Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփել է Իսրայելի բաց առաջնությունը, որտեղ մեր մարզիկները նվաճել էին մեկ ոսկե և արծաթե մեդալ:
«Ընդհանուր մասնակցությունը նորմալ էր: Եղավ այն, ինչ նախատեսել էինք: Մեր ամբողջ ներուժով չէինք մասնակցում: Մենք մրցաաշարին 100 տոկոսով պատրաստ չէինք, կարիք էլ չկար: Պետք չէր, մինչև հոկտեմբերին կայանալիք աշխարհի առաջնությունը մտնել լավագույն մարզավիճակի մեջ: Մրցաշարի բոլոր ծախսերը հոգում էին կազմակերպիչները: Լավ կազմ էր հավաքվել Իսրայելում: Ուկրաինացի օլիպիական չեմպիոն Օլեգ Վերնաևն էլ էր մասնակցում: Ո՛չ Արթուրը, ո՛չ Վահագնը իրենց ամենաբարդ վարժությունները չկատարեցին: Անկեղծ ասած՝ Վահագնին անգամ մի փոքր բարձր միավորներ շնորհեցին, իսկ Արթուրը նրան զիջեց ընդամենը 9 տասնորդական:
Խոսելով ԱԱ-ին նախապատրաստվելու մասին՝ Սերոբյանը մասնավորապես նշեց, որ մինչև Գերմանիա մեկնելը թիմը կմասնակցի մեկ միջազգային մրցման և հավաքի.
«Շարունակում ենք պատրաստվել աշխարհի առաջնությանը: Մինչև Գերմանիա մեկնելը Բաթումիում մրցաշարի կմասնակցենք: Կմեկնեն Հարություն Մերդինյանն ու Արթուր Թովմասյանը: Սեպտեմբերի 12-26-ը ուսումնամարզական հավաք կանցկացնենք Թբիլիսիում: Քան որ, ԱԱ-ն ընդունող երկիրը հոգում է ծախսերի մի մասը, մեր բյուջեում գումար ավելացավ և մենք որոշեցինք մեծ կազմով հավաք անցկացնել: Առաջին անգամ հավաքի կգան նաև կանանց հավաքականի 4 մարմնամարզիկներ: 18 մարզիկ կմեկնի Թբիլիսի: Հավաքից անմիջապես հետո կմեկնենք Գերմանիա»,-խոսքը եզրափակեց Սերոբյանը:
Հիշեցնենք, որ Թել Ավիվում ավարտված մարմնամարզության Իսրայելի բաց առաջնության օղակների վարժության չեմպիոն էր դարձել եվրոպական խաղերի արծաթե մեդալակիր Վահագն Դավթյանը, իսկ եվրոպական խաղերի չեմպիոն Արթուր Դավթյանը նույն վարժության արծաթե մեդալն էր նվաճել:

Head coach of the Armenia gymnastics team Hakob Serobyan in a conversation with the ANOC press service summed up the Open Israeli Championship where our athletes had won one gold and one silver medal.
“Overall, we participated normally. It was what we expected. We didn’t put in our whole potential. We weren’t 100% ready for the tournament and there was no need for it. We didn’t need to get in best shape before the upcoming World Championship in October. The organizers covered all expenses of the tournament. Strong participants gathered in Israel. Olympic champion Ukrainian Oleg Vernaev was also there. Neither Artur nor Vahagn showed their most complex exercises.
To tell the truth, Vahagn was given a little higher points while Artur was nine decimal points behind him.”
Speaking about the preparation for the World Championship Serobyan noted that before going to Germany the team would take part in an international tournament and training camp.
“We continue preparing for the World Championship. Before going to Germany we will join in a tournament in Batumi. Harutyun Merdinyan and Artur Tovmasyan will take part in it. From September 12 to 26 we will spend a training camp in Tbilisi. As the country hosting the World Championship covers a part of expenses we got extra money in our budget and decided to have a training camp with a large staff. For the first time four members of the women’s team will take part in the training camp. 18 athletes will leave for Tbilisi. Immediately after the training camp we’ll set off for Germany,” Serobyan concluded.
Earlier at the Open Israeli Championship ended in Tel Aviv European Games silver medalist Vahagn Davtyan had become the winner of the rings event while European Games champion Artur Davtyan had won a silver medal in the same exercise.