Սամբոյի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վովիկ Խոջայանի կարծիքով աշխարհի առաջնությունում հայ մարզիկներից հաջողությունը երես էր թեքել:
«Իմ կարծիքով աշխարհի առաջնությունում երկրորդ մրցանակային տեղ զբաղեցնելը դա վատ արդյունք չէ: Շատ ավելի լավ կլիներ, եթե Տիգրանը ոսկե մեդալ նվաճեր, քանի որ նա արժանի էր: Եվս մեկ մեդալ ունենք՝ երրորդ տեղում Էռնեստ Հայրապետյանն էր: Մենք ունեինք Եվրոպայի չեմպիոններ, ովքեր պայքարում էին հավասար հակառակորդների դեմ: Այս անգամ հաջողությունը մեր մարզիկներից երես էր թեքել»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Խոջայանը:
Կասաբլանկա քաղաքում անցկացված սամբոյի աշխարհի առաջնությունից հայ մարզիկները վերդարձան երկու մեդալով: Բրոնզե մեդալ է նվաճել 57 կգ քաշային Էռնեստ Հայրապետյանը, իսկ 52 կգ քաշային, վանաձորցի Տիգրան Կիրակոսյանը` արծաթե մեդալ:

По мнению главного тренера сборной Армении по самбо Вовика Ходжаяна, на чемпионате мира удача отвернулась от армянских спортсменов.
«Мне кажется, что занять второе призовое место на чемпионате мира – это неплохой результат. Было бы гораздо лучше, если бы Тигран Киракосян завоевал золотую медаль, поскольку он был достоин этого. У нас есть еще одна медаль - 3-е место занял Эрнест Айрапетян. Наши чемпионы Европы боролись с равными соперниками. В этот раз удача отвернулась от наших спортсменов»,-отметил Ходжаян в беседе с пресс-службой НОК Армении.
С прошедшего в Касабланке чемпионата мира по самбо армянские спортсмены вернулись с двумя медалями. Бронзовую медаль завоевал Эрнест Айрапетян, выступающий в весовой категории 57 кг, а серебряную медаль – ванадзорец Тигран Киракосян, выступающий в весовой категории 52 кг.