Բրազիլիայի կառավարությունը որոշել է 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի ընթացքում փակել Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքի օդանավակայաններից մեկը: Նման որոշում կայացվել է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հրահանգով:
Օգոստոսի 8-18-ը Բրազիլիայի ժամանակով 12:40-17:10 օդանավերը Սանտոս Դյումանի անվան օդանավակայանում թռիչքներ և վայրէջքներ չեն իրականացնի: Բանն այն է, որ Ռիոյի` մեծությամբ երկրորդ օդանավակայանը, գտնում է քաղաքի կենտրոնում` Գուանաբարայի ափի մոտ, որտեղ անցկացվելու են առագաստանավային սպորտի մրցումները: Ինքնաթիռների օդային ալիքները կարող են շեղել առագաստանավերի ուղղությունը, ինչպես նաև խանգարել նկարահանմանը:
Բրազիլիայի ավիաընկերությունների ասոցիացիան քննադատել է քաղաքային իշխանությունունների նման որոշումը: Նրանց խոսքով` օդանավակայանը ստիպված կլինի չեղյալ հայտարարել մոտ 100 թռիչք:
XXXI ամառային Օլիմպիական խաղերը կկայանան օգոստոսի 5-21-ը Բրազիլիայի Ռիո դե ժանեյրո քաղաքում: Օլիմպիական խաղերը կանցկացվեն Ռիոյի 4 շրջանների` Կոպակաբանայի, Մարականայի, Դեոդորոյի և Բարայի 33 մարզական կառույցներում:

Правительство Бразилии решило закрыть один из аэропортов города Рио-де-Жанейро на время проведения 31-х летних Олимпийских игр. Такое решение было принято по указу Международного олимпийского комитета.
С 8-го по 18-е августа (с 12:40 до 17:10 по бразильскому времени) самолеты не будут совершать взлеты и посадки в аэропорту имени Сантоса Дюмона. Дело в том, что второй по величине аэропорт Рио находится в центре города, на берегу Гуанабары, где будут проходить соревнования по парусному спорту. Воздушные волны самолетов могут нарушать направление яхт, а также помешать съемке.
Ассоциация авиационных компаний бразилии осудила такое решение городских властей, поскольку аэропорт будет вынужден отменить около 100 полетов.
XXXI летние Олимпийские игры состоятся с 5-го по 21-е августа в бразильском городе Рио-де-Жанейро. Олимпийские игры пройдут в 33-х спортивных сооружениях 4-х областей Рио – Копакабане, Маракане, Деодоро и Барре.