Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիան կհայտարարի ընթացիկ մրցաշրջանի լավագույն մարզիկների անունները կազմակերպության գլխավոր ասամբլեայում, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 17-ին Դոհայում:
Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիան նախաօլիմպիական տարում ավանդաբար պարգևներ է հանձնում այն մարզիկներին, որոնք լավագույն արդյունքներն են ցույց տվել հինգ մայրցամաքային ասոցիացիաների կողմից անցկացվող մրցումներում:
Հին աշխարհի լավագույն մարզիկին կընտրի ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի անդամներից կազմված ժյուրին։ Այս հեղինակավոր մրցանակի հավակնորդների կարճ ցուցակում ընդգրկվել են 5 կանայք և նույնքան տղամարդ:
Բանգկոկում կայացած առաջին հանդիսավոր արարողության ժամանակ Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի «Ակնառու նվաճումների համար» մրցանակը ստացել է սպորտային մարմնամարզության 9-ակի օլիմպիական չեմպիոն, ՄՕԿ-ի արծաթե օլիմպիական շքանշանի ասպետ Լարիսա Լատինինան:

The Association of the National Olympic Committees will announce the names of the best athletes of this season at the General Assembly of the organization which will be held in Doha on October 17.
The Association of the National Olympic Committees traditionally honors athletes who have shown best results in the tournaments organized by the five Continental Associations.
The best athlete of the ancient world will be chosen by the jury composed of members of the Association of the National Olympic Committees. In the short list of contenders of this prestigious award are included 5 women and 5 men.
At the first event held in Bangkok Larisa Latynina, a nine-time artistic gymnastics Olympic champion, recipient of Silver Olympic Order, was given ANOC Award for Outstanding Achievements.