Բասկետբոլի Հայաստանի երիտասարդների հավաքականը կգլխավորի Քրիս Ղուկասը
Բասկետբոլի Հայաստանի տղամարդկանց մինչեւ 20 տարեկանների հավաքականի ավագ մարզիչ է նշանակվել Քրիս Ղուկասը:
Հայազգի մարզիչն աշխատել է հունական մի շարք ակումբներում, այդ թվում «Պանիոնիս», «Կավալաս», «Իրակլիս», «ՕՖԻ Կրետե» եւ այլն: 2015-2017 թվականներին Քրիս Ղուկասը գլխավորել է Ավստրիական «Օբերվարտը», իսկ 2017-ից մինչ այժմ «ՈւՍԿ Պրահա» ակումբի գլխավոր մարզիչն է:
ՀԲՖ նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանի խոսքով Քրիս Ղուկասը բարձրակարգ մասնագետ է եւ հաջողությամբ աշխատել է Հունաստանում, Ավստրիայում, Չեխիայում.
«Նրա թեկնածությունը ֆեդերացիան վաղուց էր քննարկում տարբեր տարիքային հավաքականների մարզչի պաշտոնում: Հաջողություն եմ մաղթում Քրիս Ղուկասին, այս պատասխանատու գործում»,- ասել է Հրաչյա Ռոստոմյանը:
Հայաստանի երիտասարդների հավաքականը հուլիսի 13-22-ը մասնակցելու է 2018 թվականի Եվրոպայի առաջնության B դիվիզիոնին: Մեր թիմն ընդգրկված է C ենթախմբում, որտեղ մրցելու է Հունգարիայի, Լյուքսեմբուրգի, Նիդերլանդների, Ռուսաստանի եւ Չեխիայի հավաքականների հետ:

Старшим тренером молодежной сборной Армении до 20 лет назначен Крис Гукас.
Армянский тренер работал в ряде греческих клубов, в том числе "Панионис", "Кавалас", "Ираклис" "ОФИ Крит" и т.д. В 2015-2017 годах Крис Гукас возглавлял австрийский "Оберварт", а с 2017 года до сегодняшнего дня он является главным тренером клуба "УСК Прага".
По словам президента Федерации баскетбола Армении Крис Гукас – высококлассный специалист, успешно работавший в Греции, Австрии, Чехии.
"Федерация давно обсуждала его кандидатуру на посту тренера сборных различных возрастов. Желаю удачи Крису Гукасу в этом ответственном деле, - сказал Грачья Ростомян.
Молодежная сборная Армении с 13 по 22 июля примет участие в чемпионате Европы 2018 года в дивизионе "В". Наша команда входит в подгруппу "С", где ее соперниками будут сборные Венгрии, Люксембурга, Нидерландов, России и Чехии.