Բասկետբոլի Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլի Ալբանիայի եւ Դանիայի հետ խաղերից առաջ Հայաստանի հավաքականի ավագ Ամիրան Ամիրխանովը պատասխանեց լրագրողների հարցերին.
«Մեզ միացել են ութ երիտասարդ խաղացողներ, որոնք ցանկանում են իրենց լավագույնս դրսեւորել: Այս պահին լավ մարզումներ ենք անցկացնում: Ե´վ ֆիզիկապես, ե´ւ հոգեպես լավ վիճակում ենք: Կարծում եմ՝ բոլոր հնարավորությունները կան Ալբանիային հաղթելու համար:
Այո, կազմի հետ խնդիրներ ունենք: Բայց այս կորուստները մեզ ավելի ուժեղ կդարձնեն: Խաղին դրական ենք տրամադրված, միայն հաղթանակ, այլ տարբերակ չի կարող լինել»,- ասաց Ամիրխանովը:
Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանն էլ նշեց, որ Ռայան Բոաթրայթի բացակայությամբ, խաղարկողի դերում լինելու է Ամիրանը: Պողոսյանի կարծիքով՝ Ամիրխանովը պատրաստ է երկար խաղաժամանակ ստանալ եւ արդյունավետ փոխարինել նախկին խաղընկերոջը:

Перед матчами отборочного этапа чемпионата Европы по баскетболу с Албанией и Данией капитан сборной Армении Амиран Амирханов ответил на вопросы журналистов.
"К нам присоединились восемь молодых игроков, которые хотят проявить себя наилучшим образом. На данный момент проводим успешные тренировки. Находимся в хорошей физической и психологической форме. Считаю, что есть все возможности победить Албанию.
Да, есть проблемы с составом. Но эти потери сделают нас более сильными. Мы положительно настроены на матч. Только победа - другого варианта быть не может", - сказал Амиран Амирханов.
Вице-президент Федерации баскетбола Армении Ара Погосян отметил, что в отсутствии Райана Боатрайта в роли разыгрывающего выступит Амиран. По мнению Погосяна, Амирханов готов получить длительное игровое время и эффективно заменить бывшего товарища по команде.