Օլիմպիական ավանը մի քանի ամիս շարունակ գտնվում է հայ մարզիկների տրամադրության տակ, ու տարբեր մարզաձեւերի ներկայացուցիչներ իրենց ուսումնամարզական հավաքներն անցկացնում են աշխարհում նմանը չունեցող այս կառույցում:
Սակայն, օլիմպիական ավանի նոր մասնաշենքի պաշտոնական բացումը կայացավ երեկ, որին ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հրավերով մասնակցեց նաեւ Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի նախագահ, Ասիայի օլիմպիական կոմիտեի նախագահ շեյխ Ահմեդ Ալ Ֆահադ Ալ Սաբահը:
ՀԱՕԿ նախագահի ուղեկցությամբ Ահմեդ Ալ Ֆահադ Ալ Սաբահը շրջեց Օլիմպավանի մասնաշենքերով: Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի նախագահը չի թաքցնում հիացմունքը՝ նշելով, որ Օլիմպավանը չտեսնված կառույց է եւ այն հնարավորություն կտա կրկնապատկել հայկական սպորտի նվաճումները.
«Շատ ուրախ եմ կրկին Հայաստան վերադառնալու համար: Տեսնում եմ, որ ՀԱՕԿ նախագահը կատարել է իր տված բոլոր խոստումները: Նրան ճանաչելով՝ վստահ էի, որ հենց այդպես էլ լինելու է: Վերջին անգամ, երբ Օլիմպավան էի այցելել՝ այստեղ դեռ շինարարական աշխատանքներ էին ընթանում, եւ նա ասաց, որ հաջորդ այցի ժամանակ կառույցն ամբողջությամբ պատրաստ կլինի: Ահա այն պատրաստ է: Վստահ եմ, որ Օլիմպավանը հատկապես Տոկիո-2020-ին նախապատրաստվող մարզիկների օրրանը կդառնա»,- ասաց շեյխ Ահմեդ Ալ Ֆահադ Ալ Սաբահը:
Միջազգային չափանիշներին համապատասխանող Օիլմպավանը շուտով հյուրընկալելու է օլիմպիական, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոններով համալրված տարբեր երկրների հավաքականների: Դա մարզիկներին հնարավորություն կտա համատեղ մարզումներ անցկացնել եւ բարելավել որակները:

Олимпаван на протяжении нескольких месяцев находится в распоряжении армянских спортсменов. Представители различных видов спорта проводят свои учебно-тренировочные сборы в этом сооружении, не имеющем аналогов в мире.
Вчера состоялось открытие нового корпуса Олимпавана. В нем по приглашению президента НОКА Гагика Царукяна принял участие президент Ассоциации национальных олимпийских комитетов, глава Олимпийского совета Азии шейх Ахмед Аль-Фахад Аль Сахаб.
В сопровождении президента НОКА Ахмед Аль-Фахад Аль Сахаб обошел корпусы Олимпавана. Президент Ассоциации национальных олимпийских комитетов не скрывает восхищения, отмечая, что Олимпаван - невиданное сооружение, которое даст возможность удвоить достижения армянского спорта.
"Я очень рад снова возвратиться в Армению. Вижу, что президент НОКА выполнил все данные им обещания. Зная его, я был уверен, что так и будет. Когда я в последний раз посетил Олимпаван, здесь еще проходили строительные работы, и он сказал, что во время следующего визита строение будет полностью готово. Все так и произошло. Уверен, что Олимпаван станет родным очагом для спортсменов, особенно тех, кто готовится к Токио-2020", - сказал шейх Ахмед Аль-Фахад Аль Сахаб.
Соответствующий международным стандартам Олимпаван вскоре примет сборные различных стран, в которые входят чемпионы Олимпийских игр, мира и Европы. Это даст спортсменам возможность проводить совместные тренировки и улучшать свое мастерство.