Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիան կհայտարարի ընթացիկ մրցաշրջանի լավագույն մարզիկների անունները կազմակերպության գլխավոր ասամբլեայում, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 17-ին Դոհայում:
Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիան նախաօլիմպիական տարում ավանդաբար պարգևներ է հանձնում այն մարզիկներին, որոնք լավագույն արդյունքներն են ցույց տվել հինգ մայրցամաքային ասոցիացիաների կողմից անցկացվող մրցումներում:
Հին աշխարհի լավագույն մարզիկին կընտրի ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի անդամներից կազմված ժյուրին։ Այս հեղինակավոր մրցանակի հավակնորդների կարճ ցուցակում ընդգրկվել են 5 կանայք և նույնքան տղամարդ:
Բանգկոկում կայացած առաջին հանդիսավոր արարողության ժամանակ Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի «Ակնառու նվաճումների համար» մրցանակը ստացել է սպորտային մարմնամարզության 9-ակի օլիմպիական չեմպիոն, ՄՕԿ-ի արծաթե օլիմպիական շքանշանի ասպետ Լարիսա Լատինինան:

Ассоциация национальных олимпийских комитетов объявит имена лучших спортсменов текущего сезона на Генеральной Ассамблее организации, которая состоится в Дохе 17-го октября.
Ассоциация национальных олимпийских комитетов в предолимпийский год традиционно присуждает награды спортсменам, которые показали лучшие результаты в соревнованиях, проводимых пятью континентальными ассоциациями.
Лучшего спортсмена Старого Света выберет жюри, состоящее из членов Ассоциации национальных олимпийских комитетов. В короткий список кандидатов на эту престижную награду вошли 5 женщин и 5 мужчин.
Во время первой торжественной церемонии в Бангкоке награда Ассоциации национальных олимпийских комитетов «За выдающиеся достижения» была вручена 9-кратной олимпийской чемпионке по спортивной гимнастике, кавалеру серебряного олимпийского ордена МОК Ларисе Латыниной.