Վաղը Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը մեկնարկում են շախմատի Հայաստանի բարձրագույն խմբի տղամարդկանց 78-րդ եւ կանանց 73-րդ առաջնությունները: Տղամարդկանց պայքարին կմասնակցի 11, կանանց պայքարին՝ 10 շախմատիստ:
Տղամարդկանց առաջնության գլխավոր մրցավար, միջազգային կարգի մրցավար Աշոտ Վարդապետյանը armnoc.am-ին տեղեկացրեց, որ այս տարվա առաջնությունները կազմակերպական առումով տարբերվում են նախորդներից.
«Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան նոր որոշումներ է ընդունել՝ կապված ազգային հավաքականների կազմի ձեւավորման հետ: Նախկինում տղամարդկանց եւ կանանց հավաքականներում մեկական թափուր տեղ կար, որը զբաղեցնում էին հանրապետության տվյալ տարվա չեմպիոնները: Այս կարգը պահպանվում է տղամարդկանց ընտրանու երեք անդամների համար: Հայաստանի չեմպիոնը մտնում է հավաքական, սակայն ավելացել է եւս մի թափուր տեղ, որը ֆեդերացիայի որոշմամբ զբաղեցնելու է մրցաշրջանի առաջին մի քանի ամիսներին տարբեր մրցաշարերում առավել հաջող հանդես եկող շախմատիստը:
Կանանց համար փոփոխությունները մի փոքր ավելի էական են, թեեւ սկզբունքը նույնն է: Այստեղ հավաքականում մնացել է երկու ամրագրված տեղ միայն մեր առաջատարներ Էլինա Դանիելյանի եւ Լիլիթ Մկրտչյանի համար: Հայաստանի այս առաջնությանը պիտի մասնակցեն նաեւ Լիլիթ Գալոյանը, Մարիա Կուրսովան եւ Մարիա Գեւորգյանը, որոնք վերջին տարիներին մշտապես տեղ են ունեցել կանանց ազգային հավաքականում: Նրանք մյուսների հետ պետք է պայքարեն ընտրանիում տեղ զբաղեցնելու համար: Այս հանգամանքը կանանց առաջնությունում միջազգային կարգի վարպետի նորմա սահմանելու հնարավորություն է ընձեռել», - ասաց Աշոտ Վարդապետյանը, որը 13-րդ անգամ է որպես գլխավոր մրցավար սպասարկելու Հայաստանի առաջնությունները:
Հայաստանի առաջնությունների մասնակիցներ:
Տղամարդիկ. Հովհաննես Գաբուզյան, Տիգրան Լ. Պետրոսյան, Ռոբերտ Հովհաննիսյան, Զավեն Անդրիասյան, Արման Փաշիկյան, Կարեն Գրիգորյան, Մանուել Պետրոսյան, Հայկ Մարտիրոսյան, Սամվել Տեր-Սահակյան, Տիգրան Հարությունյան, Շանթ Սարգսյան:
Կանայք. Լիլիթ Գալոյան, Մարիա Կուրսովա, Մարիա Գեւորգյան, Աննա Սարգսյան, Սուսաննա Գաբոյան, Սիրանուշ Ղուկասյան, Սոնա Ասատրյան, Աննա Խաչատրյան, Մարիամ Մկրտչյան, Նարե Առաքելյան:

Завтра в Доме шахмат имени Тиграна Петросяна стартуют 78-й мужской и 73-й женский чемпионаты Армении по шахматам Высшей лиги. В соревновании мужчин примут участие 11 шахматистов, у женщин – 10.
Главный арбитр мужского первенства, арбитр международной категории Ашот Вардапетян сообщил armnoc.am, что чемпионаты этого года отличаются от прежних.
"Федерация шахмат Армении приняла новое решение, в связи с формированием состава национальных сборных. Прежде в мужской и женской сборных оставалось одно вакантное место, которое занимали чемпионы республики данного года. Этот порядок сохраняется для трех членов мужской сборной. Чемпион Армении попадает в команду, однако добавилось еще одно вакантное место, которой по решению федерации займет шахматист, лучше выступивший в различных соревнованиях первых месяцев сезона.
Для женщин изменения немного более существенны, хотя принцип тот же самый. Здесь в сборной осталось только два забронированных места для наших лидеров – Элины Даниелян и Лилит Мкртчян. В этом чемпионате должны участвовать также Лилит Галоян, Мария Курсова и Мария Геворгян, который в последние годы всегда имели место в женской национальной сборной. Они наравне с другими должны бороться за место в команде. Это обстоятельство предоставило возможность установить в женском первенстве норму международного мастера", - сказал Ашот Вардапетян, который в 13-й раз будет обслуживать чемпионаты Армении в качестве главного арбитра.
Участники чемпионата Армении.
Мужчины: Оганес Габузян, Тигран Л.Петросян, Роберт Оганесян, Завен Андриасян, Арман Пашикян, Карен Григорян, Мануел Петросян, Айк Мартиросян, Самвел Тер-Петросян, Тигран Арутюнян, Шант Саргсян.
Женщины: Лилит Галоян, Мария Курсова, Мария Геворгян, Анна Саргсян, Сусанна Габоян, Сирануш Гукасян, Сона Асатрян, Анна Хачатрян, Мариам Мкртчян, Наре Аракелян.