Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը Սիդնեյում մասնակցել է Ավստրալիայի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նիստին: Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է նաեւ Օլիմպիական շարժման անկախության պահպանման հարցը:
«Եթե մեզ չի հաջողվում պահպանել մեր ինքնավարությունը, ապա Օլիմպիական խաղերը կդառնան քաղաքականացված, ինչն անթույլատրելի է: Բոլորին հայտնի քաղաքական իրադարձությունների պատճառով ես չկարողացա ոսկե մեդալի համար պայքարել 1980-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած Օլիմպիական խաղերում: Այդ տհաճ պատմությունը մեծ ազդեցություն ունեցավ իմ հետագա կյանքի վրա՝ դառնալով մեկն այն պատճառներից, որոնք ինձ ստիպեցին առաջադրվել Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահի պաշտոնում»,- ասել է Թոմաս Բախը:
Հիշեցնենք, որ Թոմաս Բախը 1976-ին սուսերամարտի Գերմանիայի հավաքականի կազմում օլիմպիական չեմպիոն է դարձել թիմային պայքարում։ Հաջորդ տարի նա հռչակվել է նաեւ աշխարհի չեմպիոն:

Президент Международного олимпийского комитета Томас Бах посетил Сидней, где принял участие в сессии Австралийского национального олимпийского комитета. На встрече также обсуждался вопрос сохранения независимости олимпийского движения.
«Если мы не сможем сохранить нашу автономию, Олимпийские игры станут политизированы, что недопустимо. По причине известных всем политических событий, я не смог побороться за золотую медаль на Олимпийских играх 1980-го года в Москве. Эта неприятная история оказала большое влияние на мою жизнь, став одной из причин, по которой меня заставили баллотироваться на пост президента Международного олимпийского комитета», - сказал Томас Бах.
Напомним, что Томас Бах стал олимпийским чемпионом в командной борьбе по фехтованию в составе сборной Германии в 1976-м году. В следующем году он был провозглашен также чемпионом мира.