ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հունիսի 1-ին մասնակցեց «Մանուկների օրը ՀԱՕԿ-ի աչքերով» միջոցառմանը, որի սկզբում հանդես եկավ ողջույնի խոսքով։
«Հարգելի երեխաներ, ծնողներ, ուսուցիչներ, պարոն դեսպան, հունիսի մեկը երեխաների պաշտպանության օրն է: Ավանդույթի համաձայն՝ ՀԱՕԿ-ը եւ «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը կազմակերպում են երեխաներին նվիրված միջոցառում: Այս տարի նույնպես չենք խախտել այդ ավանդույթը: Երեխաների տոնը մեր ուրախության օրն է: Երեխա ունենալը երջանկություն է, նրանք մեր ապագան են եւ ամենաթանկն են մեր կյանքում: Նրանք պետք է լինեն առողջ ու կրթված, քանի որ մեր հույսն ու հավատն են, մեր ապագան են:
Բոլորիս ցանկությունն է, որ երեխաներն ունենան անհոգ մանկություն եւ հասնեն իրենց նպատակին: Նրանք պետք է լինեն մեր արժանի փոխարինողները, մեր երկիրը կառուցողն ու շենացնողը: Այս դահլիճի երեխաների մեջ են վաղվա օլիմպիական չեմպիոնները, գեներալները, գիտնականները: Ցանկանում եմ շնորհահալություն հայտնել մանկավարժներին, ովքեր ջանք ու եռանդ չեն խնայել երեխաների կրթության ու դաստիարակության համար: Ցանկանում եմ երկրին խաղաղություն, երեխաներին առողջություն: Աստված պահապան բոլորիս»,- նշեց ՀԱՕԿ նախագահը:
Հիշեցնենք, որ Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում անցկացված միջոցառմանը ներկա էին նաեւ Չինաստանի արակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլուն եւ անվանի մարզիկներ: Միջոցառումը կազմակերպվել էր մանկատների սաների, Երեւանի վարչական շրջանների սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաների եւ սիրիահայ երեխաների համար։

Президент НОК Армении Гагик Царукян 1-го июня принял участие в мероприятии «День детей глазами НОК Армении», в начале которого выступил с приветственной речью.
«Уважаемые дети, родители, учителя, господин Посол, 1-е июня - День защиты детей. По традиции НОК Армении и благотворительный фонд «Гагик Царукян» организуют мероприятие, посвященное детям. В этом году мы также не нарушили эту традицию. Праздник детей - день радости для нас. Иметь детей – это счастье, они - наше будущее и самое дорогое в нашей жизни. Они должны быть здоровыми и образованными, поскольку они - наша надежда и вера, наше будущее.
Мы все хотим, чтобы у детей было беззаботное детство, и они достигли своей цели. Они должны быть нашими достойными последователями, строить и развивать нашу страну. Среди детей в этом зале - будущие олимпийские чемпионы, генералы и ученые. Хочу выразить благодарность педагогам, которые не жалели сил для образования и воспитания детей. Я желаю мира стране и здоровья -детям. Храни нас всех Бог», - отметил президент НОК Армении.
Напомним, что на мероприятии в Национальном академическом театре оперы и балета присутствовали также: Чрезвычайный и Полномочный Посол Китая Тян Эрлун и знаменитые спортсмены. Мероприятие было организовано для детей из детских домов, детей из малообеспеченных семей административных округов города Еревана и детей сирийских армян.