Մեկ տուրից կավարտվի բասկետբոլի Հայաստանի Ա լիգայի առաջնության երկրորդ շրջանը, որից հետո կմեկնարկեն փլեյ-օֆֆի խաղերը: Թիմերն արդեն մրցել են 13 տուր, արդյունքում «Ուրարտուն» միանձնյա գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը:
Երկար դադարից հետո Հայաստանում անցկացվում է մեծահասակների կանոնավոր առաջնություն: Ա լիգայից ակնկալիքները մեծ են թե´ մասնագետների եւ թե´ երկրպագուների մոտ: Սա նոր հույս է մեր երկրում բասկետբոլային մշակույթի ձեւավորման համար:
Բասկետբոլի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց Ա լիգայի ընթացքի եւ կարեւորության մասին.
«Մենք փորձել էինք ՎՏԲ լիգայի համար թիմ կազմավորել: Հարցը գրեթե լուծված էր, ինչ-որ կերպ բյուջեն ապահովել էինք, խաղացողներ ունեինք: Բայց ՎՏԲ լիգան մեր առաջարկը չընդունեց եւ նոր թիմեր չավելացրեց: Արդյունքում առաջացավ Ա լիգան ստեղծելու գաղափարը:
Արդեն մի քանի ամիս Ա լիգան ընթացքի մեջ է: Ակնկալիքները հիմնականում արդարացան: Մենք ամեն ինչ արեցինք, որ բասկետբոլի շուրջ գործընթացներն ակտիվանան: Եվրոպայում քիչ թվով առաջնություններ կան, որտեղ բոլոր խաղերն օնլայն հեռարձակվում են, ինչպես Հայաստանում: Շատ թիմեր կարողացան հավասարազոր կազմեր ներկայացնել, հանդիպումներից շատերն ավարտվում են միավորների չնչին տարբերությամբ: Կարող եմ ասել, որ առաջնության նկատմամբ հետաքրքրությունը սպասվածից շատ ավելի մեծ է:
Ակնկալում էինք, որ «Արցախը» ավելի լավ պետք է հանդես գար: «Արթիկը» բավականին լավ առաջ է շարժվում, երկրորդ շրջանում նրանք պարտվել են միայն «Ուրարտուին»: «Շիրակից» ավելի մեծ սպասելիքներ ունեինք, սակայն գյումրեցիներն առայժմ լավ արդյունքներով աչքի չեն ընկնում»,- ասաց Արա Պողոսյանը:
Ֆեդերացիայի փոխնախագահը նշեց, փլեյ-օֆֆից առաջ թիմերը երեք նոր խաղացող հայտավորելու իրավունք ունեն: Ըստ նրա տեղեկությունների՝ թիմերից մի քանիսն արդեն կազմն ուժեղացնելու քայլեր են ձեռնարկել.
«Ա լիգան լեգեոներների սահմանափակում առայժմ չունի: Կիսաեզրափակչից առաջ թիմերը կարող են իրենց կազմերում բասկետբոլիստներ ընդգրկել ՝ պայքարը լքածների շարքից: Սա հնարավորություն կտա, որ դուրս մնացած ուժեղ բասկետբոլիստները շարունակեն խաղալ: Շատ հետաքրքիր դիմակայություններ են սպասվում»,- ասաց ֆեդերացիայի փոխնախագահը:
Ա լիգայի հաջորդ մրցաշրջանին ցանկանում է մասնակցել շուրջ 17 թիմ: Արա Պողոսյանը հայտնեց, որ բոլորին չեն ընդունի: Թիմերը պետք է համապատասխանեն Ա լիգայի չափանիշներին.
«Գուցե երկրորդ լիգա ստեղծենք մյուս թիմերի համար: Զարգացումը պետք է լինի ոչ միայն Երեւանում, այլեւ մարզերում: Մեր հանդիպումները մարզերում անցել են լեցուն դահլիճներով: Նախատեսվում է, որ Դիլիջանը, Վանաձորը նաեւ Կապանը թիմեր կներկայացնեն»:
Արա Պողոսյանի խոսքով՝ Ա լիգայի թիմերը եվրագավաթներում առայժմ մրցունակ չեն, դրա համար տարիների աշխատանք է հարկավոր.
«Այս կազմերով մենք ի վիճակի չենք մրցել միջազգային հարթակներում: Մենք կարող ենք թիմ ստեղծել, որը մրցունակ կլինի եվրագավաթներում, բայց այդ թիմն Ա լիգայում անելիք չի ունենա:
Վրաստանից «Ուրարտուին» հրավիրում էին մասնակցելու իրենց առաջնությանը: Քննարկվեց եւ որոշում կայացվեց, որ այդ դեպքում պետք է բավականին ուժեղացնել «Ուրարտուի» կազմը, բայց այդպես էլ կսպանեինք մեր առաջնությունը:
Բանակցություններ ենք վարում վրացիների հետ, ցանկանում ենք տարիների ընթացքում միասնական առաջնություն անցկացնել, որը մեծապես կնպաստի մեր երկրում մարզաձեւի զարգացմանը: Մեր նպատակն է Ա լիգան հասցնել այն մակարդակի, որ թիմերը մրցունակ լինեն եվրագավաթներում: Բայց դա տարիների աշխատանք է պահանջում:
Մրցավարներն ու մարզիչները շարունակում են մասնակցել սեմինարների՝ մասնագիտական որակները բարձրացնելու համար: Մեր ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանը Հայաստանում միակ միջազգային կարգի մրցավարն է: Նա հաճախ զրուցում է մրցավարների հետ, մատնացույց անում սխալները եւ այլն: Մենք զարգացնում ենք նաեւ ակումբային մարզիչներին, նրանք նույնպես զարգանալու տեղ ունեն»,- ասաց ֆեդերացիայի փոխնախագահը:
Արա Պողոսյանի կարծիքով Հայաստանում թիմային մարզաձեւերի նկատմամբ հետաքրքրությունը բավականին մեծ է, եւ բասկետբոլը մեծ ներուժ ունի, որը դեռ ամբողջությամբ չի օգտագործվել.
