Գյումրիում անցկացված աթլետիկայի «Էմմիյանի գավաթի» խաղարկությունն այս տարի համընկավ 1987 թվականին Ծաղկաձորում Ռոբերտ Էմմիյանի սահմանած հեռացատկի 8 մ 86 սմ Եվրոպայի ռեկորդի 30-ամյակին, որն այսօր էլ գերազանցված չէ:
Մրցաշարից հետո Ռոբերտ Էմմիյանը ՀԱՕԿ լրատվականին ասաց.
«Այս մի քանի օրերն ինձ համար շատ կարեւոր են: Հայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիայում գործընկերներս ինձ կրկին ընտրեցին նախագահ: Շատ շնորհակալ եմ վստահության համար: Շնորհակալ եմ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար, ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանին, փոխնախարար Գաբրիել Ղազարյանին, երկրի ղեկավարներին, որ ըստ ամենայնի աջակցում են մեր «թագուհի» մարզաձեւին:
Հայաստանում աթլետիկական ծածկույթի խնդիր կա: Հայաստանը, թերեւս, աշխարհի միակ երկիրն է, որ տաղանդավոր մարզիկներ, բանիմաց մարզիչներ ունի, սակայն մարզաձեւով լրջորեն զբաղվելու պայմաններ չկան: Ես մի մեծ երազանք ունեմ՝ Երեւանում միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող աթլետիկական ծածկույթով ստադիոն ունենալու երազանքը, որը շատ թանկ հաճույք է: Խնդիրը ներկայացրել եմ Աթլետիկայի միջազգային ֆեդերացիայի ղեկավարությանը, անձամբ բազմիցս զրուցել դրա նախագահի հետ, Երեւան եմ հրավիրել մարզաձեւի միջազգային ու եվրոպական ֆեդերացիայի ղեկավար կազմերին:
Աթլետիկական ամբողջական ծածկույթը շատ թանկ արժե, բայց միջազգային ֆեդերացիան ինձ ճանաչելով եւ հարգելով, զգալի զեղչ էր արել՝ սահմանելով $ 380 հազար գին, ընդորում, դրանից $ 160 հազարն ինքն է տրամադրում: Բայց մնացած 220 հազարն էլ մեր երկրի համար խնդիր է: Բոլորովին վերջերս Լոնդոնում, որտեղ ընթանում էր աշխարհի առաջնությունը, ես կարողացա կրկին մեկտեղ հավաքել մեր մարզաձեւի համաշխարհային ու եվրոպական ֆեդերացիաների ղեկավարներին, իմ ընկերներին, ներկայացնել Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական բարդ իրավիճակը: Եվ «Հերկուլան» հանրահայտ ընկերությունը, որի ղեկավարն ինձ լավ ճանաչում է, համաձայնեց ամբողջ աշխատանքը կատարել 170 հազար եվրոյով:
Այսպիսով, Հայաստանում միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող աթլետիկական ստադիոն ունենալու խնդիրը, կարելի է ասել, գրեթե ամբողջությամբ լուծված է: Ուզում եմ, որ այն Երեւանում լինի»:

Прошедший в Гюмри атлетический турнир "Кубок Эммияна" в этом году совпал с 30-летием рекорда Европы (8 м 86 см), установленного Робертом Эммияном в Цахкадзоре в 1987 году, который по сей день не превзойден.
После соревнования Роберт Эммиян сказал пресс-службе НОКА:
"Эти несколько дней были для меня очень важны. Мои коллеги из Федерации атлетики Армении вновь избрали меня президентом. Очень благодарен за доверие. Спасибо президенту НОКА Гагику Царукяну, министру спорта и по делам молодежи, генеральному секретарю НОКА Грачья Ростомяну, заместителю министра Габриелю Казаряну, руководству страны за то, что всячески поддерживают "королеву" спорта.
В Армении есть проблема с атлетическим покрытием. Армения, вероятно, единственная страна, которая имеет талантливых спортсменов, сведущих специалистов, однако не имеет условий для серьезных занятий этим видом спорта. У меня есть большая мечта - иметь в Ереване стадион с атлетическим покрытием, соответствующий международным стандартам. Это - очень дорогое удовольствие. Я представил проблему руководству Международной федерации атлетики (IIAF), лично многократно беседовал с ее президентом, приглашал руководящий состав международной и европейской федераций в Ереван.
Полное атлетическое покрытий стоит очень дорого, но международная федерация, зная и уважая меня, сделал существенную скидку, установив цену $380000, из которых $160000 предоставляет сама IIAF. Однако и остальные $220000 являются проблемой для нашей страны. Совсем недавно в Лондоне, где проходил чемпионат мира, я смог вновь собрать в одном месте руководителей международной и европейской федераций, моих друзей, и представить трудную политическую и экономическую ситуацию в Армении. И известная компания "Herculan", руководитель которой хорошо знает меня, согласился выполнить всю работу за 170000 евро.
Таким образом, проблема наличия атлетического стадиона международного стандарта в Армении почти полностью решена. Хочу, чтобы это было в Ереване".