Հարավային Կորեայի Գվանջու քաղաքում անցկացվող ջրային մարզաձևերի ԱԱ-ում հայ ջրացատկորդները ավարտել են իրենց ելույթները:
ՀԱՕԿ լրտվականի հետ զրույցում Լև Սարգսյանը նշեց, որ ԱԱ-ին մասնակցել է մեջքի վնասվածքով։
«Ելույթս կարող եմ երկակի մեկնաբանել. ԱԱ-ից մեկ շաբաթ առաջ Իտալիայում կայացած Ուսանողական խաղերի ժամանակ ինձ պատգարակի վրա հեռացրին մրցավայրից, քանի որ հերթական անգամ վնասեցի մեջքս: Շատ դժվար էր հավաքվել, քանի որ ապաքինման և վերականգնման ժամանակ չկար, պետք էր մարզվել մեջքի ցավերով»,- ասաց ջրացատկորդը։
Լև Սարգսյան-Վլադմիմիր Հարությունյան զույգը 10 մետր սինքրոն աշտարակացատկում նախ լավագույն 12-ի մեջ է մտել, ապա եզրափակչում զբաղեցրել է 9-րդ հորիզոնականը: Նշենք, որ Հայաստանում չկան համապատասխան պայամաններ և հայ ջրացատկորդները սինքրոն ցատկերը փորձում և կատարում են արդեն մրցավայրում:
«Ինչ վերաբերում է սինքրոն ցատկերին, կարող եմ ասել, որ իմ այս վիճակում վատ չեմ ցատկել։ Մինչև օրս անգամ քայլելն է ցավոտ, բայց, եթե գլոբալ նայենք, իհարկե ավելի բարձր արդյունքի էինք ձգտում: Մենք շատ հաճախ կատակում ենք, որ պայմաններ չունենք և սինքրոն ցատկերը կատարում ենք հենց մրցումային լողավազանում: Կամքի ուժը և առավելագույնը ցույց տալու ցանկությունը ստիպում են, որ այդ ամենը հենց մրցաշարի ժամանակ ցույց տանք, քանի դեռ մեր երկրում համապատասխան պայամաններ չկան։ Այս ամենը հեշտությամբ չի տրվում»,-նշեց Սարգսյանը։
Անհատական ցատկերի ժամանակ Լև Սարգսյանի մեջքի վնասվածքն ավելի է զգացնել տվել:
«Ծանրաբեռնվածությունն էր շատ: Բայց դա կարևոր փորձ էր, քանի որ Օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշարը՝ Աշխարհի գավաթը, պետք է անցնի Ճապոնիայում և պետք էր հասկանալ մարզավիճակս մինչև այդ»:
Վերջում հայ ջրացատկորդը շեշտեց, որ հայ ազգի պատիվը միշտ փորձում են բարձր պահել.
«Բոլորս ցանկանում ենք՝ միջազգային ասպարեզներում մեր երկրի դրոշը բարձրանա և հիմնը հնչի։ Հայերը կարող են ոչ միայն մնացածից վատը չլինել, այլ լինել բոլորից լավը»,- խոսքը եզրափակեց Լև Սարգսյանը:

На проходящем в южнокорейском городе Кванджу чемпионате мира по водным видам спорта армянские прыгуны в воду завершили свои выступления.
В беседе с пресс-службой НОК Армении Лев Саргсян отметил, что участвовал в ЧМ с травмой спины.
«Я могу двояко комментировать свое выступление: за неделю до ЧМ, во время Студенческих игр в Италии меня вынесли с соревнований на носилках, поскольку я в очередной раз повредил спину. Очень сложно было собраться, так как не было времени на выздоровление и восстановление, надо было тренироваться с болью в спине», - сказал прыгун в воду.
Пара Лев Саргсян - Владимир Арутюнян в синхронном прыжке с 10-метровой вышки вошли сначала в 12 лучших, а затем в финале заняли 9-е место. Отметим, что в Армении нет соответствующих условий, и армянские прыгуны в воду пробуют и выполняют синхронные прыжки уже на месте соревнований.
«Что касается синхронного прыжка, я могу сказать, что я неплохо прыгнул в этой ситуации. До сих пор больно даже ходить, но если посмотреть глобально, конечно, мы стремились к более высоким результатам. Мы часто шутим, что у нас нет условий, и мы выполняем синхронные прыжки прямо на месте соревнований. Сила воли и желание показать максимум заставляют нас делать все это на турнире, пока в нашей стране нет соответствующих условий. Все это нелегко дается», - отметил Саргсян.
«Нагрузка была большой. Но это был важный опыт, потому что во время индивидуальных прыжков травма еще больше давала о себе знать. Кубок мира, рейтинговый для Олимпийских игр, должен пройти в Японии, и мне нужно до этого понять свою физическую форму».
В конце армянский прыгун в воду подчеркнул, что всегда пытается высоко держать честь армянского народа.
«Мы все хотим, чтобы флаг нашей страны поднимался на международной арене и звучал наш гимн. Армяне могут быть не только не хуже остальных, но и лучше всех», - заключил Лев Саргсян.