Բաչկովի մենամարտի ժամանակ դահլիճը երկու մասի էր բաժանվել.Արթուր Գևորգյան
Քաթարի մայրաքաղաք Դոհայում ավարտվեց բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությունը, որը վարկանիշային էր 2016 թվականի Օլիմպիական խաղերի համար: Հայաստանը ներկայացնող երեք բռնցքամարտիկներից ոչ մեկին չհաջողվեց ուղեգիր նվաճել: Մինչ Ռիո-2016 մնացել է երկու վարկանիշային մրցաշար, որոնցից մեկը՝ Բաքվում, մյուսը՝ Ստամբուլում: Ուղեգիր նվաճելու շանսերն ու հույսերը գնալով պակասում են: Ստեղծված իրավիճակի մասին Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի մամուլի բաժնի լրագրողը հանդիպեց և զրուցեց, Դոհայից վերջերս վերադարձած, բռնցքամարտի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գևորգյանի հետ:
-Պարոն Գևորգյան, որպես բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ, ամփոփեք խնդրեմ Դոհայում կայացած աշխարհի առաջնությունը:
-Ունեինք 3 մասնակից, մեկը սպիտակ քարտով էր մեկնել առաջնության: Իմ անձնական որոշմամբ, այդ քարտը բաժին հասավ Հովհաննես Բաչկովին, ով փայլուն հանդես եկավ Դոհայում: Ես, որպես մասնագետ,  վստահ էի, որ այդ տղան իսկապես ուժեղ է: Նա պարտվեց աշխարհի կրկնակի չեմպիոնին 2:1 հաշվով, դա խոսում է այն մասին, որ Բաչկովը կարող մարզիկ է: Ուժեղների մեջ տարբերությունը չնչին է լինում, հնարավոր չէ աշխարհի կրկնակի չեմպիոնին հաղթել մեկ գլուխ բարձր առավելությամբ: Մնացածը ճակատագրի և «մաֆիայի» խնդիր է, եթե մենք լինեինք այդ «մաֆիայի» մի մասը, իհարկե, Հովհաննես Բաչկովը կդառնար աշխարհի չեմպիոն: Համեստաբար զիջեցինք: Բայց ես ձեզ հստակ ասում եմ, Հովհաննես Բաչկովն  այսօր այդ քաշի առաջատարներից մեկն է: Նրա հետ չեն կարող ոտք մեկնել ո՛չ ռուս մարզիկը,  ո՛չ ադրբեջանցին,  որոնց  նա կհանդիպեր կուբացուն հաղթելու  դեպքում, բայց ես խիստ կասկածում եմ, որ մենք այդ դեպքում կկարողանայինք հաղթահարել այդ արգելքը, քանի որ հենց այդտեղ հզոր թիկունքներ են կանգնած:
Արամ Ավագյանը բռնցքամարտիկ է, ով 10 կգ քաշ է գցում: Տարվա ընթացքում նա լիմոնի պես քամվեց: Մենք «թասիբի» գցեցինք այդ տղային և նա գնաց Բաքու կռվեց, հետո մեկնեց Եվրոպայի առաջնության և բրոնզե մեդալ նվաճեց, ընդամենը մեկ ամիս հետո աշխարհի առաջնությունն էր: 10 տարում չեն կարողանում 10 կգ քաշ գցել, մարդը ամեն ամիս քաշ է գցում, ես իրենից հատուկ սպասելիքներ չունեի, ես գիտեմ, որ նա կամային որակներով տղա է, բայց հասկանում եմ, որ նա քամվել է: Իհարկե վատ է, որ նա պարտվեց իրենից թույլ բռնցքամարտիկի, բայց այդ ամենն իր բացատությունն ունի:
Կորյուն Սողոմոնյանն ուղղակի իրեն չարդարացրեց: Նա հիանալի բռնցքամարտիկ էր պատանի տարիքային խմբում, ավագ պատանիներում, բայց այդ տղայի մոտ մեծահասակների շարքում աճ չկա: Հայերիս բնորոշ է, երբ վաղ տարիքում հաջողություն ենք ունենում, դա մեզ փչացնում է և ոչնչացնում այն որակները, որ կան մարզիկի մեջ: Այդ քաշային կարգում մենք ունենք նաև Նարեկ Աբգարյան: Ամենայն հավանականությամբ՝ Օլիմպիական ուղեգրերի համար այդ քաշային կարգում կպայքարի հենց Նարեկը:
-Ստացվում է, որ հայ բրնցքամարտիկներին ուղեգրերից և մեդալներից կրկի՞ն  զրկեցին մրցավարները:
