Դահուկավազքի Հայաստանի հավաքականը վերադարձել է Ֆինլանդիայից, որտեղ գլխավոր մարզիչ Արթուր Միքայելյանի ղեկավարությամբ ուսումնամարզական հավաք էր անցկացնում եւ մասնակցում մրցաշարերի:
«Ֆինլանդիայում մենք 1.5 ամիս անցկացրինք: Հավաքականի կազմում էին բոլոր առաջատար մարզիկները՝ Սերգեյ եւ Միքայել Միքայելյանները, Մարիամ Միքայելյանը, Թադեւոս Պողոսյանը եւ Կատյա Գալստյանը: Ցավոք, Սերգեյը ծնկի վնասվածք ստացավ եւ ստիպված վերադարձավ Հայաստան, որտեղ հիմա բուժում է անցնում: Այս հանգամանքը մեզ շատ վշտացրեց, բայց ոչինչ չես անի: Հուսամ, նրա հետ ամեն ինչ կկարգավորվի եւ նա բնականոն հունին կվերադառնա »,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Արթուր Միքայելյանը:
Մարզիչն ասաց, որ իր սաները հաջող հանդես եկան Ֆինլանդիայի չորս քաղաքներում անցկացված դահուկային սպորտի միջազգային ֆեդերացիայի (FIS) վարկանիշային մրցաշարերում: Միքայելն ու Թադեւոսը տեղ զբաղեցրին 10-ից 30-րդ հորիզոնականների միջակայքում: Սերգեյի կրտսեր եղբայրը կարողացավ երկու անգամ զբաղեցնել երրորդ հորիզոնականը երիտասարդների ստուգատեսում (մինչեւ 20 տարեկաններ): Մարիամ Միքայելյանը վատառողջ լինելու պատճառով համարյա չմասնակցեց, իսկ Կատյան նկատելիորեն բարելավեց արդյունքները:
«Փհենչհանի օլիմպիական խաղերին մասնակցելու համար FIS-ի վարկանիշային աղյուսակում պետք է ունենալ 100 եւ պակաս միավոր: Այս պահի դրությամբ Սերգեյն ունի 55 միավոր եւ արդեն վաղուց ապահովել է օլիմպիական ուղեգիրը: Նույնը կարելի է ասել նաեւ Միքայելի մասին, որը վաստակել է 91 միավոր: Բաղձալի թվին մոտ է նաեւ Թադեւոսը (105): Կատյա Գալստյանն ունի 150 միավոր եւ կարող է«սպիտակ քարտի» հույս ունենալ:
Հունվարի 20-ին FIS-ը կհրապարակի 2018 թվականի օլիմպիական խաղերի մասնակիցների անունները: Ամեն դեպքում վերջին խոսքի իրավունքը մեր ֆեդերացիայինն է, որը ամեն հարցում աջակցություն է ցուցաբերում»,-հայտնեց Արթուր Միքայելյանը:

Сборная Армении по лыжным гонкам вернулась из Финляндии, где наши спортсмены под руководством главного тренера Артура Микаеляна проводили учебно-тренировочные сборы и участвовали в соревнованиях.
"Мы провели в Финляндии 1,5 месяца. В состав сборной вошли все ведущие спортсмены - Сергей, Микаел и Мариам Микаеляны, Тадевос Погосян и Катя Галстян. К сожалению, Сергей получил травму колена и был вынужден вернуться в Армению, где сейчас проходит лечение. Это обстоятельство нас очень огорчило, но ничего не поделаешь. Надеюсь, что с ним все будет в порядке, и он вернется в строй", - сказал Артур Микаелян в беседе с пресс-службой НОКА.
Наставник рассказал, что его подопечные успешно выступили на рейтинговых соревнованиях Международной федерации лыжного спорта (FIS) в четырех городах Финляндии. Микаел и Тадевос заняли места от 10-го до 30-го. Младший брат Сергея смог дважды стать третьим в молодежном зачете (до 20 лет). Мариам Микаелян из-за болезни почти не выступала, а Катя Галстян значительно улучшила свои результаты.
"Для попадания на Олимпийские игры в Пхенчхан нужно иметь 100 и меньше очков в рейтинговой таблице FIS. На данный момент у Сергея 55 очков, и он уже давно обеспечил себе олимпийскую путевку. То же самое можно сказать о Микаеле, который набрал 91 очко. Близок к заветной цифре и Тадевос (105). У Кати Галстян 150 очков, и она может рассчитывать на "белую карту".
20 января FIS опубликует имена участников Олимпийских игр 2018 года. В любом случае последнее слово останется за нашей федерацией, которая оказывает нам всяческую поддержку", - сообщил Артур Микаелян.