Օլիմպիական խաղերի և աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր, ծանրորդ Հռիփսիմե Խուրշուդյանի համար ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում կարևորն Օլիմպիական խաղերի վարկանիշ ձեռք բերելն է:
«Մինչև վերջ դեռևս չեմ վերականգնվել, քանի որ միայն մեկ տարի և 5 ամիս է ինչ մարզվում եմ: Ինքս ինձ խոստացել եմ, որ ինչ մրցաշարի էլ մասնակցեմ, ինչպիսի արդյունք էլ գրանցեմ, հաջորդ մրցաշարում սկսեմ հենց այդ արդյունքից: Բնականաբար, աշխարհի առաջնությանը պետք է շատ լավ ներկայանամ, մարզավիճակս էլ լավ է: Աշխարհի այս առաջնությունը վարկանիշային է և ես մեծ ցանկություն ունեմ լավ արդյուք գրանցել: Մեդալներ չեմ խոստանում, բայց վարկանիշի համար կպայքարենք: Աշխարհի առաջնությունում կարևորը վարկանիշ ձեռք բերելն է»,-ՀԱՕԿ լրատվականի լրագրողի հետ զրույցում ասաց Խուրշուդյանը:
Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականը Աբովյանի մարզաբազայում նախապատրաստվում է աշխարհի վարկանիշային առաջնությանը: Աբովյանում ընթացող ուսումնամարզական հավաքը, որն անց է կացվում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանի և Արման Ղազարյանի (Հռիփսիմե Խուրշուդյանի անձնական մարզիչ) գլխավորությամբ, կավարտվի հոկտեմբերի 25-ին: Հոկտեմբերի 29-ին հավաքականը կմեկնի Կազան՝ հերթական ուսումնամարզական հավաքի: Իսկ արդեն նոյեմբերի 16-ին թիմը կմեկնի Հյուսթոն՝ աշխարհի առաջնության: Հայաստանն այդ առաջնությանը կներկայացնեն Աննա Գովելյանը (53 կգ), Իզաբելլա Յայլյանը (58 կգ), Նազիկ Ավդալյանը (69 կգ), Սոնա Պողոսյանը (75 կգ) և Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (75+ կգ): Աշխարհի առաջնությունը մեկնարկում է նոյեմբերի 20-ին և կեզրափակվի նոյեմբերի 28-ին:

Olympics and World bronze medalist, weightlifter Hripsime Khurshudyan the most important is to gain Olympic Qualification at the World Championship.
''I still haven’t recovered as I have begun to train 1,5 year ago. I promised to myself to begin each competition with the result registered in the previous one. Of course, I have to come out at the World Championship perfectly as I've got a good physical form. This Championship is qualifying and my great desire is to register good results. I don't promise medals, but we'll fight for qualification. The most important is to gain qualification'', told Kurshudyan the ANOC reporter.
Armenia's women's weightlifting team prepares for the qualifying World Championship in Abovyan sports base. The trainings held by head coach, Artashes Nersisyan and Arman Ghazaryan (the personal coach of Hripsime Khurshudyan) will be finished on October 25. On October 29 the team leaves for Kazan to pass another trainings.
On November 16 it will leave for Houston to the World Championship. At this Championship Armenia will be represented by Anna Govelyan (53kg),Izabella Yaylyan (58kg), Nazik Avdalyan (69kg), Sona Poghosyan (75kg), Hripsime Khurshudyan (75+kg). The World Championship kicks off on November 20 and ends on November 28.