-Ես չեմ ասում մենք հաղթել ենք, բայց զրկվել ենք հաղթանակից: Բաչկովի դեպքում կարող էին հաղթանակը տալ նաև մեզ: Դահլիճը բաժանվել էր 2 մասի: Կեսը կարծում էր, որ հաղթանակը մեր մարզիկինն էր, մյուս կեսը, որ կուբացունն էր: Նորմալ է, որ մրցավարների «սիմպատիան»  դեպի աշխարհի չեմպիոնը լինի: Նրան ճանաչում են տարիներ շարունակ: Մարդիկ տարբեր մոտեցումներ ունեն՝ մեկը կարծում է, որ պետք է հնարավորություն տալ նորեկին՝ քանի որ նա եկել և կարողացել է ոտք մեկնել աշխարհի չեմպիոնի հետ: Մեր դեպքում հիմնականում լինում է մրցավարական «սիմպատիա», ինչը այս անգամ էլ մեզ բաժին չհասավ: Կամ մենք պետք է պատրաստ լինենք այդ խաղի կանոններին, կամ պետք է համեստ լինենք մեր սպասելիքների մեջ:  Ես ներկա էի երիտասարդների Եվրոպայի և մեծահասակներ աշխարհի առաջնությանը: Բացարձակ արդար մրցավարություն էր, մինչև այն պահը, երբ Օլիմպիական ուղեգրերի և մեդալների համար խնդիրն էր լուծվում:
-Ըստ Ձեզ, ի՞նչ քայլեր է պետք ձեռնարկել:
-Մի քիչ ավելի խորն է ամեն ինչ: Մեզ պետք է հզորանալ:  Մենք այնքան հեղինակություն և կարողություն պետք է ունենանք, որպեսզի մեր հաղթած մենամարտերը տան մեզ,  դրանից ավել ոչինչ պետք չէ: Հակառակ դեպքում՝ շարունակ կարելի է դոփել տեղում: Մենք այնքան ենք բաց թողել, որ միջազգային դասում մրցավար չունենք, նոր-նոր քայլեր ենք ձեռնարկում, բայց սա պետք է վաղուց արվեր, ես չպետք է գայի և նոր հեծանիվ հորինեի: Ֆեդերացիան չի սահմանափակվում թուղթ ուղարկելով ու ստանալով, պետք է հոգատարություն ցուցաբերել մարզիկների, մարզիչների ու մրցավարների նկատմամբ, բայց մեր սակավ հնարավորություններով դա անհնար է: Հիմա մենք փորձում ենք հերոսություն անել, ցավոք սրտի դեռ չի ստացվում:
-Պարոն Գևորգյան, մինչև Ռիոյի Օլիմպիական խաղերը մնացել է վարկանիշային երկու մրցաշար՝ մեկը Բաքվում, մյուսը՝ Ստամբուլում: Արդեն պա՞րզ է հայ բռնցքամարտիկների մասնակցության հարցը:
-Հնարավոր է՝ Բաքվի մրցաշարին չմասնակցենք, որովհետև փորձը ցույց է տվել, որ մրցաշարի անցկացման վայրից կախված՝ որոշվում են ուղեգիր նվաճողները: Իսկ ինձ պարտվող մարզիկներ պետք չեն: Եթե կլինի հաղթելու ունակ բռնցքամարտիկ, հնարավոր է՝ ուղարկենք: Ստամբուլի մրցաշարին մասնակցելու ենք, բայց կազմը դեռ հայտնի չէ: Այն վայրկյանից, երբ սպորտը դարձավ քաղաքականություն, գերտերությունները  սկսեցին սպորտի միջոցով  ցույց տալ իրենց «մկանները»: Իսկ սպորտը քաղաքականություն է՝ շնորհիվ այն լրագրողների, ովքեր 100 տարի առաջ սկսեցին երկրների նվաճած մեդալաների հաշվարկներն անել:
-Ի՞նչ անելիքներ և ծրագրեր ունեք մինչև ընթացող տարվա ավարտը:
-Երիտասարական աշխարհի առաջնությունից հետո փոփոխություններ կլինեն թե՛ մարզչական և թե՛ մարզիկների շրջանում:  Հնարավոր է՝ տարեվերջին մրցաշար անցկացնենք, որպեսզի 2016 թվականի համար հավաքական ձևավորենք: Տեսնենք հավաքականում եղած բռնցքամարտիկների կարողությունները, հնարավորություն տանք նորեկներին:
Խմբ. Բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականին հասած սպիտակ քարտը ձեռք է բերվել Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի ջանքերի շնորհիվ:

Arthur Gevorgyan: During the fight of Bachkov the hall split into two parts
World Boxing Championship ended in Doha, Qatar, which was qualifying for the 2016 Summer Olympics. Neither of three boxers representing Armenia could win a ticket. Till Rio 2016 there are still 2 qualifiers, one in Baku and the other in Istanbul. Chances and hopes of winning a ticket are reducing. The ANOC reporter tried to get answers to some alarming questions and met the president of Boxing Federation of Armenia; Arthur Gevorgyan recently arrived from Doha.
