Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանը մեկնաբանեց իր ելույթը Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ավարտված ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության գերծանր քաշային կարգում (+109 կգ), որտեղ գյումրեցի ըմբիշը գրավել էր 5-րդ տեղը:
«Վնասվածքը խանգարեց, քանի որ ոտքս վերջնական չէր վերականգնվել: Մրցումներից մոտ 20 օր առաջ ոտնաթաթի վնասվածք էի ստացել մարզման ժամանակ: Չհասցրեցի լիովին վերականգնվել, ինչի համար ինձ անհրաժեշտ էր, երեւի, եւս 10 օր: Այս արդյունքից գոհ լինել չեմ կարող, քանի որ պոկում վարժության համար նախատեսած կիլոգրամները բարձրացրեցի հրում վարժությունում: Աշխարհի առաջնությունում կապացուցեմ, որ ես դեռ կամ եւ լինելու եմ բարձունքում»,- նշեց Գոռ Մինասյանը:
Հիշեցնենք, որ Գոռ Մինասյանը երկամարտում գրանցել էր 422 կգ (200+222) արդյունք: Պոկում վարժությունում գյումրեցի ծանրորդն առաջին փորձից բարձրացրեց 200 կգ եւ նվաճեց փոքր բրոնզե մեդալ, իսկ հաջորդ 2 մոտեցումներով չկարողացավ բարձրացնել 205 կգ-ն: Երկրորդ մոտեցման ընթացքում Մինասյանի ոտքի վնասվածքը կրկնվեց, ինչը զգալ տվեց երրորդ փորձի ժամանակ: Հրում վարժությունում Գոռն առաջին մոտեցումով բարձրացրեց 222 կգ, այնուհետեւ չկարողացավ ֆիքսել 234 կգ-ն, իսկ երրորդ մոտեցումից հրաժարվեց վնասվածքի պատճառով:
Այս քաշային կարգում Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ Ռուբեն Ալեքսանյանը երկամարտի 440 կգ (195+245) արդյունքով դարձել էր բրոնզե մեդալակիր: Պոկում վարժությունից հետո Ալեքսանյանը 5-րդն էր, իսկ հրում վարժությունում նվաճեց փոքր արծաթե մեդալ:
Այսպիսով, Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի թիմը ելույթն ավարտեց երկամարտի 5 մեդալով: Օլիմպիական փոխչեմպիոն, աշխարհի գործող չեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը (109 կգ) եւ Հակոբ Մկրտչյանը (89 կգ) նվաճեցին Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը, Սամվել Գասպարյանը (102 կգ) դարձավ Եվրոպայի փոխչեմպիոն, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանը (89 կգ) եւ Ռուբեն Ալեքսանյանն (+109 կգ) արժանացան բրոնզե մեդալի: Հայաստանի հավաքականը Բաթումի էր մեկնել 14 ծանրորդով, որոնցից 10-ը հանդես եկան տղամարդկանց պայքարում, 4-ը՝ կանանց:

Вице-чемпион Олимпийских игр Рио-2016 Гор Минасян прокомментировал свое выступление в супертяжелой весовой категории (+109 кг) на завершившемся в Батуми чемпионате Европы по тяжелой атлетике, где гюмрийский штангист занял 5-е место.
«Мне помешала травма, поскольку моя нога еще окончательно не восстановилась. Примерно за 20 дней до соревнований я получил травму ноги во время тренировки. Мне не удалось полностью восстановиться, для этого мне было необходимо, наверное, еще 10 дней. Я не могу быть доволен этим результатом, поскольку я поднял в толчке килограммы, запланированные для рывка. На чемпионате мира я докажу, что я есть и еще буду на высоте», - отметил Гор Минасян.
Напомним, что Гор Минасян набрал в сумме двоеборья 422 кг (200+222). В рывке тяжелоатлет из Гюмри поднял 200 кг с первой попытки и завоевал малую бронзовую медаль, но в следующих двух подходах не смог поднять 205 кг. Во время второго подхода у Минасяна повторилась травма ноги, что дало о себе знать во время третьей попытки. В толчке Гор в первом подходе поднял 222 килограмма, затем не смог зафиксировать 234 кг, и отказался от третьего подхода из-за травмы.
Другой представитель Армении в этой весовой категории Рубен Алексанян набрал в сумме двоеборья 440 кг (195+245) и стал бронзовым медалистом. В рывке армянский штангист занял 5-е место, а в толчке завоевал малую серебряную медаль.
Таким образом, сборная Армении завершила выступления на чемпионате Европы с 5-ю медалями по сумме двоеборья. Вице-чемпион Олимпийских игр, действующий чемпион мира Симон Мартиросян (109 кг) и Акоп Мкртчян (89 кг) завоевали звания чемпионов Европы, Самвел Гаспарян (102 кг) стал вице-чемпионом Европы, а Давид Оганесян (89 кг) и Рубен Алексанян (+109 кг) удостоились бронзовых медалей. В составе сборной Армении в Батуми отправились 14 тяжелоатлетов, из которых 10 мужчин и 4 женщины.