2024թ. Փարիզում անցկացվելիք ամառային Օլիմպիական խաղերի ծրագրում նախնական ընդգրկվել են 4 նոր մարզաձևեր՝ բրեյք-դանս, սքեյթբորդինգ, սպորտային ժայռամագլցում և սերֆինգ:
Նման որոշում է ընդունվել Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ)՝ Լոզանում անցկացված նստաշրջանի ընթացքում:
«Այդ մարզաձեւերը լիովին համապատասխանում են օլիմպիական ծրագրի զարգացմանը եւ թույլ կտան պահպանել կապը երիտասարդ սերնդի հետ»,- ասել է ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը:
ՄՕԿ-ը Փարիզ-2024 Օլիմպիական խաղերի մարզաձեւերի վերջնական ցանկի վերաբերյալ որոշում կկայացնի 2020 թվականի վերջնամասում:

Four new sports, breaking, skateboarding and sports climbing, have been included in the preliminary program of the Summer Olympic Games Paris 2024.
Such a decision was taken at a session in Lausanne held by the International Olympic Committee (IOC).
“These sports fully comply with the development of the Olympic program and will allow keeping the connection with young generation,” IOC President Thomas Bach said.
The IOC will make a decision about the final list of sports in the Paris 2020 program at the end of 2020.