Երևանում կայանալիք «Սառույցի թագավորները» շոու-ծրագրի ժամանակ Օլիմպիական խաղերի կրկնակի, աշխարհի առաջնության եռակի, Եվրոպայի առաջնության բազմակի չեմպիոն Եվգենի Պլյուշչենկոյից բացի կսահեն նաև հայ գեղասահորդներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Պլյուշչենկոյի մենեջեր Արի Զաքարյանը:
«Սառույցի թագավորները» շոուն մոտ 9 տարվա պատմություն ունի: Երևանյան ծրագրում շեշտը դրված է նաև հայ գեղասահորդների մասնակցության վրա: Մենք մեր առաջ խնդիր դրեցինք հայ հադիսատեսին ներկայացնելու այն մարզիկներին, որոնց մասին շատ քիչ գիտեն այստեղ: Այսօր դա հնարավոր կլինի անել Եվգենիի և իմ ընկերների օգնությամբ:
Ես հպարտ եմ, որ հայ եմ և հնարավորություն ունեմ լավ բան անելու իմ հայրենակիցների համար: Առաջին հերթին ցանկանում եմ, որ իմանաք՝ մենք ունենք շատ շնորհալի հայ մարզիկներ, մարզիչներ, ովքեր հենց այս սպորտաձևում են: Միգուցե դուք չգիտեք, որ այս տարի ԱՄՆ-ում լավագույն մարզիչ ճանաչվեց Ռաֆայել Հարությունյանը, ով մարզել է շատ հայտնի գեղասահորդների: Նշեմ, որ Ռուսաստանի գեղասահքի երիտասարդ աստղերից մեկի՝ Եվգենիա Մեդվեդևայի իրական ազգանունը Բաբասյան է: Շատ հայեր կան, ովքեր հայկական գեղասահքի դպրոցն են անցել՝ Գուրգեն Վարդանյանը, ով Անգլիայի լավագույն մարզիչներից մեկն է, Սամվել Հայրապետյանը , ում տղան՝ Սլավիկ Հայրապետյանը, այժմ ներկայացնում է Հայաստանը Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններում, Անաստասիա Գալուստյանը, ովքեր, սակայն, ստիպված են «սառույց փնտրել», որպեսզի հնարավորություն ունենան մարզվելու: Սա մեծ խնդիր է: Մենք հրաշալի երկիր ունենք, ցավալի է, որ չունենք մարզվելու հնարավորություն և տեղ: Շնորհակալություն Իրինա Ռոդնինային, ով մարզադպրոց է կառուցում Երևանում: Այսպիսի նախաձեռնություններ պետք է շատ լինեն: Դա առաջին հերթին ազգի առողջությունն է: Պետք է այս գաղափարը հասցնել մարդկանց, ովքեր հնարավորություն ունեն նման մարզադպրոցներ կառուցելու և զարգացնելու այս մարզաձևը մեր երկրում»,-ասաց Զաքարյանը:
«Սառույցի թագավորները» շոու-ծրագիրը կկայանա նոյեմեբերի 20-ին մարզահամերգային համալիրում, բացի Պլյուշենկոյից ծրագրում հանդես կգան նաև էստրադային ջութակահար Էդգար Հակոբյանը,Տիգրան Պետրոսյանը, սառցե ակրոբատ Սերգեյ Յակիմենկոն և հայ գեղասահորդներ աշխարհի տարբեր երկրներից:

Ари Закарян. У нас чудесная страна, жаль, что нет места и возможности для тренировок
На предстоящей в Ереване шоу-программе «Короли льда», кроме двукратного чемпиона Олимпийских игр, трехкратного чемпиона мира, многократного чемпиона Европы Евгения Плющенко, выступят также армянские фигуристы из разных стран мира. Об этом на встрече с журналистами заявил менеджер Плющеко Ари Закарян.
«Шоу «Короли льда» существует уже почти 9 лет, в ереванской программе акцент поставлен также на участие армянских фигуристов. Перед нами стояла задача представить армянскому зрителю тех спортсменов, о которых здесь мало известно. Сегодня это станет возможным благодаря Евгению и моим друзьям.
Я горжусь, что являюсь армянином, и имею возможность сделать что-то хорошее для своих соотечесвтвенников. В первую очередь я хочу, чтоб вы знали, что имеете очень талантливых спортсменов и тренеров в этом виде спорта. Возможно вы не знаете, что в этом году в США лучшим тренером признан Рафаэль Арутюнян, который тренировал очень известных фигуристов. Отмечу также, что настоящая фамилия российской молодой звезды фигурного катания Евгении Медведевой – Бабасян. Многие армяне прошли армянскую школу фигурного катания: один из лучших тренеров в Англии Гурген Варданян, Самвел Айрапетян, чей сын, Славик Айрапетян сейчас представляет Армению на чемпионатах мира и Европы, Анастасия Галустян. Однако они все вынуждены сейчас искать место для тренировок. Это большая проблема. У нас чудесная страна, жаль, что нет места и возможности для тренировок. Спасибо Ирине Родниной, которая построила спортшколу в Ереване. Это очень важно и для здоровья нации, надо донести эту идею до тех , кто имеет возможность строить такие школы и развивать этот вид спорта в нашей стране»,- отметил Закарян.
Шоу-программа «Короли льда» состоится 20-го ноября в спортивно-концертном комплексе. Кроме Евгения Плющенко, в программе выступят также эстрадный скрипач Эдгар Акопян, Тигран Петросян, ледовый акробат Сергей Якименко и армянские фигуристы из разных стран мира.