Հաշված օրերից Փհենչհանում կմեկնարկեն 23-րդ ձմեռային օլիմպիական խաղերը: Հայաստանը Փհենչհան-2018-ում ունի երեք մարզիկ՝ երկու դահուկավազորդ եւ մեկ լեռնադահուկորդ: ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսեց մեր մարզիկների հնարավորությունների մասին.
«Ցավոք, ձմեռային օլիմպիական խաղերին մասնակցում ենք Պիեռ դը Կուբերտենի օլիմպիական գաղափարի ներքո՝ «Կարեւորը մասնակցությունն է, այլ ոչ թե հաղթանակը» նշանաբանով:
Դրա համար կան օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներ: Մենք չունենք համապատասխան պայմաններ եւ այնպիսի մարզիչներ, որոնք կարող են այդ աստիճանի բարձրակարգ մարզիկներ պատրրաստել: Այս երկու խնդրի համադրումը հանգեցնում է նրան, որ ձմեռային օլիմպիական խաղերում մենք պարզապես մասնակից ենք: Բայց, պետք է նշեմ՝ նախորդ տարիների համեմատ մենք արդեն վարկանիշով ենք մասնակցում, այսպես ասած, մեր մարզիկի վաստակով:
ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը մեծ ներդրում կատարեց, որի շնորհիվ լեռնադահուկային նոր սահուղիներ ստեղծվեցին Ծաղկաձորում: Սա թույլ տվեց առանձնացնել մարզիկների եւ պարզապես լեռնադահուկային սպորտի սիրահարների սահուղիները: Սա առաջին քայլն է: Երկրորդը, որը ոչ պակաս կարեւոր է ՝ բարձր մակարդակի top 10 մասնագետների ներգրավումն է: Մարզիկներ ունենք, մենք տաղանդավոր ազգ ենք, պետք է ճիշտ մոտեցում:
Ինչ վերաբերում է դահուկավազքին՝ այս մրցաձեւի համար լրիվ այլ պայմաններ են հարկավոր, որը Ծաղկաձորում լիովին չկա: Հաջորդ տարի Ծաղկաձորում կունենաք արհեստական ձյան սարքեր, որպեսզի ձյան խնդրի առջեւ չկանգնենք, ինչպես այս տարի:
Աշոցքը համապատասխանում է դահուկավազքի կենտրոն կառուցելու պայմաններին, բայց այսօր մենք հենակետային մարզաձեւերում ենթակառուցվածքների խնդիր ունենք եւ կենտրոնացած ենք այդ ուղղությամբ: ՀԱՕԿ նախագահը Ծաղկաձորում նոր մարզահամալիր է կառուցում: Այն կհամապատասխանի միջազգային բոլոր ստանդարտներին եւ կծառայի ավելի քան 17 մարզաձեւի»,- ասաց Հրաչյա Ռոստոմյանը:
Խոսելով Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի որակազրկման մասին, Հրաչյա Ռոստոմյանը նշեց, որ կատարել են միջազգային ֆեդերացիայի բոլոր պահանջները՝ ժողովներ, մարզիկների բազմակի ստուգումներ, տուգանքի վճարում.
«Նախնական տվյալով մեր որակազրկումը 6 ամիս է: Եվրոպայի առաջնությունը նախատեսված էր Ալբանիայում, բայց այդ երկիրը նույնպես պատժվածների ցանկում է: Ավելին, այս ընթացքում եւս երկու ալբանացի ծանրորդներ խախտել են հակադոպինգային կանոնները: Դեռեւս անհայտ է առաջնության մրցավայրը, գուցե նաեւ ամսաթիվը հետաձգվի: Այս դեպքում կկարողանանք մասնակցել»,- ասաց ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղարը:
Այս տարի Բաքվում անցկացվելու է երկու կարեւոր մրցաշար՝ ձյուդոյի աշխարհի առաջնությունը, որը վարկանիշային է Տոկիո-2020-ի համար եւ Բուենոս Այրեսի պատանեկան օլիմպիական խաղերի համար սպորտային մարմնամարզության միակ վարկանիշային մրցաշարը: Երկու մարզաձեւում էլ հայ մարզիկների մասնակցությունը դեռեւս հարցականի տակ է.
