Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը գոհ է Շևալյե Նուսուևի հուշամրցաշարում հայ ըմբիշների ելույթներից:
«Գոհ եմ տղաների ելույթներից: Ի տարբերություն 2014 թվականի, այս տարի Նուսուևի հուշամրցաշարին մասնակցում էին բավականին ուժեղ ըմբիշներ: Աշխարհի չեմպիոններ կային, և ոչ բոլորին հաջողվեց ոսկե մեդալ նվաճել: Դավիթ Սաֆարյանն աշխարհի չեմպիոն դառնալուց հետո, արտերկրի ոչ մի մրցաշարում չէր հաղթել: Այս տարի Հայաստանում Ստեփան Սարգսյանի անվան մրցաշարում էր չեմպիոն դարձել: Սաֆարյանը շատ լավ գոտեմարտեր անցկացրեց: Ինքներդ էլ տեսաք, թե ինչ բարդ մրցակիցներ կային Դաղստանից, Օսեթիայից: Գարիկ Բարսեղյանը նույնպես լավ մասնակցեց, սակայն տակտիկական սխալ թույլ տվեց Գեբեկովի հետ պայքարում, վերջինս պատահական ըմբիշ չէր: Ինչ վերաբերում է Նուրմագոմեդովին՝ նրանից դժգոհ չեմ: 2-3 տարի ամբողջովին հեռացել էր սպորտից, այժմ վերսկսել է մարզումները և այդ կարճ ժամանակահատվածում հասել այնպիսի մարզվիճակի, որ առավելության է հասնում երկու մրցակցի նկատմամբ: Քառորդ եզրափակչում էլ կարող էր հաղթել, սակայն այստեղ խոսեց այդ տարիների բացթողումը: Նա լավ ըմբիշ է, եթե իրեն արդարացնի, աչքաթող չենք անի»,-ՀԱՕԿ լրատվության բաժնի հետ զրույցում ասաց Բաղդադյանը:
Ռուս վաստակավոր մարզիչ Շևալյե Նուսուևի հուշամրցաշարում, որը կայացել է դեկտեմբերի 4-5-ը Մոսկվայի ԲԿՄԱ-ի մարզապալատում, ոսկե մեդալ էր նվաճել աշխարհի և Եվրոպայի 2013 թվականի չեմպիոն, 65 կգ քաշային Դավիթ Սաֆարյանը, իսկ 2014 թվականի Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր, 57 կգ քային Գարիկ Բարսեղյանը դարձել էր մրցաշարի երրորդ մրցանակակիր:

The head coach of Armenia’s freestyle wrestling team, Arayik Baghdadyan is content with the Armenian wrestlers’ performances at Nusuyev Memorial Tournament.
“I am content with the guys. Unlike 2014, this year Nusuyev Memorial Tournament was full of strong athletes. There were World champions and not everyone managed to win gold. After being crowned a World champion, Davit Safaryan hadn’t won in any foreign tournament. Only this year he became the winner of the Tournament after Stepan Sargsyan. Safaryan passed the fights very well. You’ve convinced yourselves how many tough rivals participated from Dagestan and Ossetia. Garik Barseghyan also was good but he made a tactical mistake in the bout against Gebekov and the last one wasn’t a random wrestler. As for Nurmagomedov I’m not displeased with him. He had left sport for 2-3 years and after a few trainings he could win two opponents. In the quarter-finals he also had a chance to succeed but the years’ pause impeded him. He is a good wrestler and in case of proving himself we won’t overlook him”, said Baghdadyan in an interview with ANOC.
At the Memorial Tournament after Russian Merited coach Shevalye Nusuyev held on December 4-5 at Moscow’s CSKA gym, Armenian representatives, World and 2013 European champion Davit Safaryan (65kg) was crowned champion and 2014 European Championship’s bronze medalist Garik Barseghyan (57kg) captured gold.