Mr. Gevorgyan, as a president of Boxing Federation of Armenia, please, summarize the World Boxing Championship in Doha.
We had tree participants, one of them had left for Doha by white card. By my own decision the card was given to Hovhannes Bachkov, who brilliantly introduced himself in Doha. As a specialist I am confident that this athlete is really strong. He lost to the World double champion with a score of 2:1; it means that Bachkov has big potential. The difference between two strong athletes can be very slight, it’s impossible to win the World double champion having a great privilege over him. The rest is destiny and “mafia”. If we were a part of that mafia Bachkov would become the World champion. We honestly conceded. But I can say with confidence that Hovhannes Bachkov is one of the leaders in this weight category. Neither the Russian nor the Azerbaijani athletes could win him if he met them in case of prevailing on the Cuban. But I doubted if we could overcome obstacles with those athletes as there are might forces standing behind them.
Aram Avagyan is a hard working athlete. He lost 10 kg during. We encouraged him and he participated in Baku’s European Games, then at the European Championship he won the bronze medal, in a month he came out at the World Championship. People even in 10 years can’t lose 10 kg, but this guy loses weight every month. I didn’t have expectations of him, I know he is an athlete of iron will but he is exhausted. Of course it’s upsetting that he lost to a weaker boxer, but everything has its explanation.
Koryun Soghomonyan simply didn’t justified himself. He was an amazing boxer in junior group but he doesn’t manage in the upper age group. It’s typical to our nation, when we have achievements at early age, it spoils our qualities. In this weight category we have another athlete Narek Abgaryan. Probably Narek will have opportunity to obtain Olympics’ ticket in this weight category.
May we say that referees again have left the Armenian boxers without tickets?
I don’t mean that we have won, but we have lost the victory. In case of Bachkov the victory could be given to us. The hall split into two parts. The half of spectators thought that the winner would be our athlete and the others were rooting for the Cuban. It was normal that the referees sympathized with the champion. They have known him for years. People think differently, one thinks that the athlete should be given a chance as he could challenge the champion. In our case the main roll plays referee’s sympathy which this time wasn’t on our side. We should be either ready for the rules of this game or be honest in our expectations.  I was present at Euro Youth Boxing Championships. The referee, were absolutely fair till the moment when Olympic tickets and medals were given.
What do you think? What steps should be taken?
Everything is deeper as it seems. We need to strengthen. We must have such authority and might to get medals for our won fights, nothing else. Otherwise we will stay in the same place. We have dismissed much we even don’t have referees of international class. Only recently we have taken some steps, but it should have been done earlier. There was no need to invent something new. The federation should take care of athletes, coaches and referees, but it’s impossible to implement by our restricted resources. At present we try to do our best but unfortunately we don’t manage.
Mr. Gevorgyan, there are still two qualifying tournaments before Rio 2016 one in Baku, and the other in Istanbul. Will our boxers compete there?
Probably we won’t participate in Baku’s tournament, as the experience has shown that the tickets conquerors have been already determined in a host country.
But I don’t need losers. If there is a potential boxer we will send him, we are going to take part in Istanbul’s tournament but the participants are unknown. Since the sport has become a politics the superpowers show their muscles through it.  Sport has become politics thanks to reporters who began to calculate conquered medals 100 ago.
What plans and programs do you have till the end of the year?
After Youth Boxing Championship there will be changes among the couches as well as the athletes. Maybe we’ll organize a tournament at the end of the year for formation of national team of 2016. During the tournament the national team athletes will be qualified and the new athletes will be given an opportunity.
ANOC's Media Section
Edit:The white card of the national boxing team of Armenia has been got thanks to the efforts of ANOC president GagilkTsarukyan.