Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփել է Իսրայելի բաց առաջնությունը, որտեղ մեր մարզիկները նվաճել էին մեկ ոսկե և արծաթե մեդալ:
«Ընդհանուր մասնակցությունը նորմալ էր: Եղավ այն, ինչ նախատեսել էինք: Մեր ամբողջ ներուժով չէինք մասնակցում: Մենք մրցաաշարին 100 տոկոսով պատրաստ չէինք, կարիք էլ չկար: Պետք չէր, մինչև հոկտեմբերին կայանալիք աշխարհի առաջնությունը մտնել լավագույն մարզավիճակի մեջ: Մրցաշարի բոլոր ծախսերը հոգում էին կազմակերպիչները: Լավ կազմ էր հավաքվել Իսրայելում: Ուկրաինացի օլիպիական չեմպիոն Օլեգ Վերնաևն էլ էր մասնակցում: Ո՛չ Արթուրը, ո՛չ Վահագնը իրենց ամենաբարդ վարժությունները չկատարեցին: Անկեղծ ասած՝ Վահագնին անգամ մի փոքր բարձր միավորներ շնորհեցին, իսկ Արթուրը նրան զիջեց ընդամենը 9 տասնորդական:
Խոսելով ԱԱ-ին նախապատրաստվելու մասին՝ Սերոբյանը մասնավորապես նշեց, որ մինչև Գերմանիա մեկնելը թիմը կմասնակցի մեկ միջազգային մրցման և հավաքի.
«Շարունակում ենք պատրաստվել աշխարհի առաջնությանը: Մինչև Գերմանիա մեկնելը Բաթումիում մրցաշարի կմասնակցենք: Կմեկնեն Հարություն Մերդինյանն ու Արթուր Թովմասյանը: Սեպտեմբերի 12-26-ը ուսումնամարզական հավաք կանցկացնենք Թբիլիսիում: Քան որ, ԱԱ-ն ընդունող երկիրը հոգում է ծախսերի մի մասը, մեր բյուջեում գումար ավելացավ և մենք որոշեցինք մեծ կազմով հավաք անցկացնել: Առաջին անգամ հավաքի կգան նաև կանանց հավաքականի 4 մարմնամարզիկներ: 18 մարզիկ կմեկնի Թբիլիսի: Հավաքից անմիջապես հետո կմեկնենք Գերմանիա»,-խոսքը եզրափակեց Սերոբյանը:
Հիշեցնենք, որ Թել Ավիվում ավարտված մարմնամարզության Իսրայելի բաց առաջնության օղակների վարժության չեմպիոն էր դարձել եվրոպական խաղերի արծաթե մեդալակիր Վահագն Դավթյանը, իսկ եվրոպական խաղերի չեմպիոն Արթուր Դավթյանը նույն վարժության արծաթե մեդալն էր նվաճել:

Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги открытого чемпионата Израиля, где наши спортсмены завоевали 1 золотую и 1 серебряную медали.
«Общее участие было нормальным. Получилось так, как мы планировали. Мы не использовали весь наш потенциал. Мы не были готовы к турниру на 100 процентов, в этом не было необходимости. Мы должны быть в лучшей спортивной форме к чемпионату мира в октябре. Все расходы турнира взяли на себя организаторы. В Израиле собрался хороший состав. Олимпийский чемпион Украины Олег Верняев также принимал участие. Ни Артур, ни Ваагн не выполнили свои самые сложные упражнения. Честно говоря, Ваагну даже немного завысили очки, а Артур уступил ему всего на 9 десятых очка.
Говоря о подготовке к чемпионату мира, Серобян, в частности, отметил, что до отъезда в Германию команда примет участие в международном турнире и сборе.
«Мы продолжаем готовиться к чемпионату мира. До отъезда в Германию мы примем участие в турнире в Батуми, куда отправятся Арутюн Мердинян и Артур Товмасян. С 12-го по 26-е сентября мы проведем учебно-тренировочный сбор в Тбилиси. Поскольку страна, принимающая чемпионат мира, покрывает некоторые расходы, наш бюджет увеличился, и мы решили провести сбор расширенным составом. Впервые в сборе примут участие также 4 гимнастки из женской сборной. 18 спортсменов отправятся в Тбилиси. Сразу после сбора мы отправимся в Германию», - заключил Серобян.
Напомним, что на завершившемся в Тель-Авиве открытом чемпионате Израиля по спортивной гимнастике чемпионом в упражнении на кольцах стал серебряный медалист Европейских игр Ваагн Давтян, а чемпион Европейских игр Артур Давтян завоевал серебряную медаль в том же упражнении.