Երևանում կայանալիք «Սառույցի թագավորները» շոու-ծրագրի ժամանակ Օլիմպիական խաղերի կրկնակի, աշխարհի առաջնության եռակի, Եվրոպայի առաջնության բազմակի չեմպիոն Եվգենի Պլյուշչենկոյից բացի կսահեն նաև հայ գեղասահորդներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Պլյուշչենկոյի մենեջեր Արի Զաքարյանը:
«Սառույցի թագավորները» շոուն մոտ 9 տարվա պատմություն ունի: Երևանյան ծրագրում շեշտը դրված է նաև հայ գեղասահորդների մասնակցության վրա: Մենք մեր առաջ խնդիր դրեցինք հայ հադիսատեսին ներկայացնելու այն մարզիկներին, որոնց մասին շատ քիչ գիտեն այստեղ: Այսօր դա հնարավոր կլինի անել Եվգենիի և իմ ընկերների օգնությամբ:
Ես հպարտ եմ, որ հայ եմ և հնարավորություն ունեմ լավ բան անելու իմ հայրենակիցների համար: Առաջին հերթին ցանկանում եմ, որ իմանաք՝ մենք ունենք շատ շնորհալի հայ մարզիկներ, մարզիչներ, ովքեր հենց այս սպորտաձևում են: Միգուցե դուք չգիտեք, որ այս տարի ԱՄՆ-ում լավագույն մարզիչ ճանաչվեց Ռաֆայել Հարությունյանը, ով մարզել է շատ հայտնի գեղասահորդների: Նշեմ, որ Ռուսաստանի գեղասահքի երիտասարդ աստղերից մեկի՝ Եվգենիա Մեդվեդևայի իրական ազգանունը Բաբասյան է: Շատ հայեր կան, ովքեր հայկական գեղասահքի դպրոցն են անցել՝ Գուրգեն Վարդանյանը, ով Անգլիայի լավագույն մարզիչներից մեկն է, Սամվել Հայրապետյանը , ում տղան՝ Սլավիկ Հայրապետյանը, այժմ ներկայացնում է Հայաստանը Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններում, Անաստասիա Գալուստյանը, ովքեր, սակայն, ստիպված են «սառույց փնտրել», որպեսզի հնարավորություն ունենան մարզվելու: Սա մեծ խնդիր է: Մենք հրաշալի երկիր ունենք, ցավալի է, որ չունենք մարզվելու հնարավորություն և տեղ: Շնորհակալություն Իրինա Ռոդնինային, ով մարզադպրոց է կառուցում Երևանում: Այսպիսի նախաձեռնություններ պետք է շատ լինեն: Դա առաջին հերթին ազգի առողջությունն է: Պետք է այս գաղափարը հասցնել մարդկանց, ովքեր հնարավորություն ունեն նման մարզադպրոցներ կառուցելու և զարգացնելու այս մարզաձևը մեր երկրում»,-ասաց Զաքարյանը:
«Սառույցի թագավորները» շոու-ծրագիրը կկայանա նոյեմեբերի 20-ին մարզահամերգային համալիրում, բացի Պլյուշենկոյից ծրագրում հանդես կգան նաև էստրադային ջութակահար Էդգար Հակոբյանը,Տիգրան Պետրոսյանը, սառցե ակրոբատ Սերգեյ Յակիմենկոն և հայ գեղասահորդներ աշխարհի տարբեր երկրներից:

The show «Kings on Ice» to be held in Yerevan besides two-time Olympic Champion, three-time World Champion, European Cup multiple champion, Evgeni Plushenko, will be attended by the Armenian figure skaters from all over the world. It became known from Evgeni Plushenko's manager, Ari Zaqaryan.
"The show «Kings on Ice» has a history of 9 years. The Yerevan's program emphasizes the involvement of the Armenian figure skaters. Our aim is to present the figure skaters that are unknown here. Today it’s possible to do it thanks to Evgeni and my friends. I'm proud of being an Armenian and having the chance to do something good for my compatriots. First I want you to know that we have very talented Armenian athletes and coaches in this sport. Maybe you don't know but this year the best coach of the USA has been recognized Raphael Harutyunyan, who has coached many famous figure skaters. Also I want to note that one of the young stars of Russian figure skating, Evgenia Medvedeva is an Armenian, her real name is Babasyan. There are many Armenian figure skaters such as Gurgen Vardanyan who is one of the best coaches of England, Samvel Hayrapetyan whose son, Slavik Hayrapetyan represents Armenia at the World and Europe Championships, Anastasia Galustyan and many others who have no conditions and place for training here. It’s a big problem. We have a wonderful country, unfortunately, we have no opportunity and place to train. We are grateful to Irina Rodnina for constructing sports school in Yerevan. Such initiatives should be more. First of all it contributes to the health of the nation. This idea should be spread among the people who have resources for constructing sports schools and developing this sport in our country”, said Zaqaryan.
The show «Kings on Ice» will take place on November 20 at Sports Complex, besides Plushenko the show will be attended by the violinist Edgar Hakobyan, Tigran Petrosyan, ice acrobat Sergey Yakimenko and Armenian figure skaters from different countries of the world.