Հուլիսի 23-24-ը Վանաձորում կայանալու է Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, Աշխարհի գավաթակիր, Եվրոպայի չեմպիոն, ազատ ոճային ըմբիշ Ստեփան Սարգսյանի անվան միջազգային 24-րդ մրցաշարը:
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանը ՀԱՕԿ-ի հետ զրույցում ներկայացրեց մրցաշարի մանրամասները.
«Այս պահի դրությամբ մասնակցության հայտ են ուղարկել Ռուսաստանը, Վրաստանը, Իրանը, Հունաստանը, Բելառուսը, Քաթարը և Ղազախստանը: Հայ ըմբիշների համար այս մրցաշարն ընտրական է լինելու սեպտեմբերին կայանալիք վարկանիշային ԱԱ-ի համար: Մեր բոլոր ըմբիշները մասնակցելու են: Միայն 65 կգ քաշային Վազգեն Թևանյանը չի մասնակցելու, քանի որ նախապատրաստվում է օգոստոսին կայանալիք երիտասարդական ԱԱ-ին»,-նշեց Բաղդադյանը:
Այս տարի մրցաշարի մրցանակային ֆոնդը կազմում է 24,000 դոլար:
«Կարծում եմ՝ մասնակից երկրների քանակն ավելանալու է: Մրցաշարի մրցանակային ֆոնդը կազմում է 24,000 դոլար: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, որը տրամադրել է այդ գումարը: 2020 թվականին կկայանա Սարգսյանի անվան 25-րդ հոբելյանական մրցաշարը, որն անհամեմատ ավելի ուժեղ մրցակցություն կունենա»,- խոսքը եզրափակեց ՀԸՖ-ի գլխավոր քարտուղարը:

С 23-го по 24-е июля в Ванадзоре состоится 24-й международный турнир имени серебряного медалиста Олимпийских игр, обладателя Кубка мира, чемпиона Европы, борца вольного стиля Степана Саргсяна.
Генеральный секретарь федерации борьбы Армении Араик Багдадян в беседе с пресс-службой НОК Армении рассказал подробности о турнире.
«На данный момент заявки на участие прислали: Россия, Грузия, Иран, Греция, Беларусь, Катар и Казахстан. Для армянских борцов этот турнир станет отборочным для рейтингового ЧМ, который состоится в сентябре. Все наши борцы будут участвовать. Только Вазген Теванян (65 кг) не примет участия, так как он готовится к молодежному ЧМ, который пройдет в августе», - отметил Багдадян.
В этом году призовой фонд турнира составляет 24,000 долларов.
«Я думаю, что число стран-участниц увеличится. Призовой фонд турнира составляет 24 000 долларов. Хочу поблагодарить президента НОК Армении Гагика Царукяна, который предоставил эту сумму. В 2020-м году состоится 25-й юбилейный турнир имени Саргсяна, в котором будет гораздо более сильная конкуренция», - заключил генеральный секретарь федерации борьбы Армении.