Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանը մեկնաբանեց իր ելույթը Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ավարտված ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության գերծանր քաշային կարգում (+109 կգ), որտեղ գյումրեցի ըմբիշը գրավել էր 5-րդ տեղը:
«Վնասվածքը խանգարեց, քանի որ ոտքս վերջնական չէր վերականգնվել: Մրցումներից մոտ 20 օր առաջ ոտնաթաթի վնասվածք էի ստացել մարզման ժամանակ: Չհասցրեցի լիովին վերականգնվել, ինչի համար ինձ անհրաժեշտ էր, երեւի, եւս 10 օր: Այս արդյունքից գոհ լինել չեմ կարող, քանի որ պոկում վարժության համար նախատեսած կիլոգրամները բարձրացրեցի հրում վարժությունում: Աշխարհի առաջնությունում կապացուցեմ, որ ես դեռ կամ եւ լինելու եմ բարձունքում»,- նշեց Գոռ Մինասյանը:
Հիշեցնենք, որ Գոռ Մինասյանը երկամարտում գրանցել էր 422 կգ (200+222) արդյունք: Պոկում վարժությունում գյումրեցի ծանրորդն առաջին փորձից բարձրացրեց 200 կգ եւ նվաճեց փոքր բրոնզե մեդալ, իսկ հաջորդ 2 մոտեցումներով չկարողացավ բարձրացնել 205 կգ-ն: Երկրորդ մոտեցման ընթացքում Մինասյանի ոտքի վնասվածքը կրկնվեց, ինչը զգալ տվեց երրորդ փորձի ժամանակ: Հրում վարժությունում Գոռն առաջին մոտեցումով բարձրացրեց 222 կգ, այնուհետեւ չկարողացավ ֆիքսել 234 կգ-ն, իսկ երրորդ մոտեցումից հրաժարվեց վնասվածքի պատճառով:
Այս քաշային կարգում Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ Ռուբեն Ալեքսանյանը երկամարտի 440 կգ (195+245) արդյունքով դարձել էր բրոնզե մեդալակիր: Պոկում վարժությունից հետո Ալեքսանյանը 5-րդն էր, իսկ հրում վարժությունում նվաճեց փոքր արծաթե մեդալ:
Այսպիսով, Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի թիմը ելույթն ավարտեց երկամարտի 5 մեդալով: Օլիմպիական փոխչեմպիոն, աշխարհի գործող չեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը (109 կգ) եւ Հակոբ Մկրտչյանը (89 կգ) նվաճեցին Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը, Սամվել Գասպարյանը (102 կգ) դարձավ Եվրոպայի փոխչեմպիոն, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանը (89 կգ) եւ Ռուբեն Ալեքսանյանն (+109 կգ) արժանացան բրոնզե մեդալի: Հայաստանի հավաքականը Բաթումի էր մեկնել 14 ծանրորդով, որոնցից 10-ը հանդես եկան տղամարդկանց պայքարում, 4-ը՝ կանանց:

Rio 2016 Olympic silver medalist Gor Minasyan (+109) commented on his performance in the super heavyweight class of the European Weightlifting Championship ended in Batumi, Georgia.
“The injury impeded me as my leg hasn’t recovered yet. About 20 days before the competition I had injured my foot when training. I didn’t manage to fully recover; for it I needed 10 more days. I can’t be satisfied with such a result as the kilos that were designed for the snatch I lifted during the clean and jerk. At the World Championship I’ll prove I’m still here and yet will be in the high,” noted Gor Minasyan.
Let us recall ended up 5th with a total of 422 kg (200+222). He succeeded the first attempt of the snatch (200 kg) and deserved a small bronze medal but failed to lift 205 kg in the next two attempts. During the second attempt Minasyan’s leg injury repeated which was also perceptible in the third attempt. In the clean and jerk Gor lifted 222 kg from the first attempt but then wasn’t able lift 224 kg and refused from the third one because of the injury.
In the same weight class Armenia’s Ruben Aleksanyan became a bronze medalist with a total of 440 kg (195+245). After the snatch the Armenian weightlifter was the 5th and in the clean and jerk he won a small silver medal.
So, the Armenia team ended its performance at the European Championship with 5 medals in the total event. Olympic silver medalist, current world champion Simon Martirosyan (109 kg) and Hakob Mkrtchyan (89 kg) won European champion titles, Samvel Gasparyan (102 kg) became a silver medalist and David Hovhannisyan (89 kg) and Ruben Aleksanyan (+109 kg) deserved bronze medals.