ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հունիսի 1-ին մասնակցեց «Մանուկների օրը ՀԱՕԿ-ի աչքերով» միջոցառմանը, որի սկզբում հանդես եկավ ողջույնի խոսքով։
«Հարգելի երեխաներ, ծնողներ, ուսուցիչներ, պարոն դեսպան, հունիսի մեկը երեխաների պաշտպանության օրն է: Ավանդույթի համաձայն՝ ՀԱՕԿ-ը եւ «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը կազմակերպում են երեխաներին նվիրված միջոցառում: Այս տարի նույնպես չենք խախտել այդ ավանդույթը: Երեխաների տոնը մեր ուրախության օրն է: Երեխա ունենալը երջանկություն է, նրանք մեր ապագան են եւ ամենաթանկն են մեր կյանքում: Նրանք պետք է լինեն առողջ ու կրթված, քանի որ մեր հույսն ու հավատն են, մեր ապագան են:
Բոլորիս ցանկությունն է, որ երեխաներն ունենան անհոգ մանկություն եւ հասնեն իրենց նպատակին: Նրանք պետք է լինեն մեր արժանի փոխարինողները, մեր երկիրը կառուցողն ու շենացնողը: Այս դահլիճի երեխաների մեջ են վաղվա օլիմպիական չեմպիոնները, գեներալները, գիտնականները: Ցանկանում եմ շնորհահալություն հայտնել մանկավարժներին, ովքեր ջանք ու եռանդ չեն խնայել երեխաների կրթության ու դաստիարակության համար: Ցանկանում եմ երկրին խաղաղություն, երեխաներին առողջություն: Աստված պահապան բոլորիս»,- նշեց ՀԱՕԿ նախագահը:
Հիշեցնենք, որ Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում անցկացված միջոցառմանը ներկա էին նաեւ Չինաստանի արակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլուն եւ անվանի մարզիկներ: Միջոցառումը կազմակերպվել էր մանկատների սաների, Երեւանի վարչական շրջանների սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաների եւ սիրիահայ երեխաների համար։

On June 1 ANOC President Gagik Tsarukyan attended “Children’s Day through the eyes of the NOC of Armenia” event at the beginning of which delivered a welcoming speech.
“Dear children, parents, teachers, Mr. Ambassador, June 1 is the International Day for Protection of Children. Traditionally, the National Olympic Committee of Armenia and “Gagik Tsarukyan” charity foundation organize an event dedicated to children. This year was no exception. Children’s Day is our day of joy. Having children is happiness; they are our future and the most valuable in our lives. They must be healthy and educated as they are our hope and faith, our future.
We all wish children to have careless childhood and reach their goals. They must be our worthy substitutes, the builders and developers of our country. Here in this hall are future Olympic champions, generals and scientists. I want to thank pedagogues who spare no energy and effort for children’s education and upbringing. I wish peace to our country and health to our children. May the Lord bless us,” the ANOC president said.
The event in Armenian National Academic Theatre of Opera and Ballet was attended by Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of China to Armenia Tian Erlong and famous athletes. The event was organized for children of orphanages, socially vulnerable families from Yerevan’s administrative districts and Syrian-Armenian families.