Այսօր ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանի մոտ կայացան լսումներ Փհենչհանի օլիմպիական խաղերում Հայաստանի մարզիկների մասնակցության թեմայով: Ներկա էին նախարարության, ՀԱՕԿ-ի ներկայացուցիչներ, Հայաստանի դահուկային սպորտի ղեկավարները, մարզիչներ ու մարզիկներ:
Հրաչյա Ռոստոմյանը նշեց, որ ձմեռային մարզաձեւերում Հայաստանը դեռ չլուծված բազմաթիվ օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ խնդիրներ ունի, սակայն դրանք քայլ առ քայլ լուծելով, առաջ ենք ընթանում: Նախարարը նաեւ անդրադարձավ օլիմպիական խաղերում լեռնադահուկորդ Աշոտ Կարապետյանի հետ կապված աղմկահարույց լուրերին, որը դարձավ լսումների հիմնական թեմա:
Դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Հարությունյանը մասնակցությունը գնահատեց բավարար.
«Մենք մասնակցեցինք երիտասարդ մարզիկներով եւ երկու սպիտակ քարտով, ինչը վկայում է, որ մենք հեռու ենք աշխարհի լավագույններից»:
Ֆեդերացիայի նախագահը նշեց, որ վերջին տարիներին կատարած աշխատանքների շնորհիվ Հայաստանի դահուկային սպորտը դուրս է եկել միջազգային ասպարեզ, եւ վերջին օլիմպիական խաղերին մեր մարզիկները մասնակցել են վարկանիշ ունենալով, իսկ վարկանիշային միավորներն առանց համապատասխան մարզագույքի հնարավոր չէ ձեռք բերել: Նաեւ ասաց, որ այսուհետեւ ֆեդերացիան հրաժարվելու է սպիտակ քարտերից:
Մարզիկ Աշոտ Կարապետյանն ասաց, որ իր ամբողջ կյանքի նպատակն օլիմպիական խաղերին մասնակցելն է եղել: Նա շնորհակալություն հայտնեց ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, որի շնորհիվ Փհենչհանում լուծվեց դահուկների հետ կապված խնդիրը, եւ ինքը կարողացավ հանդես գալ: Հետո մարզիկը տարբեր մեղադրանքներ հնչեցրեց ֆեդերացիայի հասցեին, որոնք ֆեդերացիայի փոխնախագահ Գագիկ Սարգսյանը մեկ առ մեկ հերքեց: Պարզորոշ նկատվում էր, որ փոխադարձ մեղադրանքներն ավելի շատ անձնական դրդապատճառներ ունեն, քան մարզական:
ՀԱՕԿ փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանն իր խոսքում նշեց, որ լուրջ խնդիր, ըստ էության, չի եղել, եւ ստեղծված իրավիճակն արդյունք է այն բանի, որ ֆեդերացիան օլիմպիական խաղերի նախապատրաստության ընթացքում եւ Փհենչհան մեկնելիս մարզիչներին եւ մարզիկներին հստակ չի տեղեկացրել այն քայլերի մասին, որոնք արվել են օլիմպիական խաղերում հաջող հանդես գալու համար:
Հրաչյա Ռոստոմյանն ամփոփիչ խոսքում նշեց, որ խոշոր մրցումների ժամանակ պատահում է, որ երկրների պատվիրակությունները չնախատեսված ինչ-ինչ խնդիրների առջեւ են հայտնվում եւ ընթացիկ լուծումներ գտնում են: Դա եզակի երեւույթ չէ:
«Սակայն անընդունելի է անձնական խնդիրները բերել մարզական դաշտ եւ խաղալ երկրի հեղինակության հետ», - ասաց նա:
Նախարարը ֆեդերացիայի ղեկավարությանն առաջարկեց լուծարել հավաքականը, մարզիչների եւ մարզիկների նոր ընտրություն կատարել, աշխատել ավելի թափանցիկ, ավելի ուշադիր եւ հոգատար լինել մարզիկների եւ մարզիչների հանդեպ, ամիսը մեկ անգամ հրավիրել ֆեդերացիայի նիստ բոլոր մարզիչների մասնակցությամբ եւ անելիքները քննարկել միասին:

Сегодня у министра спорта и по делам молодежи РА Грачья Ростомяна состоялись слушания на тему участия армянских спортсменов в Олимпийских играх в Пхёнчхане. Присутствовали представители министерства и НОКА, руководство лыжного спорта Армении, тренеры и спортсмены.
Грачья Ростомян отметил, что в зимних видах спорта Армения еще имеет многочисленные нерешенные объективные и субъективные проблемы, однако, решая их, мы шаг за шагом продвигаемся вперед. Министр также коснулся сенсационных новостей, связанных с горнолыжником Ашотом Карапетяном на Олимпийских играх, что стало основной темой слушаний.
Президент Федерации лыжного спорта Армении Артур Арутюнян оценил участие как удовлетворительное:
"Мы участвовали молодыми спортсменами, двумя "белыми картами", что свидетельствует о том, что мы находимся далеко от лучших спортсменов мира".
Президент федерации отметил, что благодаря проделанной за последние годы работе лыжный спорт в Армении вышел на международную арену, и на последних Олимпийских играх наши спортсмены участвовали, имея рейтинг, а рейтинговые очки невозможно набрать без соответствующего спортивного инвентаря. Он также сказал, что отныне федерация откажется от "белых карт".
Спортсмен Ашот Карапетян сказал, что целью всей его жизни было выступить на Олимпийских играх. Горнолыжник выразил благодарность президенту НОКА Гагику Царукяну, благодаря которому в Пхёнчхане была решена проблема с лыжами, и он смог выступить. Потом спортсмен озвучил различные обвинения в адрес федерации, которые вице-президент федерации Гагик Саргсян опроверг одно за другим. Было ясно заметно, что взаимные обвинения имеют больше личные мотивы, чем спортивные.
Вице-президент НОКА Дереник Габриелян в своем слове отметил, что серьезной проблемы по существу не было, и создавшаяся ситуация результат того, федерация в ходе подготовки к Олимпийским играм и при отъезде в Пхёнчхан четко не сообщила тренерам и спортсменам о тех шагах, которые были сделаны для успешного выступления на Олимпийских играх.
Грачья Ростомян в итоговом слове отметил, что во время крупных соревнований случается, что делегации стран оказываются перед какими-то непредвиденными проблемами, на месте находя их решение. Это не редчайшее явление.
"Однако неприемлемо личные проблемы привносить в спортивную плоскость и играть с авторитетом страны", - сказал он.
Министр предложил руководству федерации расформировать сборную, сделать новый набор тренеров и спортсменов, работать более прозрачно, быть внимательными и заботливыми к спортсменам и тренерам, раз в месяц созывать заседание федерации с участием всех тренеров и вместе обсуждать дальнейшие действия.