Օլիմպիական խաղերի և աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր, ծանրորդ Հռիփսիմե Խուրշուդյանի համար ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում կարևորն Օլիմպիական խաղերի վարկանիշ ձեռք բերելն է:
«Մինչև վերջ դեռևս չեմ վերականգնվել, քանի որ միայն մեկ տարի և 5 ամիս է ինչ մարզվում եմ: Ինքս ինձ խոստացել եմ, որ ինչ մրցաշարի էլ մասնակցեմ, ինչպիսի արդյունք էլ գրանցեմ, հաջորդ մրցաշարում սկսեմ հենց այդ արդյունքից: Բնականաբար, աշխարհի առաջնությանը պետք է շատ լավ ներկայանամ, մարզավիճակս էլ լավ է: Աշխարհի այս առաջնությունը վարկանիշային է և ես մեծ ցանկություն ունեմ լավ արդյուք գրանցել: Մեդալներ չեմ խոստանում, բայց վարկանիշի համար կպայքարենք: Աշխարհի առաջնությունում կարևորը վարկանիշ ձեռք բերելն է»,-ՀԱՕԿ լրատվականի լրագրողի հետ զրույցում ասաց Խուրշուդյանը:
Ծանրամարտի Հայաստանի կանանց հավաքականը Աբովյանի մարզաբազայում նախապատրաստվում է աշխարհի վարկանիշային առաջնությանը: Աբովյանում ընթացող ուսումնամարզական հավաքը, որն անց է կացվում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանի և Արման Ղազարյանի (Հռիփսիմե Խուրշուդյանի անձնական մարզիչ) գլխավորությամբ, կավարտվի հոկտեմբերի 25-ին: Հոկտեմբերի 29-ին հավաքականը կմեկնի Կազան՝ հերթական ուսումնամարզական հավաքի: Իսկ արդեն նոյեմբերի 16-ին թիմը կմեկնի Հյուսթոն՝ աշխարհի առաջնության: Հայաստանն այդ առաջնությանը կներկայացնեն Աննա Գովելյանը (53 կգ), Իզաբելլա Յայլյանը (58 կգ), Նազիկ Ավդալյանը (69 կգ), Սոնա Պողոսյանը (75 կգ) և Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (75+ կգ): Աշխարհի առաջնությունը մեկնարկում է նոյեմբերի 20-ին և կեզրափակվի նոյեմբերի 28-ին:

Для бронзового призера Олимпийских игр и чемпионата мира, тяжелоатлетки Рипсиме Хуршудян главным на чемпионате мира по тяжелой атлетике является приобретение рейтинга Олимпийских игр.
«Я еще до конца не восстановилась, поскольку тренируюсь всего год и 5 месяцев. Пообещала себе, что какой бы результат не показала на турнирах, в следующий раз начну с этого результата. Естественно, мне необходимо хорошо выступить на чемпионате мира, я в хорошей спортивной форме. Это рейтинговый чемпионата мира и мне бы очень хотелось показать хороший результат. Медалей не обещаю, но за рейтинг поборемся. Главное на чемпионате мира - приобретение рейтинга»,-отметила Хуршудян в беседе с корреспондентом пресс-службы НОК Армении.
Женская сборная Армении по тяжелой атлетике готовится к рейтинговому чемпионату мира на спортбазе в Абовяне. Этот учебно-тренировочный сбор, проводимый под руководством главного тренера сборной Арташеса Нерсисяна и Армана Казаряна (личного тренера Рипсиме Хуршудян), завершится 25-го октября.
29-го октября сборная отправится на очередной учебно-тренировочный сбор в Казань, а уже 16-го ноября – на чемпионат мира в Хьюстон. Армению на чемпионате представят Анна Говелян (53 кг), Изабелла Яйлян (58 кг), Назик Авдалян (69 кг), Сона Погосян (75 кг) и Рипсиме Хуршудян (75+ кг). Чемпионат мира стартует 20-го и завершится 28-го ноября.