Սամբոյի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վովիկ Խոջայանի կարծիքով աշխարհի առաջնությունում հայ մարզիկներից հաջողությունը երես էր թեքել:
«Իմ կարծիքով աշխարհի առաջնությունում երկրորդ մրցանակային տեղ զբաղեցնելը դա վատ արդյունք չէ: Շատ ավելի լավ կլիներ, եթե Տիգրանը ոսկե մեդալ նվաճեր, քանի որ նա արժանի էր: Եվս մեկ մեդալ ունենք՝ երրորդ տեղում Էռնեստ Հայրապետյանն էր: Մենք ունեինք Եվրոպայի չեմպիոններ, ովքեր պայքարում էին հավասար հակառակորդների դեմ: Այս անգամ հաջողությունը մեր մարզիկներից երես էր թեքել»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Խոջայանը:
Կասաբլանկա քաղաքում անցկացված սամբոյի աշխարհի առաջնությունից հայ մարզիկները վերդարձան երկու մեդալով: Բրոնզե մեդալ է նվաճել 57 կգ քաշային Էռնեստ Հայրապետյանը, իսկ 52 կգ քաշային, վանաձորցի Տիգրան Կիրակոսյանը` արծաթե մեդալ:

Armenia’s sambo national team head coach, Vovik Khojayan opines that fortune abandoned our athletes at the World Sambo Championship.
“I think that placing 2nd at the World Championship isn’t so bad. It would be better for Tigran to win a gold medal as he deserved it. We have another medal, Ernest Hayrapetyan placed third. We had such European champions who were neck and neck with their opponents. This time fortune abandoned our athletes”, said Khojayan to an ANOC reporter.
Our athletes returned from the World Sambo Championship, in Casablanca with two medals. Ernest Hayrapetyan (57kg) became a bronze medalist and Tigran Kirakosyan from Vanadzor (52kg) won a silver medal.