Ալբերտ Ազարյանի անվան մարզադպրոցում մարտի 12-ին մեկնարկեց սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի առաջնությունը (ֆոտոշարք):
Մասնակցում են մարմնամարզիկներ Երեւանից, Գյումրիից եւ Էջմիածնից։ Առաջին օրն անցկացվել են որակավորման փուլի մրցումները, ինչպես նաեւ հայտնի են դարձել բազմամարտի հաղթողները։ Բազմամարտի Հայաստնաի չեմպիոնի կոչումը նվաճել է Արթուր Դավթյանը, Վիգեն Խաչատրյանը գրավել է երկրորդ տեղը, իսկ Արթուր Ավետիսյանը դարձել է բրոնզե մեդալակիր։
Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը լրագրողների հետ զրույցում կարեւորել է երիտասարդ մարմնամարզիկների մասնակցությունը առաջնությանը։
«Այս առաջնությունը շատ կարեւոր է երիտասարդների համար, այդ պատճառով թույլ ենք տվել, որ մասնակցեն: Ցանկանում ենք, որ Եվրոպայի առաջնությունից առաջ երիտասարդները մեծահասակների հետ համատեղ հավաք անցկացնեն Թբիլիսիում, որտեղից մեծահասակները կմեկնեն Եվրոպայի առաջնությանը: Շատ կարեւոր է, որ երիտասարդները մասնակցեն այս հավաքին, քանի որ սպորտային մարմնամարզության մեջ առաջին անգամ այս տարի անցկացվում է աշխարհի երիտասարդական առաջնություն»,- ասաց Հակոբ Սերոբյանը։
Տղամարդկանց պայքարում առանձին գործիքների եզրափակիչները տեղի կունենան մարտի 14-ին։ Հայաստանի առաջնությանը մասնակցում են 34 մարզիկներ ու 19 մարզուհիներ: Պայքարի մեջ են մտել բոլոր առաջատար մարմնամարզիկները:
Կանանց առաջնության որակավորման փուլը տեղի կունենա մարտի 13-ին Հրանտ Շահինյանի անվան մարզադպրոցում, իսկ եզրափակիչները կանցկացվեն հաջորդ օրը։

Артур Давтян – чемпион Армении в многоборье (фото)
12–го марта в спортшколе имени Альберта Азаряна стартовал чемпионат Армении по спортивной гимнастике (фото).
В турнире примут участие гимнасты из Еревана, Гюмри и Эчмиадзина. В первый день чемпионата состоялся квалификационный раунд , а также стали известны победители в многоборье. Звание чемпиона Армении в многоборье завоевал Артур Давтян, Виген Хачатрян занял второе место, а Артур Аветисян стал бронзовым призером. В беседе с журналистами главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян отметил важность участия молодых гимнастов в чемпионате.
«Этот чемпионат очень важен для молодых, поэтому мы разрешили им участвовать. Мы хотим, чтобы перед чемпионатом Европы молодые спортсмены провели совместный сбор со взрослыми спортсменами в Тбилиси, откуда последние отправятся на чемпионат Европы. Очень важно участие молодых в этом сборе, поскольку в этом году впервые в спортивной гимнастике проводится молодежный чемпионат мира», – отметил Акоп Серобян.
Финалы на отдельных снарядах среди мужчин пройдут 13–го марта. В чемпионате Армении принимают участие 34 спортсмена и 19 спортсменок. В борьбу вступили все ведущие гимнасты.
Квалификационный раунд женского чемпионата состоится 13–го марта в спортшколе имени Гранта Шагиняна, а финалы будут проведены на следующий день.