«Մենք բանակցում ենք միջազգային ֆեդերացիաների հետ: Քննարկումից հետո պարզ կդառնա՝ կգնանք Բաքու, թե՝ ոչ»,- նշեց Հրաչյա Ռոստոմյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանում բասկետբոլի զարգացմանը՝ ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղարը հայտնեց, որ եւս չորս ակումբ են հայտ ներկայացրել մեծահասակների առաջնությունում հանդես գալու համար.
«Առանց ներքին առաջնություն, ակումբներ ունենալու, գրեթե անհնար է ազգային հավաքական պահելը: Դրա համար նախորդ տարի մենք ստեղծեցինք անկախ լիգա: Յոթ թիմ մասնակցում են կանոնավոր առաջնությանը: Պետք է ասեմ, որ հետաքրքրությունը մեծ է, մարզերում էլ խաղերի ժամանակ դահլիճները լիքն են: Հաջորդ մրցաշրջանում նախատեսում ենք տասը ակումբի մասնակցություն»,- եզրափակեց Հրաչյա Ռոստոմյանը:

Через считанные дни в Пхёнчхане стартуют 23-е зимние Олимпийские игры. Армения в Пхёнчхане-2018 имеет три участника: два лыжника и одного горнолыжника. Генеральный секретарь НОКА, министр спорта и по делам молодежи Грачья Ростомян сегодня в ходе встречи с журналистами рассказал о возможностях наших спортсменов.
"К сожалению, в зимних Олимпийских играх участвуем под олимпийским девизом Пьера де Кубертена: "Главное участие, а не победа".
Этому есть объективные и субъективные причины. У нас нет соответствующих условий и таких тренеров, которые могут готовить спортсменов стоит высокого уровня. Сочетание этих двух проблем приводит к тому, что на зимних Олимпийских играх мы просто участники. Но должен отметить, что по сравнению с прошлыми годами мы участвуем уже по рейтингу, так сказать, заслугами наших спортсменов.
Президент НОКА Гагик Царукян сделал большие вложения, благодаря чему в Цахкадзоре созданы новые горнолыжные трассы. Это позволило отделить спортсменов и просто лббителей горнолыжного спорта. Это первый шаг. Второй, не мене важный - привлечение специалистов высокого класса ТОР-10. Спортсмены есть, мы талантливая нация, но нужен правильный подход.
Что касается лыжных гонок, для этой дисциплины необходимы совсем другие условия, которых в Цахкадзоре полностью нет. В следующем году в Цахкадзоре у нас будет оборудование для искусственного снега, чтобы не иметь проблем, как в этом году.
Ашоцк соответствует условиям строительства лыжного центра, но сегодня у нас есть проблемы с инфраструктурой в базовых видах спорта и сосредоточены в этом направлении. Президент НОКА строит новый спортивный комплекс в Цахкадзоре. Он будет соответствовать всем международным стандартам и будет служить 17 видам спорта", - сказал Грачья Ростомян.
Говоря о дисквалификации Федерации тяжелой атлетики Армении, Грачья Ростомян отметил, что выполнены все требования международной федерации: собрания, многочисленные проверки спортсменов, выплата штрафа.
"По предварительным данным наша дисквалификация имеет срок 6 месяцев. Чемпионат Европы планировался в Албании, но эта страна тоже в списке дисквалифицированных. Более того, за это время еще два албанских штангиста нарушили антидопинговые правила. Пока неясно, где пройдет соревнование, сроки могут быть отложены. В этом случае сможем участвовать", - сказал генеральный секретарь НОКА.
В этом году в Баку пройдут два важных соревнования - рейтинговый для Токио-2020 чемпионат мира по дзюдо и единственный для летних юношеских Олимпийских игр в Буэнос-Айресе рейтинговый турнир по спортивной гимнастике. В обоих видах спорта участие армянских спортсменов пока под вопросом.
"Мы ведем переговоры с международными федерациями. После обсуждения станет ясно - поедем в Баку или нет" - отметил Грачья Ростомян.
Обратившись к теме развития баскетбола в Армении, генералтный секретарь НОКА заявил, что еще четыре клуба представили заявки для выступления во взрослом чемпионате:
"Без внутреннего первенства практически невозможно содержать национальную сборную. Поэтому в прошлом году мы создали независимую лигу. Семь команд участвуют в регулярном первенстве. Должен сказать, что интерес велик, в марзах во время матчей залы заполнены. В следующем сезоне планируем участие десяти клубов", - заключил Грачья Ростомян.