Պեկին-2008 Օլիմպիական խաղերից 11 տարի անց սպորտը մեծ զարգացում է ապրել Չինաստանում:
Այժմ էլ Պեկին-2022 Ձմեռային խաղերից հետո Չինաստանում նպատակ ունեն ավելի քան 300 միլիոն մարդու ներգրավել ձմեռային սպորտաձևերում:
Պեկինի Օլիմպական Զարգացման Ասոցիացիան, որը հիմնադրվել է 2009 թ-ին, զբաղվում է օլիմպիզմի խթանմամբ և համակարգում է խաղերից ստացված ֆինանսական ռեսուրսները սպորտի և մշակույթի զարգացման համար:
Ամեն տարի օգոստոսի 8-ին` Օլիմպիական խաղերի բացման օրը, կազմակերպությունը սպորտային և մշակութային փառատոն է կազմակերպում Օլիմպիական այգում` միաժամանակ անցկացնելով 40 մրցաշար և հնարավորություն տալով մարդկանց փորձել իրենց ամառային և ձմեռային սպորտաձևերում: 2018 թ-ին մեկ շաբաթվա ընթացքում ավելի քան 100,000 մարդ է այցելել փառատոնին:
Քանի որ Չինաստանը ամառային Օլիմպիական խաղերից անցում է կատարել Ձմեռային խաղերին, վերջինին մասնակցությունն ավելացել է: Չինաստանի ձմեռային սպորտի արդյունաբերությունը՝ համեմատած անցած տարվա 46,2 միլիարդ դոլարի հետ, դարձել է 53,6 միլիարդ դոլար:
Երկրում ստեղծվել են ավելի քան 742 լեռնադահուկային հանգստավայրեր և 596 սառցադաշտեր, իսկ 2018-19թթ. ձմեռային սպորտով զբաղվողների թիվը հասել է 8,15 միլիոնի: Պեկին-2008-ի Օլիմպիական խաղերի 16 մրցատեղիներից 15-ն այժմ էլ գործում են: Մասնավորապես, «Թռչնի բույն» ազգային մարզադաշտը 2015թ-ին հյուրընկալել է Աթլետիկայի Աշխարհի առաջնությունը:
Այնտեղ կանցկացվեն Պեկին-2022-ի բացման և փակման արարողությունները: Բացի այդ, մարզադաշտը տարվա մեջ երկու ամիս վերածվում է ձմեռային հրաշքների աշխարհի` ընդունելով ավելի քան 2,1 միլիոն այցելու:
Սեղանի թենիսի աշխարհի քառակի օլիմպիական չեմպիոն Դենգ Յափինգը ամբողջությամբ կիսում է այն կարծիքը, որ 2008թ-ի ամառային Օլիմպիական խաղերը դրական ազդեցություն են թողել իր ազգի վրա:
«Մենք հիանալի խաղեր ունեցանք»,-ասում է Դենգը, որը նաև 2003թ-ին ճանաչվել է «Դարի չինացի մարզիկ»:
«Օլիմպիական ոգին ոգևորում է երիտասարդներին զբաղվել սպորտով: Մարդիկ պետք է սիրեն սպորտը և Օլիմպիական խաղերը»,-նշել է Դենգը:

Спустя 11 лет после Олимпийских игр Пекин-2008, спорт в Китае получил огромное развитие.
И сейчас, после зимних Игр Пекин-2022, Китай планирует привлечь более 300 млн человек к зимним видам спорта.
Ассоциация Пекина по Олимпийскому развитию, основанная в 2009-м году, занимается популяризацией Олимпийских игр и координирует финансовые ресурсы, полученные от Игр, для развития спорта и культуры.
Каждый год, 8-го августа, в день открытия Олимпийских игр, организация проводит спортивно-культурный фестиваль в Олимпийском парке, одновременно организует 40 турниров и дает людям возможность попробовать свои силы в летних и зимних видах спорта. В 2018-м году более 100 тысяч человек посетили фестиваль за одну неделю.
Поскольку Китай переходит от летних Олимпийских игр к зимним, участие в зимних видах спорта возросло. Индустрия зимних видов спорта в Китае возросла с прошлогодних 46,2 до 53,6 млрд долларов.
В стране создано более 742-х горнолыжных курортов и 596-и катков, а число людей, занимающихся зимними видами спорта достигло 8,15 млн. 15 из 16-и спортивных объектов Олимпийских игр Пекин-2008 года действуют до сих пор. В частности, на национальном стадионе «Птичье гнездо» в 2015-м году состоялся чемпионат мира по легкой атлетике.
На стадионе будут проведены церемонии открытия и закрытия Пекин-2022. Кроме того, стадион на два месяца в году превращается в зимнюю страну чудес и принимает более 2,1 млн посетителей.
Четырехкратная олимпийская чемпионка по настольному теннису Дэн Япин полностью разделяет мнение о том, что летние Олимпийские игры 2008-го года оказали положительное влияние на ее нацию.
«Мы провели отличные Игры», - сказала Дэн, которая в 2003-м году была также признана «Спортсменом века в Китае».
«Олимпийский дух побуждает молодежь заниматься спортом. Люди должны любить спорт и Олимпийские игры», - сказала Дэн.