըմբիշները։ Օլիմպիական ուղեգրեր են տրվում յուրաքանչյուր օլիմպիական քաշային կարգում 1-6-րդ հորիզոնականը զբաղեցրած ըմբիշներին։

В столице Казахстана Нур-Султане с 14-го по 22-е сентября пройдет чемпионат мира по борьбе.
Важность этого чемпионата заключается в том, что он является предолимпийским и первым турниром, во время которого будут разыграны олимпийские путевки на Токио-2020.
Как правило, предолимпийские чемпионаты мира проходят в условиях высокой конкуренции.
Борцы греко-римского стиля первыми вступят в борьбу на чемпионате в Нур-Султане. Они будут бороться в 10-и весовых категориях, 6 из которых являются олимпийскими.
Сборная Армении по греко-римской борьбе отправилась на турнир в следующем составе: Норайр Ахоян (55 кг), Геворг Гарибян (60 кг), Славик Галстян (63 кг), Карен Асланян (67 кг), Малхас Амоян (72 кг), Карапет Чалян (77 кг), Максим Манукян (82 кг), Артур Шагинян (87 кг) и Артур Алексанян (97 кг).
Единственный новичок в составе сборной Малхас Амоян не имеет опыта во взрослых чемпионатах мира или Европы и будет дебютировать во взрослой команде. Несмотря на то, что весовая категория Малхаса не является олимпийской, это не означает, что его ждет легкая конкуренция на чемпионате. Молодой борец должен пройти серьезное испытание и показать, насколько он готов выступать во взрослых турнирах и чемпионатах. Ради справедливости следует отметить, что Малхас стал победителем международного турнира Poland Open в этом году в столице Польши Варшаве, где он провел 3 поединка и не уступил ни одного очка соперникам. Но одно дело - международный турнир, другое - чемпионат мира. Ожидания от молодого борца высоки, об этом в своем выступлении отметил также и.о. главного тренера Эдуард Саакян: «Мы верим в силы Малхаса Амояна, поэтому он в составе сборной».
Будет интересно наблюдать за поединками Максима Манукяна в весовой категории 82 кг. Чемпион мира 2017-го года отправился в столицу Казахстана в статусе бронзового медалиста чемпионата мира. Этот год был не очень удачным для Максима, сначала он неудачно выступил на чемпионате Европы, а затем на Европейских играх (в весовой категории выше на 1 кг), и это станет возможностью для него доказать, что он еще способен бороться за медали и чемпионские титулы.
Артур Шагинян (87 кг) также отправился в Нур-Султан в статусе бронзового медалиста чемпионата мира. В 2018-м году в Будапеште Артур в напряженной борьбе за бронзовую медаль одержал победу над азербайджанцем Исламом Абасовым. В этом году Шагинян неудачно выступил на чемпионате Европы в Бухаресте, однако до чемпионата мира он стал победителем турнира Poland Open в Вашаве, одержав победу над Максимом Манукяном в финале.
Вероятно, одной из главных интриг чемпионата станет противостояние между Артуром Алексаняном и чемпионом мира Мусой Евлоевым. Олимпийский чемпион в весовой категории 97 кг попытается вернуть себе титул чемпиона мира. В 2018-м году в Будапеште Артур провел тяжелые поедсинки и в полуфинале уступил Евлоеву, который стал победителем ЧМ. После этого Артур, пройдя период лечения и восстановления, завоевал звание чемпиона на Европейских играх в Минске, одержав победу над другим представителем России Александром Головиным. Счет их поединков с Евлоевым - 1:1, в финале ЧМ 2017-го года победу одержал Артур, а в 2018-м году - российский борец.
В июле, в беседе с пресс-службой НОК Армении Артур сказал: «Я отправляюсь в Казахстан не для того, чтобы вернуть титул чемпиона мира, а для того, чтобы стать четырехкратным чемпионом мира, и для меня не важно, над кем я одержу победу на этом пути».
Главной интригой для армянского зрителя станет выступление Карапета Чаляна в весовой категории 77 кг. Вице-чемпион Европейских игр постарается доказать за третий подряд чемпионат мира, что он является лидером сборной в этой весовой категории. На двух предыдущих чемпионатах мира Чалян выступил неудачно, но этот чемпионат важен тем, что он ответит на многие вопросы о том, насколько оправданно и справедливо то, что он оказался на ЧМ. Ведь на этом пути было много дискуссий, отставка главного тренера, тестовый поединок с Арсеном Джулфалакяном, интервью и разъяснения. Весовая категория 77 кг считается олимпийской, и гюмрийского борца ожидает сложная конкуренция. Этот чемпионат мира является особенным для сборной Армении по греко-римской борьбе.
Примерно за месяц до начала ЧМ подал в отставку главный тренер команды Левон Джулфалакян, который возглавлял команду в течение 20 лет. Это будет особенным испытанием для команды, и то, как они выйдут из этой ситуации, зависит от борцов и работы тренерского штаба. Как заявил исполняющий обязанности главного тренера Эдурад Саакян, трудно возглавлять сборную после Джулфалакяна, но мы постараемся с честью выйти из этой ситуации.
Напомним, что в первый день соревнований в борьбу вступят борцы весовых категорий 55, 63, 72, 82 кг. Олимпийские путевки выдаются борцам, занявшим 1-6-е места в каждой олимпийской весовой категории.