Շախմատի Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արշակ Պետրոսյանը Եվրոպայի առաջնությունից վերադառնալուց հետո ամփոփեց տղաների ելույթները և խոսեց գրանցած արդյունքի՝ Եվրոպայի փոխչեմպիոնի կոչման մասին:
«Դեռևս մրցաշարից առաջ էի ասում, որ տղաները բավականին լավ մարզավիճակում են: Շատ թեժ պայքար էր և մենք վրիպեցինք: Հետո կարողացանք հավաքվել Ֆրանսիայից կրած պարտությունից հետո: Մինչև վերջ պայքարում էինք մեդալների համար: Իհարկե, Ռուսաստանի թիմը շատ էր առաջ անցել: Լավ է, որ մեզ հաջողվեց երկրորդ տեղը զբաղեցնել: Ռուսների հետ խաղում մենք առավելություն ունեինք և կարող էինք հաղթել: Հանգստյան օրվանից հետո որոշեցինք, ինչ էլ լինի, հաջորդ խաղերում հաղթել: Մեր հաղթանակները շատ վստահ էին: Եթե մի քանի տուր ավել լիներ, ապա մենք առավել լավ արդյունք կգրանցեինք: Հրանտ Մելքումյանը հաջող հանդես եկավ և դարձավ հավաքականի լիակատար անդամ: Լավ հանդես եկավ նաև Գաբրիել Սարգսյանը, ով շատ կարևոր հաղթանակ տոնեց ռուսների հետ խաղում: Վստահ էր հանդես գալիս Լևոն Արոնյանը՝ նա հաղթեց աշխարհի չեմպիոնին: Իսկ Կարեն Գրիգորյանը հեռանկարային շախմատիստ է»,-ասաց Պետրոսյանը:
Շախմատի Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը հաղթեց Վրաստանի թիմին և Եվրոպայի թիմային առաջնությունում զբաղեցրեց 2-րդ հորիզոնականը: Վերջին տուրում հաղթանակ տոնեցին Լևոն Արոնյանը և Սերգեյ Մովսիսյանը, ոչ-ոքի խաղացին Գաբրիել Սարգսյանը և Հրանտ Մելքումյանը: Հայաստան-Վրաստան՝ 3-1: 9 տուրերից հետո Հայաստանի հավաքականը հավաքեց 13 միավոր: Հունգարիայի և Ֆրանսիայի հավաքականները ևս հավաքեցին 13 միավոր, բայց զիջում էին լրացուցիչ միավորներով:

Главный тренер мужской сборной Армении по шахматам Аршак Петросян, вернувшись с чемпионата, подвел итоги выступлений шахматистов и показанного результата - звания вице-чемпиона Европы.
«Я еще до турнира говорил, что ребята в хорошей спортивной форме. Борьба была напряженной, и мы промахнулись. После поражения от Франции мы смогли собраться. Мы до конца боролись за медали. Конечно, наше отставание от команды России было большим, хорошо, что нам удалось занять второе место. В игре с русскими у нас было преимущество, и мы могли выиграть. После выходного решили во что бы то ни стало выигрывать в следующих играх. Наши победы были очень уверенными, если бы было еще несколько туров, мы бы показали еще лучший результат. Грант Мелкумян удачно выступил и стал полноценным членом сборной. Хорошо выступил также Габриэль Саркисян, который одержал очень важную победу в игре с русскими. Уверенно выступил Левон Аронян, он одержал победу над чемпионом мира, а Карен Григорян - перспективный шахматист»,-отметил Петросян.
Мужская сборная Армении по шахматам одержала победу над командой Грузии и заняла 2-е место на командном чемпионате Европы. В последнем туре победы отпраздновали Левон Аронян и Сергей Мовсисян, а Габриэль Саркисян и Грант Мелкумян сыграли вничью. Армения-Грузия – 3:1. После 9-и туров сборная Армении набрала 13 очков. Сборные Венгрии и Франции также набрали по 13 очков, но уступили по дополнительным очкам.