«Տարեցտարի բասկետբոլի նկատմամբ հետաքրքրությունը Հայաստանում մեծանում է, եւ դա փաստ է: Նախորդ տարվա նոյեմբերին ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականի ընկերական խաղերին Երեւանում 500-600 հանդիսական էր գնում, իսկ բասկետբոլի հավաքականի նույն ժամանակահատվածում կայացած մրցավեճին 1500-ից ավելի մարզասեր կար: Եթե 4-5 տարի առաջ նման բան ասեին, ես չէի հավատա: Այսպիսի քայլերով բասկետբոլը մասսայականությամբ կգերազանցի ֆուտբոլին: Մեր ժողովուրդը թիմային մարզաձեւերի հանդեպ յուրահատուկ սեր ունի եւ ցանկանում է սեփական հարկի տակ դառնալ մեծ սպորտի մի մասնիկը», - ասաց Արա Պողոսյանը:

Через один тур завершится второй круг чемпионата Армении по баскетболу "А" лиги, после чего начнутся матчи плей-офф. Команды уже сыграли 13 туров, в результате "Урарту" единолично возглавляет турнирную таблицу.
После долгой паузы в Армении проводится регулярное первенство среди взрослых. Ожидания от "А" лиги велики, как у специалистов, так и у болельщиков. Это дает новую надежду развитию в нашей стране баскетбольной культуры.
Вице-президент Федерации баскетбола Армении Ара Погосян в беседе с пресс-службой НОКА рассказал о буднях "А" лиги и ее важности.
"Мы попытались создать команду для ВТБ лиги. Вопрос был почти решен, в какой-то мере обеспечили бюджет, имели игроков. Но ВТБ лига не приняла наше предложение. В результате родилась идея создания "А" лиги.
"А" лига существует уже несколько месяцев. Ожидания в основном оправдались. Мы сделали все, чтобы процессы вокруг баскетбола активизировались. В Европе мало чемпионатов, все игры которых транслируются онлайн, как в Армении. Многие команды сумели представить равноценные составы, многие матчи завершаются с небольшой разницей в очках. Могу сказать, что интерес к первенству превосходит ожидания.
Мы ожидали, что "Арцах" будет выступать лучше. "Артик" довольно успешно прогрессирует, во втором круге они проиграли только "Урарту". Ожидали большего от "Ширака", однако гюмрийцы сейчас не отличаются хорошими результатами", - сказал Ара Погосян.
Вице-президент федерации отметил, что перед плей-офф команды имеют право заявить трех новых игроков. По его сведениям, несколько команд уже предприняли шаги по усилению состава.
"А" лига сейчас не имеет ограничений на легионеров. Перед полуфиналом команды могут включить в свои составы игроков из тех, кто выбыл из борьбы. Это даст возможность, чтобы выбывшие сильные баскетболисты продолжили играть. Ожидается очень интересное противостояние", - сказал вице-президент федерации.
В следующем сезоне "А" лиги желают участвовать 17 команд. Ара Погосян заявил, что всех не примут. Команды должны соответствовать нормам "А" лиги.
"Может быть, создадим для остальных команд вторую лигу. Развитие должно происходить не только в Ереване, но и в марзах. Наши матчи в регионах проходят при заполненных трибунах. Планируется, что команды представят Дилижан Ванадзор и Капан".
По словам Ара Погосяна, команды "А" лиги сейчас не конкурентоспособны в еврокубках, для этого нужно годами работать:
"Этими составами мы не в состоянии соревноваться на международной арене. Можем создать команду, которая будет конкурентоспособна в еврокубках, но этой команде нечего будет делать в "А" лиге.
"Урарту" приглашали участвовать в чемпионате Грузии. Вопрос обсуждался, было решено, что в этом случае "Урарту" нужно значительно усилить, но так мы бы "убили" наш чемпионат.
Ведем переговоры с грузинами, хотим со временем провести объединенный чемпионат, что весьма поспособствует развитию баскетбола в нашей стране. Наша цель довести "А" лигу до такого уровня, чтобы команды были конкурентоспособны в еврокубках. Но для этого нужно годами работать.
Арбитры и тренеры продолжают участвовать в семинарах для поднятия профессиональных качеств. Президент нашей федерации Грачья Ростомян – единственный судья международной категории в Армении. Он часто беседует с арбитрами, указывает на ошибки и т.д. Мы развиваем также клубных тренеров, им тоже есть, куда расти", - сказал вице-президент федерации.
По мнению Ара Погосяна, в Армении довольно большой интерес к командным видам спорта. Баскетбол имеет большой потенциал, который еще полностью не использован.
"Из года в год интерес к баскетболу в Армении растет, и это – факт. В ноябре прошлого года на товарищеский матчах сборной Армении по футболу в Ереване ходило 500-600 зрителей, а на игре баскетбольной сборной, состоявшейся в аналогичный период, было свыше 1500 зрителей. Ели бы такое сказали четыре-пять лет тому назад, не поверил бы. Такими шагами баскетбол по популярности превзойдет футбол. Наш народ имеет особую любовь к командным видам спорта и желает в родных стенах стать частичкой большого спорта", - сказал Ара Погосян.