Չիլիի մայրաքաղաք Սանտիագոյում կայացած ձյուդոյի պատանիների աշխարհի առաջնությունում Հայաստանի հավաքականն անհաջող է հանդես եկել:
Յուրի Իսրայելյանը (50 կգ քաշային կարգ) եւ Տիգրան Յաղուբյանը (60 կգ) պարտվել են մեկնարկային գոտեմարտերում: Արտյոմ Ղալաչյանը (60 կգ) ու Մամիկոն Ավետիսյանն (81 կգ) առաջին գոտեմարտերում հաղթել են, սակայն հաջորդում երկուսն էլ զիջել են մրցակիցներին:
«Արդյունքներից գոհ լինել չեմ կարող, քանի որ մեդալ չենք նվաճել: Տղաների պատրաստվածությունն այնքան էլ լավ չէր: Մենք այս տարի չէինք կարողացել միջազգային հավաքներ անցկացնել: Բացի այդ, Հայաստանի պատանի ձյուդոյիստներն աշխարհի առաջնությանն առաջին անգամ էին մասնակցում, ավելի լարված էին:
Մամիկոն Ավետիսյանն իր երկրորդ գոտեմարտում պարտվել էր աշխարհի ապագա չեմպիոնին: Հետո մոլդովացի մարզիկը հարցազրույցի ընթացքում նշել էր, որ շատ բարդ գոտեմարտ է ունեցել հայ ձյուդոյիստի հետ»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց հավաքականի ավագ մարզիչ Հակոբ Առաքելյանը:

На состоявшемся в столице Чили Сантьяго чемпионата мира по дзюдо среди юношей сборная Армении выступила неудачно.
Юрий Исраелян (50 кг) и Тигран Ягубян (60 кг) проиграли в стартовых поединках. Артем Галачян (60 кг) и Максим Аветисян (81 кг) победили в первых схватках, однако затем оба уступили своим соперникам.
"Не могу быть довольным результатами, поскольку мы не завоевали медалей. Готовность ребят была не такой уж хорошей. Мы в этом году не смогли провести международные сборы. Кроме того, юные дзюдоисты Армении впервые участвовали в чемпионате мира и были напряжены.
Мамикон Аветисян во втором поединке проиграл будущему чемпиону мира. Потом молдавский дзюдоист в интервью отметил, что у него была очень сложная схватка с представителем Армении", - отметил в беседе с пресс-службой НОКА старший тренер сборной Акоп Аракелян.