Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սմբատ Լպուտյանը շնորհավորեց շախմատիստներին անցած տոների կապակցությամբ եւ հաջողություն մաղթեց նոր մրցաշրջանում՝ ինչպես Հայաստանի առաջնությունում, այնպես էլ միջազգային հարթակում:
«Մեր ազգային առաջնությունը շատ հետաքրքիր մրցաշար է դարձել ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ համաշխարհային շախմատի հասարակության համար: Բոլորին հաջողություն եմ մաղթում, իսկ հաղթողները թող հետագայում օգտակար լինեն ազգային հավաքականներին»,-ասաց Սմբատ Լպուտյանը:
Առաջնության գլխավոր մրցավարներ Աշոտ Վարդապետյանը եւ Ջուլիետա Նահատակյանը մասնակիցներին ծանոթացրին առաջնության ընթացակարգին: Երկրի չեմպիոնները կհամալրեն ազգային թիմերի շարքերը: Հավաքականների կազմավորման հարցի հետ կապված փոփոխությունների մասին ՀԱՕԿ լրատվականը երեկ հայտնել էր: Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Միքայել Անդրիասյանի խոսքով նոր մոտեցումը կսրի ազգային հավաքականում թափուր տեղի համար մրցակցությունը, լրացուցիչ հնարավորություն եւ մոտիվացիա կտա, այդ թվում երիտասարդ շախմատիստներին.
«Առողջ մրցակցությունը միայն օգուտ կբերի հավաքականին»,-ասաց Միքայել Անդրիասյանը:
Կանանց 73-րդ առաջնությանը (հունվարի 12-20, 9 տուր, առանց հանգստյան օրերի), կմասնակցի տասը շախմատիստուհի: Վիճակահանության արդյունքներով առաջին տուրում միմյանց հետ կխաղան Մարիա Գեւորգյան-Աննա Խաչատրյան, Մարիա Կուրսովա-Սոնա Ասատրյան, Նարե Առաքելյան-Լիլիթ Գալոյան, Մարիամ Մկրտչյան-Աննա Սարգսյան, Սիրանուշ Ղուկասյան-Սուսաննա Գաբոյան զույգերը:
Տղամարդկանց 78-րդ առաջնությանը կմասնակցի 11 շախմատիստ: Առաջնությունը կանցկացվի շրջանաձեւ մրցակարգով հունվարի 12-ից 21-ը: Միջին վարկանիշով սա ուժեղագույնն է հայկական շախմատի պատմության մեջ: Չնայած առաջատարների բացակայությանը, մրցաշարի միջին վարկանիշը 2560 է, ինչը նրան տալիս է ՖԻԴԵ-ի 13-րդ կարգ: Մասնակցում է ինը գրոսմայստեր եւ երկու միջազգային վարպետ: Վերջին երկուսի համար գրոսմայստերական նորմ է սահմանված (10 հնարավորից 5.5 միավոր ): Կենտ թվով մասնակիցների քանակով պայմանավորված յուրաքանչյուր շախմատիստ մեկ օր կհանգստանա:
Առաջին տուրում կհանդիպեն. Կարեն Գրիգորյան-Զավեն Անդրիասյան, Արման Փաշիկյան-Հովհաննես Գաբուզյան, Շանթ Սարգսյան-Տիգրան Պետրոսյան, Ռոբերտ Հովհաննիսյան-Սամվել Տեր-Սահակյան,Մանուել Պետրոսյան-Հայկ Մարտիրոսյան:

Сегодня в Доме шахмат имени Тиграна Петросяна вице-президент Федерации шахмат Армении Смбат Лпутян поздравил шахматистов с прошедшими праздниками и пожелал успехов в новом сезоне, как в чемпионате Армении, так и на международной арене.
"Наш национальный чемпионат стал очень интересным турниром не только для Армении, но и всей мировой шахматной общественности. Желаю всем успехов, а победители пусть в дальнейшем будут полезны для национальной сборной", - сказал Смбат Лпутян.
Главные арбитры чемпионатов Ашот Вардапетян и Джульетта Нахатакян познакомили участников с регламентом соревнований. Чемпионы страны пополнят ряды национальных команд. Об изменениях в вопросе комплектования сборных Армении пресс-служба НОКА уже сообщала вчера. По словам генерального секретаря федерации Микаела Андриасяна, новый подход обострит конкуренцию за место в национальной команде, даст дополнительный шанс и мотивацию, в том числе молодым шахматистам.
"Здоровое соперничество пойдет лишь на пользу сборной", - сказал Микаел Андриасян.
В 73-м женском чемпионате, который пройдет с 12 по 20 января (9 туров, без выходных дней) сыграют 10 шахматисток по круговой системе. По результатам жеребьевки в первом туре встретятся: Мария Геворгян – Анна Хачатрян, Мария Курсова – Сона Асатрян, Наре Аракелян – Лилит Галоян, Мариам Мкртчян – Анна Саргсян, Сирануш Гукасян – Сусанна Габоян.
В 78-м мужской чемпионате примут участие 11 шахматистов. Первенство пройдет по круговой системе с 12 по 21 января. По своему среднему рейтингу это первенство является самым сильным в истории армянских шахмат. Несмотря на отсутствие лидеров сборной, средний рейтинг турнира составляет 2560 очков, что дает ему 13-ю категорию ФИДЕ. В турнире участвуют 9 гроссмейстеров и два международных мастера, для которых установлена гроссмейстерская норма (5,5 очков из 10 возможных). Из-за нечетного количества участников каждый шахматист по очереди получит выходной день.
По результатам жеребьевки в первом туре встретятся: Карен Григорян – Завен Андриасян, Арман Пашикян – Оганес Габузян, Шант Саргсян – Тигран Петросян, Роберт Оганесян – Самвел Тер-Саакян, Мануел Петросян – Айк Мартиросян, Тигран Арутюнян – свободен.