Օլիմպավանում կայացավ բռնցքամարտի 10-րդ համաժողովը: Հայաստանի բոլոր տարիքային հավաքականների մարզիչները, մարզերի պատասխանատուները տարեկան հաշվետվություն ներկայացրին համաժողովին:
Ներկաները քննարկեցին բռնցքամարտում առկա խնդիրները, դրանց լուծման տարբերակները, 2018 թ. ծրագրերը: Ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գեւորգյանն իր գոհունակությունը հայտնեց ազգային թիմի գլխավոր մարզիչ Դավիթ Թորոսյանին՝ հավաքականի արդյունքների համար.
«Այս տարի պրոֆեսիոնալ ռինգում հաստատվեցին մեր երեք բռնցքամարտիկները: Ընդհանուր առմամբ նրանք անցկացրին 14 մենամարտ, բոլորը հաղթանակով, որից 12-ը ավարտեցին ժամանակից շուտ: Նրանք կշարունակեն մրցել նաեւ սիրողական բռնցքամարտում: Հավաքականի աշխատանքը գնահատում եմ լավ՝ վերջին տարիներին մենք նման արդյունք չենք ունեցել: Կարծում եմ՝ Հովհաննես Բաչկովը դեռ իր խոսքը կասի սիրողական բռնցքամարտում:
Երիտասարդական հավաքականը Եվրոպայի առաջնությունում մեդալներ չունեցավ, սակայն թիմից դժգոհ չեմ, ինչպես նաեւ բավարար եմ գնահատում ավագ պատանիների ու կրտսեր պատանիների թիմերի աշխատանքը»,- ասաց ֆեդերացիայի նախագահը:
Արթուր Գեւորգյանը նշեց, որ 2018 թվականն ազգային հավաքականի համար մեծամասամբ պատրաստական աշխատանքների տարի կլինի: Նրանք կմասնակցեն ընկերական մրցաշարերի, լավագույն մարզավիճակ ձեռք կբերեն, որ 2019 թ. կարողանան պայքարել օլիմպիական խաղերի ուղեգրերի համար: Իսկ հաջորդ տարվա կարեւորագույն մրցումը կլինի Մ 22 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունը:
Ֆեդերացիայի նախագահը հայտնեց, որ տարվա վերջին բոլոր մարզիչները պետք է հանձնեն գործնական քննություն: Մարզչական աշխատանքը կկարողանան շարունակել այն մասնագետները, որոնք հաջող կհանձնեն քննությունը եւ ֆեդերացիայի կողմից համապատասխան որակավորում կստանան.
«Մենք շատ ենք հեռացել հայկական դասական բռնցքամարտից: Ունենում ենք Հայաստանի չեմպիոն, որը գալիս է հավաքական եւ չի տիրապետում տարրական հնարքների: Կարծում եմ՝ մարզիչների քննությունը մեզ կօգնի այս հարցը կարգավորել»:
Ֆեդերացիայի նախագահը նաեւ մարզչական նոր նշանակումներ կատարեց: Ազգային հավաքականը կշարունակի գլխավորել Դավիթ Թորոսյանը, իսկ նրան կօգնի Վահան Ադիլխանյանը: Երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ նշանակվեց Կարեն Աղամալյանը, ում օգնականը կլինի Ռիոյի օլիմպիական խաղերի մասնակից Վլադիմիր Մարգարյանը: Ավագ պատանիների թիմն այսուհետ կմարզեն Արտյոմ Սիմոնյանը եւ Ռոբերտ Պետրոսյանը: Կրտսեր պատանիների թիմը կշարունակի աշխատել Աշոտ Ավետիսյանի ղեկավարությամբ: Կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ նշանակվեց Խաչիկ Խաչատրյանը.
«Այժմ հավաքականներում աշխատելու հնարավորություն տալիս ենք նաեւ երիտասարդներին: Նրանք շատ լավ բռնցքամարտիկներ են եղել, կարծում եմ հաջող կլինի նաեւ մարզչական գործունեությունը»,- ասաց Արթուր Գեւորգյանը:
ՀԲՖ նախագահը տեղեկացրեց, որ հավաքականների մարզիչները չեն կարող ունենալ անձնական նոր սաներ՝ այսպիսով հնարավոր կլինի խուսափել սուբյեկտիվությունից: Սակայն, մարզիչները չեն թողնի այն բռնցքամարտիկներին, որոնց հետ աշխատում են տարիներ շարունակ:

В Олимпаване состоялся 10-й конгресс федерации бокса Армении. С годовым отчетом о проделанной работе выступили тренеры всех возрастных групп и ответственные за регионы.
Присутствующие обсудили насущные проблемы бокса и варианты их решения, а также программы на 2018 год. Артур Геворгян выразил свое удовлетворение результатами работы главного тренера национальной сборной Давида Торосяна.
"В этом году на профессиональном ринге закрепились три наших боксера. В общей сложности они провели 14 поединков, победив во всех, причем в 12 досрочно. Они продолжат состязаться также в любительском боксе. Работу сборную оцениваю на "хорошо". В последние годы у нас не было такого результата. Думаю, Оганес Бачков еще скажет свое слово в любительском боксе.
Молодежная сборная не завоевала медалей на чемпионате Европы, однако я доволен командой. Удовлетворительной считаю также работу команд юношей старшего и младшего возраста", - сказал президент федерации.
Артур Геворгян отметил, что 2018 год будут для национальной сборной по большей части годом подготовительных работ. Боксеры примут участие в товарищеских соревнованиях, наберут оптимальную спортивную форму, чтобы в 2019 году побороться за олимпийские путевки. А главным турниром следующего года станет чемпионат Европы до 22 лет.
Президент федерации заявил, что в конце года все тренеры должны сдать практический экзамен. Тренерскую работу смогут продолжить те специалисты которые успешно сдадут экзамен и получат соответствующую квалификацию от федерации.
"Мы очень отдалились от классического армянского бокса. Имеем чемпиона Армении, который приходит в сборную, и не владеет элементарными приемами. Думаю, что тренерский экзамен поможет нам отрегулировать этот вопрос".
Президент федерации также озвучил новые тренерские назначения. Национальную сборную продолжит возглавлять Давид Торосян, а ему поможет Ваган Адилханян. Старшим тренером молодежной сборной назначен Карен Агамалян, помощником которого станет участник Олимпийских игр в Рио Владимир Маркарян. Юношей старшего возраста отныне будут тренировать Артем Симонян и Роберт Петросян. Команда юношей младшего возраста продолжит работать под руководством Ашота Аветисяна. Наставником женской сборной назначен Хачик Хачатрян.
"Сейчас мы даем возможность работать в сборной молодым. Они были очень хорошими боксерами, думаю, успешной будет также и их тренерская деятельность", - сказал Артур Геворгян.
Президент ФБА сообщил, что тренеры сборных не могут иметь личных подопечных, дабы избежать субъективного подхода. Однако тренеры не оставят тех боксеров с которыми работали на протяжении лет.