Հուլիսի 23-24-ը Վանաձորում կայանալու է Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, Աշխարհի գավաթակիր, Եվրոպայի չեմպիոն, ազատ ոճային ըմբիշ Ստեփան Սարգսյանի անվան միջազգային 24-րդ մրցաշարը:
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանը ՀԱՕԿ-ի հետ զրույցում ներկայացրեց մրցաշարի մանրամասները.
«Այս պահի դրությամբ մասնակցության հայտ են ուղարկել Ռուսաստանը, Վրաստանը, Իրանը, Հունաստանը, Բելառուսը, Քաթարը և Ղազախստանը: Հայ ըմբիշների համար այս մրցաշարն ընտրական է լինելու սեպտեմբերին կայանալիք վարկանիշային ԱԱ-ի համար: Մեր բոլոր ըմբիշները մասնակցելու են: Միայն 65 կգ քաշային Վազգեն Թևանյանը չի մասնակցելու, քանի որ նախապատրաստվում է օգոստոսին կայանալիք երիտասարդական ԱԱ-ին»,-նշեց Բաղդադյանը:
Այս տարի մրցաշարի մրցանակային ֆոնդը կազմում է 24,000 դոլար:
«Կարծում եմ՝ մասնակից երկրների քանակն ավելանալու է: Մրցաշարի մրցանակային ֆոնդը կազմում է 24,000 դոլար: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, որը տրամադրել է այդ գումարը: 2020 թվականին կկայանա Սարգսյանի անվան 25-րդ հոբելյանական մրցաշարը, որն անհամեմատ ավելի ուժեղ մրցակցություն կունենա»,- խոսքը եզրափակեց ՀԸՖ-ի գլխավոր քարտուղարը:

The 24th International Tournament after Olympic silver medalist, World Cup winner, European champion, freestyle wrestler Stepan Sargsyan will be held in Vanadzor on July 23-24.
Secretary General of the Wrestling Federation of Armenia Arayik Baghdadyan presented the details of the tournament in a conversation with the ANOC press service.
“Russia, Georgia, Iran, Greece, Belarus, Qatar and Kazakhstan have applied for participation till this moment. For Armenian wrestlers this tournament will be elective for the upcoming in September World Championship which will be qualifying. Our all wrestlers are going to take part except Vazgen Tevanyan (65 kg) who is preparing for the Junior World Championship in August,” said Baghdadyan.
This year the prize fund of the tournament is $24.000.
“I think the number of participant-countries will increase. The prize fund of the tournament is $24.000. I want to thank ANOC President Gagik Tsarukyan who has allocated the sum. In 2020 the 25th Jubilee Tournament will have incomparably higher competition,” the WFA Secretary General concluded.