2017 թվականին Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիան անցկացրել է քսանհինգ տարբեր միջոցառումներ: ՀՎՖ գլխավոր քարտուղար Կարեն Ասմարյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց անցնող մրցաշրջանի արդյունքները:
«2017 թվականը մեզ համար բավականին հագեցած տարի էր, ինչպես հանրապետության, այնպես էլ միջազգային մակարդակով: Ֆեդերացիան բոլոր ջանքերը ներդրեց վոլեյբոլի, այդ թվում լողափնյա, զարգացման եւ մասսայականացման համար: Հատուկ կնշեմ վոլեյբոլի եվրոպական կոնֆեդերացիայի նախագահ Ալեքսանդր Բորիչիչի՝ հոկտեմբերին կատարած պաշտոնական այցը, որն առաջինն էր անկախ Հայաստանի պատմության մեջ: Ալեքսանդր Բորիչիչը կարեւոր հանդիպումներ ունեցավ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանի, քաղաքապետի եւ ֆեդերացիայի անդամների հետ: Գործնական եւ օգտակար խորհուրդներ ստացանք երկրում վոլեյբոլի զարգացման վերաբերյալ:
Կարեւոր միջոցառումներից կնշեմ նաեւ մայիսին Երեւանում անցկացված Արեւելյան եվրոպայի երկրների վոլեյբոլի ասոցիացիայի (EEVZA) համաժողովը, որին մասնակցեցին ութ ֆեդերացիաների ներկայացուցիչներ ու Եվրոպական կոնֆեդերացիայի փոխնախագահը: Իսկ սեպտեմբերին Հայաստանում առաջին անգամ անցկացրինք լողափնյա վոլեյբոլի Արեւելյան եվրոպայի երկրների տղամարդկանց առաջնություն, որին մասնակցեցին շատ բարձրակարգ թիմեր: Նման կարգավիճակ ունեցող վոլեյբոլի մրցաշար Հայաստանում չէր անցկացվել: Առաջնությունը բարձր գնահատական ստացավ եւ ճանաչվեց լողափնյա վոլեյբոլի Արեւելյան եվրոպայի երկրների 2017 թվականի լավագույն մրցաշար:
Մեր թիմերը դասական եւ լողափնյա վոլեյբոլի մի շարք մրցաշարերի են մասնակցել: Լողափնյա վոլեյբոլի Արեւելյան Եվրոպայի երկրների տղամարդկանց (մինչեւ 18) առաջնությունում Ռազմիկ Հակոբյան եւ Արման Միսկարյան զույգին առաջին անգամ հաջողվեց երկու հաղթանակ տանել: Ցավոք, Միսկարյանն առողջության հետ կապված խնդիրներ ունեցավ, ինչն անհամատեղելի է մարզական կարիերայի հետ: Դասական վոլեյբոլում կանանց մինչեւ 18 տարեկանների հավաքականը նոյեմբերին մասնակցեց Վրաստանում անցկացված Արեւելյան եվրոպայի երկրների առաջնությանը: Մեր թիմը լավ տպավորություն թողեց՝ արժանի դիմադրություն ցուցաբերելով հասակով եւ ֆիզիկական պատրաստվածությամբ գերազանցող մրցակիցներին: Բոլորին զարմացրեց մրցավար Աշոտ Բալաբեկյանը, որը չնայած երիտասարդ տարիքին (21 տարեկան), հրաշալի սպասարկեց մրցաշարը՝ արժանանալով բարձր գնահատականների:
Անցկացվել են վոլեյբոլի տղամարդկանց, կանանց եւ պատանեկան Հայաստանի առաջնություններ: Տղամարդկանց առաջնության վերջին խաղին ներկա էր 400 երկրպագու, ինչը լավ ցուցանիշ է: Փորձում ենք մեր մարզաձեւը զարգացնել նաեւ Արցախում: Այնտեղ մրցաշարեր, մարզական սեմինար են անցկացվել, Ստեփանակերտի մարզադպրոցներում մարզագույք եւ մեթոդական գրականություն է բաժանվել: Հաջորդ տարի ավելի սերտ համագործակցություն ենք ուզում ծավալել Արցախի հետ:
Սեպտեմբերի վերջին ՀՎՖ նախագահի պաշտոնում Արթուր Բաղդասարյանին փոխարինեց Հրաչյա Մուրադյանը: Նա պատահական մարդ չէ, ավելի վաղ զբաղեցրել է ֆեդերացիայի փոխնախագահի պաշտոնը, երկար տարիներ ղեկավարել Երեւանի վոլեյբոլի ֆեդերացիան: Հրաչյա Մուրադյանը լավ է հասկանում սպորտից եւ ամեն հնարավոր բան անում է, որպեսզի վոլեյբոլը Հայաստանում շարունակի զարգանալ: 2018 թվականին պետբյուջեից մեր ֆինանսավորումը կավելանա երեք միլիոն դրամով եւ կկազմի տասնմեկ միլիոն: Սակայն ֆեդերացիայի ծախսերն ավելի շատ են եւ նոր ղեկավարն այդ հարցում լուրջ աջակցություն է ցուցաբերում:
2018 թվականի օրացուցային պլանն ավելի հագեցած է տարբեր միջոցառումներով, այդ թվում ձյան վրա վոլեյբոլի մրցաշարերով: Ամենայն հավանականությամբ Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը հանդես կգա այս մրցաձեւի Եվրոպայի անդրանիկ առաջնությունում, որը տեղի կունենա Ավստրիայի Զալցբուրգում: Արդեն ներկայացրել ենք նախնական հայտը: Հունվարի 20-ից 21-ը Ծաղկաձորում տեղի կունենա Հայաստանի առաջնությունը, հաղթողները կմեկնեն մայրցամաքային առաջնության: Կշարունակենք համագործակցությունը նաեւ ռուս գործընկերների հետ: Մեր լողափնյա վոլեյբոլիստները հաջորդ տարի Անապայում հավաք կանցկացնեն եւ կմասնակցեն մինչեւ 20 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությանը: Նոյեմբերին նախատեսում ենք Երեւանում Արեւելյան Եվրոպայի երկրների մինչեւ 15 տարեկանների առաջնություն անցկացնել, որտեղ կխաղարկվեն Եվրոպայի առաջնության ուղեգրեր: Մեր ֆեդերացիան հայտ է ներկայացրել նաեւ լողափնյա վոլեյբոլի Արեւելյան Եվրոպայի երկրների կանանց առաջնությունը կազմակերպելու համար»,- եզրափակեց Կարեն Ասմարյանը:

