Ինչպես է սկսել ըմբիշի կարիերան, որոնք են նրա ուժեղ ու թույլ կողմերը, ում է նվիրել չեմպիոնական հաղթանակը եւ վերջապես ինչն է կարեւորում կնոջ մեջ …. Երեւանի պետական լեզվաբանական համալսարանի ուսանողների հարցերի կիզակետում այսօր ըմբշամարտի աշխարհի չեմպիոն Մաքսիմ Մանուկյանն էր:
«Հայի հաղթության ճանապարհով» ծրագրի շրջանակներում աշխարհի չեմպիոնը հյուրընկալվեց ուսանողներին ու պատասխանեց նրանց հարցերին:
. Դեռ մանկուց ոչ ոք ինձ չէր կարողանում հաղթեր «գյուլաշ» ասվածի ժամանակ: Սկզբից եղբայրս ընդունվեց ըմբշամարտի մարզադպրոց: Մի քանի օր հետո ես գնացի, հաղթեցի բոլորին ու հասկացա, որ ըմբշամարտն իմն է: Այդ ժամանակվանից միշտ ցանկացել եմ զբաղվել ըմբշամարտով ու դառնալ աշխարհի չեմպիոն:
. Այլ մասնագիտությունների մասին չեմ մտածել: Կարծում եմ՝ եթե ուրիշ մարզաձեւով էլ զբաղվեի՝ արդյունքի կհասնեի:
. Արագությունն իմ առավելությունն է եւ ամենաուժեղ կողմը:
. Մարդու կարեւորագույն արժեքը մարդ մնալն է:
. Ոչ մի մարզիկի համար պարտությունը հեշտ ընդունելի չէ: Եղել են պահեր, երբ պարտությունից հետո մտածել եմ, որ այլեւս չեմ շարունակելու: Սթափվելուց հետո հասկացել եմ, որ չշարունակել պարզապես չեմ կարող: Առանց պարտության հաղթանակներ չեն լինում:
. Աշխարհի առաջնությունում հաղթանակս նվիրել եմ հայրիկիս:
. Ըմբշամարտն իմ ապրելակերպն է:
. Կնոջ մեջ կարեւորում եմ պարզությունը, ճշմարտախոսությունը….
. Աշխատում եմ կյանքում բացասականը չնկատել: Առանց այն էլ դրանք շատ են:
. Աշխարհի չեմպիոն դառնալուց հետո ինչ-որ տխրություն կար: Չէի պատկերացնում, որ հեշտությամբ հաղթեցի: Հետո սթափվեցի, հասկացա՝ ինչ բարդ ճանապարհ եմ անցել՝ այդ կոչմանը հասնելու համար: Չեմպիոնության մասին երազել եմ 15-20 տարի:

Как начал свою борцовскую карьеру, какие его сильные и слабые стороны, кому подарил чемпионский титул и, наконец, что считает важным в женщине... В центре внимания студентов Ереванского государственного лингвистического университета сегодня оказался чемпион мира по борьбе Максим Манукян.
В рамках программы "Победным путем армянина" чемпион мира в гостях у студентов ответил на их вопросы.
. Еще с детства никто не мог победить меня в так называемом "гюлаше". Сначала мой брат записался в школу борьбы. Через несколько дней я пошел вместе с ним, победил всех и понял, что борьба - это мое. С того времени всегда хотел заниматься борьбой и стать чемпионом мира.
. О других профессиях не задумывался. Думаю, если бы занялся другим видом спорта, то тоже бы достиг результатов.
. Скорость является моим преимуществом и самой сильной стороной.
. Главная человеческая ценность - оставаться человеком.
. Любому спортсмену трудно принять поражение. Были моменты, когда после поражения думал, что больше не буду продолжать. Затем приходил в себя и понимал, что просто не могу не бросить борьбу. Без поражений не бывает побед.
. Свою победу на чемпионате мира посвятил отцу.
. Борьба - это мой образ жизни.
. В женщине важным считаю простоту и правдивость.
. Стараюсь не замечать отрицательного в жизни. Этого и так много.
После победы на чемпионате мира была какая-то грусть. Не представлял, что легко победил. Потом встрепенулся и понял, какой трудный путь я прошел ради завоевания этого звания. О чемпионстве мечтал 15-20 лет.