Գրեթե երկու ժամ սառույցի վրա. Օլիմպիական խաղերի մրցանակակիր, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն, ռուս գեղասահորդ Իրինա Սլուցկայան վարպետության դաս անցկացրեց Իրինա Ռոդնինայի անվան գեղասահքի մարզադպրոցում։ Սլուցկայան 50 պատանիների հետ մարզվեց, նրանց փոխանցեց մասնագիտական գաղտնիքներ ու սովորեցրեց նոր շարժումներ.
«Երկար ժամանակ չէ, որ երեխաները սահում են։ Բայց արդյունքներն արդեն երեւում են։ Մի քանի երեխաներ ինձ զարմացրին։ Բոլորը փորձում էին, մի մասի մոտ ստացվեց, մյուսների մոտ՝ ոչ։ Նրանց ասացի՝ ինչպես ավելի ճիշտ կարող են կատարել շարժումները։ Բավականին երիտասարդ եւ հեռանկարային մարզիչներ են աշխատում։ Դա հիանալի է, այնպես որ լավ արդյունքներ եմ սպասում»,- ասաց Իրինա Սլուցկայան։
Ռուս գեղասահորդը Հայաստանում է «Colibri Entertainment» ընկերության հրավերով։ «Colibri Entertainment»-ը պատրաստում է գեղասահքի առաջին հայկական շոու-ծրագիրը, որի գլխավոր հերոսներից է Իրինա Սլուցկայան.
«Ախթամար» , այսպես է կոչվում շոու-ծրագիրը, որի պրեմիերան կլինի հաջորդ տարի նոյեմբերին։ Հատուկ Իրինայի համար սցենարական փոփոխություններ ենք կատարել։ Ավելացրել ենք Անահիտ աստվածուհու կերպարը։ Իրինան մեծ պրոֆեսիոնալ է, դրական մարդ եւ լավ մայր։ Նա սիրով համաձայնել է մասնակցել։ Ծրագրում ընդգրկված են լավագույն գեղասահորդներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաեւ Հայաստանից։ Շատերի անուններն անակնկալ կլինի։ Այս ամենն անում ենք պրոդյուսեր Արի Զաքարյանի հետ համատեղ»,- ասաց «Colibri Entertainment»-ի հիմնադիր Զառա Մխեյանը։
Նա նշեց, որ ծրագրի շրջանակներում շոուի մասնակիցները յուրաքանչյուր ամիս վարպետության դաս կունենան մարզադպրոցում։ Նպատակն է՝ նպաստել Հայաստանում գեղասահքի զարգացմանը։

Почти два часа на льду: призер Олимпийских игр, чемпионка мира и Европы, русская фигуристка Ирина Слуцкая провела мастер-класс в спортшколе имени Родниной. Слуцкая потренировалась с 50 юными спортсменами, передала им профессиональные секреты и научила новым движениям.
"Ребята недолгое время катаются на льду. Но результаты уже видны. Несколько человек удивили меня. Все пытались, у одних получилось, у других – нет. Я сказала им, как можно более правильно выполнять движения. Здесь работают довольно молодые и перспективные тренеры. Это замечательно, так что жду хороших результатов", - сказала Ирина Слуцкая.
Российская фигуристка находится в Армении по приглашению компании "Colibri Entertainment", которая готовит первую армянскую ледовую шоу-программу, одной из главных героинь которой является Ирина Слуцкая.
" "Ахтамар" – так называется шоу-программа, премьера которой состоится в ноябре следующего года. Специально для Ирины Слуцкой были сделаны сценарные изменения. Добавили образ богини Анаит. Ирина – большая профессионалка, положительный человек и хорошая мать. Она любезно согласилась участвовать. В программу включены лучшие фигуристы из разных стран, в том числе из Армении. Имена многих станут сюрпризом. Все это мы делаем совместно с продюсером Ари Закаряном", - сказала основатель "Colibri Entertainment" Зара Мхеян.
Она отметила, что в рамках программы участники шоу ежемесячно дадут мастер-классы в спортшколе. Цель – способствовать развитию фигурного катания в Армении.