Карен Асмарян: В волейболе год получился насыщенным
В 2017 году Федерация волейбола Армении провела 25 различных мероприятий. Генеральный секретарь ФВА Карен Асмарян в беседе с пресс-службой НОКА подвел итоги уходящего сезона.
"2017 год для нас получился весьма насыщенным, как на республиканском, так и на международном уровне. Федерация приложила все усилия для развития и популяризации волейбола, в том числе пляжного. Особо отмечу официальный визит в октябре президента Европейской конфедерации волейбола Александра Боричича – впервые в истории независимой Армении. Серб имел важные встречи с президентом НОКА Гагиком Царукяном, министром спорта по делам молодежи РА Грачья Ростомяном, мэром и членами федерации. Мы получили практические и полезные советы по развитию волейбола в стране.
Среди важных событий также отмечу прошедший в мае в Ереване конгресс Восточно-европейской зональной ассоциации (EEVZA), на котором присутствовали представители восьми федераций и вице-президент ЕКВ. А в сентябре мы впервые провели в республике мужское первенство EEVZA по пляжному волейболу, в котором участвовали спортсмены очень высокого класса. Соревнований по волейболу подобного статуса в Армении не проводилось. Чемпионат получил высокие оценки и был признан лучшим среди соревнований EEVZA по пляжному волейболу в 2017 году.
Наши команды приняли участие в ряде международных соревнований в классическом и пляжном волейболе. На чемпионате EEVZA до 18 лет по пляжному волейболу нашей паре Размику Акопяну и Арману Мискаряну удалось одержать первые две победы. К сожалению, у Мискаряна обнаружились проблемы со здоровьем, несовместимые со спортивной карьерой. В классическом волейболе сборная девушек Армении до 18 лет в ноябре приняла участие в чемпионате EEVZA в Грузии. Наша команда оставила хорошее впечатление, оказав достойное сопротивление соперницам, которые значительно превосходили армянских волейболисток в росте и физической подготовке. Всех удивил арбитр Ашот Балабекян, который, несмотря на молодой возраст (21 год), прекрасно отсудил турнир, удостоившись высоких отзывов.
Были проведены мужской, женский и юношеский чемпионаты Армении по волейболу. На финальном матче у мужчин присутствовало 400 болельщиков, что является хорошим показателем. Стараемся развивать наш вид спорта в Арцахе. Там были проведены соревнования, тренерский семинар, в спортшколах Степанакерта были роздан спортивный инвентарь и методическая литература. В следующем году хотим сделать сотрудничество с Арцахом еще более тесным.
В конце сентября Артура Багдасаряна на посту президента ФВА сменил Грачья Мурадян. Он не случайный человек, ранее занимал должность вице-президента федерации, долгие годы возглавлял Федерацию волейбола Еревана. Грачья Мурадян хорошо разбирается в спорте и со своей стороны делает все возможное, чтобы волейбол в Армении продолжал развиваться. В 2018 году наше финансирование из госбюджета увеличится на 3 млн драмов и составит 11 млн. Однако расходы федерации больше, и новый руководитель оказывает в этом вопросе серьезную поддержку.
Календарный план на 2018 год еще больше насыщен различными мероприятиями, в том числе по волейболу на снегу. Вполне вероятно, что мужская сборная Армении выступит на первом чемпионате Европы по этой дисциплине в австрийском Зальцбурге. Мы уже подали предварительную заявку. 20-21 января состоится первенство Армении в Цахкадзоре, победители поедут на первенство континента. Продолжим сотрудничать также с российскими коллегами. Наши пляжные волейболисты в следующем году проведут сбор в Анапе и примут там участие в чемпионате Европы до 20 лет. В ноябре мы планируем провести в Ереване чемпионат EEVZA до 15 лет, где будет разыгрываться путевка на первенство Европы. Также наша федерация представила заявку на организацию женского чемпионата EEVZA по пляжному волейболу", - заключил Карен Асмарян.