Այս գիշեր Համբուրգից Երեւան վերադարձան աշխարհի առաջնությանը մասնակցած հայաստանցի բռնցքամարտիկները: Ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Դավիթ Թորոսյանի ղեկավարությամբ Գերմանիայի ռինգում Հայաստանը ներկայացրին Կարեն Տոնականյանը (60 կգ) եւ Հովհաննես Բաչկովը (64 կգ):
Եվրոպայի գործող չեմպիոն Հովհաննես Բաչկովը նվաճեց բրոնզե մեդալ՝ կիսաեզրափակչում զիջելով Կուբան ներկայացնող աշխարհի ապագա չեմպիոնին: Վերջին անգամ կաշվե ձեռնոցի հայ վարպետներն աշխարհի առաջնությունում մրցանակային տեղ նվաճել էին 2009 թվականին (Անդրանիկ Հակոբյան, արծաթե մեդալ): «Զվարթնոց» օդանավակայանում Դավիթ Թորոսյանը զրուցեց ՀԱՕԿ լրատվականի հետ.
«Եւս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Բաչկովին: Իհարկե, կցանկանայի, որ նա աշխարհի չեմպիոն դառնար, բայց տվյալ պահին բրոնզե մեդալն արտացոլում է մեր իրական սպասումները: Պետք է հաշվի առնել, որ Եվրոպայի եւ աշխարհի առաջնությունների միջակայքն ընդամենը մեկ ամիս էր: Բաչկովը բավականին ժամանակ չուներ վերականգնվելու համար: Եւ դա Եվրոպան ներկայացող բոլոր բռնցքամարտիկներին է վերաբերում: Բավական է աչքի անցկացնել աշխարհի առաջնության արդյունքները: Եվրոպայի ներկայացուցիչները տասը քաշային կարգերից ընդամենը երեքում հաղթեցին:
Մյուս մայրցամաքների առաջնություններն ավարտվել են դեռ մարտին: Նոր մարզավիճակի գագաթնակետին հասնելու համար առնվազն մեկուկես ամիս է պահանջվում: Մենք պարզապես ժամանակ չունեինք:
Չեմ ցանկանում միջազգային ֆեդերացիայի գործողությունների մասին ասել, թե կանխամտածված են, բայց այդ ամենը տարօրինակ է: Այնպիսի տպավորություն է, որ մրցաշարային օրացույցը դիլետանտներն են կազմել: Ամեն դեպքում ուրախ եմ Բաչկովի համար, նա արժանի է այս մեդալին: Մրցավարությունը Համբուրգում նորմալ էր: Կիսաեզրափակիչ մենամարտում Կուբայի ներկայացուցչի հետ Բաչկովը պարտվեց, բայց չեմ կարող նրան ինչ-որ բանում մեղադրել: Բաչկովն իսկական ճակատամարտ տվեց, մինչդեռ մյուս մրցակիցներին կուբացի բռնցքամարտիկը հաղթել էր նկատելի առավելությամբ: Նա իսկապես բոլորից ուժեղ էր եւ աչքի էր ընկնում Համբուրգում:
Հիմա բոլորս հոգնած ենք: Լարված ժամանակները հետեւում են: Մրցաշրջանը մեծ հաշվով ավարտված է: Կհանգստանանք, հետո ուշադրություն կդարձնենք պրոֆեսիոնալ ռինգին: Բռնցքամարտիկները հիմա կարող են համատեղել ելույթները սիրողական եւ պրոֆեսիոնալ ռինգերում, ինչը ես շատ դրական եմ գնահատում»,-ասաց Դավիթ Թորոսյանը:

Этой ночью в Ереван из Гамбурга вернулись армянские боксеры, участвовавшие в чемпионате мира. Под руководством главного тренера национальной команды Давида Торосяна Армению на немецком ринге представили Карен Тонаканян (60 кг) и Оганес Бачков (64 кг).
Действующий чемпион Европы Оганес Бачков завоевал бронзовую медаль, уступив в полуфинале будущему чемпиону мира из Кубы. Последний раз армянским мастерам кожаной перчатки удавалось занять призовое место на чемпионатах мира в 2009 году (Андраник Акопян, серебряная медаль). В аэропорту "Звартноц" Давид Торосян побеседовал с пресс-службой НОКА.
"Еще раз поздравляю Оганеса. Конечно, я хотел, чтобы он стал чемпионом мира, но на данный момент бронзовая медаль отражает наши реальные ожидания. Надо учесть, что между чемпионатами Европы и мира интервал составил всего лишь месяц. У Бачкова не было достаточно времени, чтобы восстановиться. И это касается всех боксеров, представлявших Европу. Достаточно взглянуть на результаты чемпионата мира. Представители Европы победили лишь в трех весовых категориях из 10.
Чемпионаты других континентов завершились еще в марте. Чтобы выйти на новый пик формы требуется минимум 1,5 месяца, и нам просто не хватило времени.
Не хочу заявлять об умышленных действиях международной федерации, но выглядит все это странно. Такое ощущение, что турнирный календарь составляли дилетанты. В любом случае я рад за Бачкова, он заслужил эту медаль. Судейство в Гамбурге было нормальным. Полуфинальный поединок с кубинцем Оганес проиграл, но я не могу его в чем-то обвинить. Бачков дал настоящий бой, в то время как остальных соперником кубинский боксер победил с ощутимым преимуществом. Он действительно был сильнее всех и выделялся в Гамбурге.
Сейчас мы все устали – позади очень напряженный период. Сезон по большому счету закончен. Отдохнем, а затем обратим наше внимание на профессиональный ринг. Боксеры сегодня могут совмещать выступления в любителях и профессионалах, что я оцениваю очень положительно", - сказал Давид Торосян.