Մարմնամարզության աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Հարություն Մերդինյանի խոսքով` աշխարհի առաջնությունում պայքարը շատ լարված էր:
«Ճիշտն ասած շատ դժվար էր, քանի որ ինքնին լարվածությունը շատ մեծ էր: Աշխարհի տարբեր երկրներից մասնակից մարզիկներից շատերը, ինձ պես եկել էին օլիմպիական ուղեգրի հետևից: Իսկ անհատական պայքարում դժվար է մեդալների համար պայքարել: Դժվարանում եմ ասել, թե արդյոք ինձ կհաջողվի կրկնել այս արդյունքը Ռիոյի Օլիմպիական խաղերում, ամեն բան կախված է պատրաստվածությունից, նախապատրաստական շրջանից: Հնարավոր է, որ կկարողանանք պայքարել մեդալի համար, եթե լավ պատրաստ լինեմ»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մերդինյանը:
Շոտլանդական Գլազգո քաղաքում ավարտված մարմնամարզության աշխարհի վարկանիշային առաջնությունում Հայաստանի հավաքականի անդամ Հարություն Մերդինյանը (նժույգթափեր) վարժությունում, հավաքելով 15.500 միավոր, դարձել է մարմնամարզության աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր: Հայ մարմնամարզիկը ապահովել է Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր: Մարմնամարզիկներ Հուրի Գեբեշյանը և Արթուր Դավթյանը իրավունք են ստացել մասնացելու Ռիոյում կայանալիք «Թեստ իվենթ»-ին և աշխարհի առաջնությունում գրանցած արդյունքները կրկնելու դեպքում կնվաճեն Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր:

По словам бронзового медалиста чемпионата мира по спортивной гимнастике Арутюна Мердиняна, борьба на чемпионате мира была очень напряженная.
«Честно говоря, было очень трудно, поскольку напряжение было очень высоким. Большинство участвующих спортсменов из разных стран мира приехали, как и я, за олимпийской путевкой. А в индивидуальной борьбе трудно бороться, и я не знаю, удастся ли мне повторить этот результат на Олимпийских играх в Рио, все зависит от подготовки. Возможно, мы сможем побороться за медаль, если я хорошо подготовлюсь»,-отметил Мердинян в беседе с журналистами.
На завершившемся в шотландском городе Глазго рейтинговом чемпионате мира по спортивной гимнастике член сборной Армении Арутюн Мердинян (конь) завоевал бронзовую медаль. В индивидуальных упражнениях он набрал 15.500 очков и стал 3-м призером чемпионата мира, а также завоевал путевку на Олимпийские игры. Гимнасты Хури Гебешян и Артур Давтян получили право участвовать в «Тест ивенте» в Рио и, в случае повторения результата, показанного на чемпионате мира, завоюют путевку на Олимпийские игры.