Երեկ կայացել է ազատ ոճի ըմբշամարտի Գնել Մեջլումյանի անվան հուշամրցաշարը: Այս տարի այն ընտրական էր: Մրցաշարի արդյունքներով ձեւավորվելու է Հայաստանի ազգային հավաքականը, որը պատրաստվելու է Եվրոպայի առաջնությանը: Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանի խոսքով անակնկալներ հիմնականում չեն գրանցվել, հաղթել են ուժեղները.
«Մրցաշարի արդյունքները բավարար եմ համարում, բայց մարզիչը միշտ ավելին է ցանկանում: Երիտասարդ ըմբիշներն իրենց շատ լավ դրսեւորեցին, տարբեր քաշային կարգերում չեմպիոն դարձան, նրանք մեծ ներուժ ունեն: Սակայն աշխատելու տեղ իհարկե շատ կա:
Մրցաշարն անցկացվեց նոր կանոններով: Սա շատ կարեւոր էր մեզ համար, քանի որ հաջորդ տարի հենց այդ կանոններով ենք հանդես գալու միջազգային մրցագորգերում: Երկու օր կշեռք, երկու քաշային կարգի ավելացում (79 կգ եւ 92 կգ) եւ այլն: Կարծում եմ՝ փոփոխությունները մեր վրա դրական ազդեցություն կունենան:
Հունվարի 17-ից Ծաղկաձորում հավաք կանցկացնենք: Սկսում ենք պատրաստվել Եվրոպայի առաջնությանը: Մինչեւ աշխարհամասի առաջնությունը եւս մի քանի հավաք ու միջազգային մրցաշար կունենանք, որպեսզի մեր տղաները լիարժեք պատրաստ լինեն»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
Մարզիչը նաեւ հակիրճ ամփոփեց ընթացիկ տարվա արդյունքները.
«2017 թվականին աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնությունից 5 բրոնզե մեդալ ունեցանք, վատ չէ: Բայց, ես կուզեի չեմպիոն տեսնել, որի համար տարիների մեծ աշխատանք է հարկավոր: Կփորձենք առաջիկայում անպայման հասնել ոսկե մեդալին:
Հիմա մեր գլխավոր նպատակն օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր նվաճելն է: Հավաքականի կազմում կընդգրկենք նաեւ երիտասարդ տղաներին, որոնք Տոկիո 2020-ի համար ավելի հեռանկարային են»,- ասաց մարզիչը:

Вчера состоялся мемориальный турнир Гнела Межлумяна по вольной борьбе. В этом году он был отборочным. По результатам соревнования будет сформирована национальная сборная Армении, которая начнет готовиться к чемпионату Европы. Главный тренер сборной Апетнак Кургинян сказал, что в основном сюрпризов зафиксировано не было - победили сильнейшие.
"Результаты турнира считаю удовлетворительными, но тренер всегда желает большего. Молодые борцы очень хорошо проявили себя, став чемпионами в различных весовых категориях. Они обладают большим потенциалом. Однако нужно еще очень много работать.
Турнир был проведен по новым правилам. Это очень важно для нас, поскольку в следующем году мы именно по этим правилам будем выступать на международных коврах. Взвешивания оба дня, добавление двух весовых категорий (79 и 92 кг) и так далее. Думаю, изменения положительно отразятся на нас.
С 17 января проведем сбор в Цахкадзоре. Начинаем готовиться к чемпионату Европы. До первенства континента у нас будет еще несколько сборов и международных соревнований, чтобы ребята полноценно подготовились", - сказал в беседе с пресс-службой НОКА Апетнак Кургинян.
Тренер также кратко подвел итоги года.
"На чемпионатах мира и Европы 2017 года мы завоевали 5 бронзовых медалей, что неплохо. Но я хотел бы увидеть чемпиона, для чего нужна годами много работать. Попытаемся в ближайшем будущем достигнуть золотой медали.
Сейчас нашей главной целью является завоевание олимпийских путевок. В состав сборной включим также молодых ребят, которые более перспективны для Токио-2020", - сказал наставник.