Բաչկովի մենամարտի ժամանակ դահլիճը երկու մասի էր բաժանվել.Արթուր Գևորգյան
Քաթարի մայրաքաղաք Դոհայում ավարտվեց բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությունը, որը վարկանիշային էր 2016 թվականի Օլիմպիական խաղերի համար: Հայաստանը ներկայացնող երեք բռնցքամարտիկներից ոչ մեկին չհաջողվեց ուղեգիր նվաճել: Մինչ Ռիո-2016 մնացել է երկու վարկանիշային մրցաշար, որոնցից մեկը՝ Բաքվում, մյուսը՝ Ստամբուլում: Ուղեգիր նվաճելու շանսերն ու հույսերը գնալով պակասում են: Ստեղծված իրավիճակի մասին Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի մամուլի բաժնի լրագրողը հանդիպեց և զրուցեց, Դոհայից վերջերս վերադարձած, բռնցքամարտի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գևորգյանի հետ:
-Պարոն Գևորգյան, որպես բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ, ամփոփեք խնդրեմ Դոհայում կայացած աշխարհի առաջնությունը:
-Ունեինք 3 մասնակից, մեկը սպիտակ քարտով էր մեկնել առաջնության: Իմ անձնական որոշմամբ, այդ քարտը բաժին հասավ Հովհաննես Բաչկովին, ով փայլուն հանդես եկավ Դոհայում: Ես, որպես մասնագետ,  վստահ էի, որ այդ տղան իսկապես ուժեղ է: Նա պարտվեց աշխարհի կրկնակի չեմպիոնին 2:1 հաշվով, դա խոսում է այն մասին, որ Բաչկովը կարող մարզիկ է: Ուժեղների մեջ տարբերությունը չնչին է լինում, հնարավոր չէ աշխարհի կրկնակի չեմպիոնին հաղթել մեկ գլուխ բարձր առավելությամբ: Մնացածը ճակատագրի և «մաֆիայի» խնդիր է, եթե մենք լինեինք այդ «մաֆիայի» մի մասը, իհարկե, Հովհաննես Բաչկովը կդառնար աշխարհի չեմպիոն: Համեստաբար զիջեցինք: Բայց ես ձեզ հստակ ասում եմ, Հովհաննես Բաչկովն  այսօր այդ քաշի առաջատարներից մեկն է: Նրա հետ չեն կարող ոտք մեկնել ո՛չ ռուս մարզիկը,  ո՛չ ադրբեջանցին,  որոնց  նա կհանդիպեր կուբացուն հաղթելու  դեպքում, բայց ես խիստ կասկածում եմ, որ մենք այդ դեպքում կկարողանայինք հաղթահարել այդ արգելքը, քանի որ հենց այդտեղ հզոր թիկունքներ են կանգնած:
Արամ Ավագյանը բռնցքամարտիկ է, ով 10 կգ քաշ է գցում: Տարվա ընթացքում նա լիմոնի պես քամվեց: Մենք «թասիբի» գցեցինք այդ տղային և նա գնաց Բաքու կռվեց, հետո մեկնեց Եվրոպայի առաջնության և բրոնզե մեդալ նվաճեց, ընդամենը մեկ ամիս հետո աշխարհի առաջնությունն էր: 10 տարում չեն կարողանում 10 կգ քաշ գցել, մարդը ամեն ամիս քաշ է գցում, ես իրենից հատուկ սպասելիքներ չունեի, ես գիտեմ, որ նա կամային որակներով տղա է, բայց հասկանում եմ, որ նա քամվել է: Իհարկե վատ է, որ նա պարտվեց իրենից թույլ բռնցքամարտիկի, բայց այդ ամենն իր բացատությունն ունի:
Կորյուն Սողոմոնյանն ուղղակի իրեն չարդարացրեց: Նա հիանալի բռնցքամարտիկ էր պատանի տարիքային խմբում, ավագ պատանիներում, բայց այդ տղայի մոտ մեծահասակների շարքում աճ չկա: Հայերիս բնորոշ է, երբ վաղ տարիքում հաջողություն ենք ունենում, դա մեզ փչացնում է և ոչնչացնում այն որակները, որ կան մարզիկի մեջ: Այդ քաշային կարգում մենք ունենք նաև Նարեկ Աբգարյան: Ամենայն հավանականությամբ՝ Օլիմպիական ուղեգրերի համար այդ քաշային կարգում կպայքարի հենց Նարեկը:
-Ստացվում է, որ հայ բրնցքամարտիկներին ուղեգրերից և մեդալներից կրկի՞ն  զրկեցին մրցավարները:
-Ես չեմ ասում մենք հաղթել ենք, բայց զրկվել ենք հաղթանակից: Բաչկովի դեպքում կարող էին հաղթանակը տալ նաև մեզ: Դահլիճը բաժանվել էր 2 մասի: Կեսը կարծում էր, որ հաղթանակը մեր մարզիկինն էր, մյուս կեսը, որ կուբացունն էր: Նորմալ է, որ մրցավարների «սիմպատիան»  դեպի աշխարհի չեմպիոնը լինի: Նրան ճանաչում են տարիներ շարունակ: Մարդիկ տարբեր մոտեցումներ ունեն՝ մեկը կարծում է, որ պետք է հնարավորություն տալ նորեկին՝ քանի որ նա եկել և կարողացել է ոտք մեկնել աշխարհի չեմպիոնի հետ: Մեր դեպքում հիմնականում լինում է մրցավարական «սիմպատիա», ինչը այս անգամ էլ մեզ բաժին չհասավ: Կամ մենք պետք է պատրաստ լինենք այդ խաղի կանոններին, կամ պետք է համեստ լինենք մեր սպասելիքների մեջ:  Ես ներկա էի երիտասարդների Եվրոպայի և մեծահասակներ աշխարհի առաջնությանը: Բացարձակ արդար մրցավարություն էր, մինչև այն պահը, երբ Օլիմպիական ուղեգրերի և մեդալների համար խնդիրն էր լուծվում:
-Ըստ Ձեզ, ի՞նչ քայլեր է պետք ձեռնարկել:
-Մի քիչ ավելի խորն է ամեն ինչ: Մեզ պետք է հզորանալ:  Մենք այնքան հեղինակություն և կարողություն պետք է ունենանք, որպեսզի մեր հաղթած մենամարտերը տան մեզ,  դրանից ավել ոչինչ պետք չէ: Հակառակ դեպքում՝ շարունակ կարելի է դոփել տեղում: Մենք այնքան ենք բաց թողել, որ միջազգային դասում մրցավար չունենք, նոր-նոր քայլեր ենք ձեռնարկում, բայց սա պետք է վաղուց արվեր, ես չպետք է գայի և նոր հեծանիվ հորինեի: Ֆեդերացիան չի սահմանափակվում թուղթ ուղարկելով ու ստանալով, պետք է հոգատարություն ցուցաբերել մարզիկների, մարզիչների ու մրցավարների նկատմամբ, բայց մեր սակավ հնարավորություններով դա անհնար է: Հիմա մենք փորձում ենք հերոսություն անել, ցավոք սրտի դեռ չի ստացվում:
-Պարոն Գևորգյան, մինչև Ռիոյի Օլիմպիական խաղերը մնացել է վարկանիշային երկու մրցաշար՝ մեկը Բաքվում, մյուսը՝ Ստամբուլում: Արդեն պա՞րզ է հայ բռնցքամարտիկների մասնակցության հարցը:
-Հնարավոր է՝ Բաքվի մրցաշարին չմասնակցենք, որովհետև փորձը ցույց է տվել, որ մրցաշարի անցկացման վայրից կախված՝ որոշվում են ուղեգիր նվաճողները: Իսկ ինձ պարտվող մարզիկներ պետք չեն: Եթե կլինի հաղթելու ունակ բռնցքամարտիկ, հնարավոր է՝ ուղարկենք: Ստամբուլի մրցաշարին մասնակցելու ենք, բայց կազմը դեռ հայտնի չէ: Այն վայրկյանից, երբ սպորտը դարձավ քաղաքականություն, գերտերությունները  սկսեցին սպորտի միջոցով  ցույց տալ իրենց «մկանները»: Իսկ սպորտը քաղաքականություն է՝ շնորհիվ այն լրագրողների, ովքեր 100 տարի առաջ սկսեցին երկրների նվաճած մեդալաների հաշվարկներն անել:
-Ի՞նչ անելիքներ և ծրագրեր ունեք մինչև ընթացող տարվա ավարտը:
-Երիտասարական աշխարհի առաջնությունից հետո փոփոխություններ կլինեն թե՛ մարզչական և թե՛ մարզիկների շրջանում:  Հնարավոր է՝ տարեվերջին մրցաշար անցկացնենք, որպեսզի 2016 թվականի համար հավաքական ձևավորենք: Տեսնենք հավաքականում եղած բռնցքամարտիկների կարողությունները, հնարավորություն տանք նորեկներին:
Խմբ. Բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականին հասած սպիտակ քարտը ձեռք է բերվել Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի ջանքերի շնորհիվ:

Завершился проходящий в столице Катара Дохе чемпионат мира по боксу, который был рейтинговым для Олимпийских игр 2016 года. Ни одному из трех боксеров, представляющих Армению, не удалось завоевать путевку. До Рио-2016 осталось 2 рейтинговых турнира, один из которых состоится в Баку, а второй - в Стамбуле. Корреспондент пресс-службы Национального олимпийского комитета Армении встретился и обсудил сложившуюся ситуацию с недавно вернувшимся из Дохи президентом федерации бокса Армении Артуром Геворгяном.
Господин Геворгян, подведите итоги прошедшего в Дохе чемпионата мира.
У нас было 3 участника, один из которых отправился на чемпионат с белой карточкой. По моему личному решению, эта карточка досталась Оганесу Бачкову, который блестяще выступил в Дохе. Я, как специалист, был уверен, что этот парень действительно силен. Тот факт, что он уступил двукратному чемпиону мира со счетом 1:2, говорит о том, что у Бачкова есть потенциал. Разница между сильными спортсменами бывает небольшой, невозможно победить двукратного чемпиона мира с большим счетом. Остальное вопрос удачи и «мафии», если бы мы были частью этой «мафии», конечно, Оганес Бачков стал бы чемпионом мира. Мы скромно уступили. Но я вас уверяю, что Оганес Бачков сегодня один из лидеров в своем весе. С ним не могут сравниться ни русский спортсмен, ни азербайджанский, с которыми бы он встретился, если бы победил кубинца. Но я очень сомневаюсь, что мы в этом случае смогли бы преодолеть это препятствие, поскольку они пользуются мощной поддержкой.
Арам Авагян - боксер, который сбросил 10 кг веса. В течение года он «выжался как лимон». Мы настроили этого парня, и он отправился бороться в Баку, затем поехал на чемпионат Европы и завоевал бронзовую медаль, а всего через месяц был чемпионат мира. Сложно сбросить 10 кг за 10 лет, а он сбрасывал вес каждый месяц, но я не ждал от него ничего особенного, я знаю, что он парень с высокими волевыми качествами, но понимаю, что он выжался. Конечно, плохо, что он уступил боксеру слабее себя, но все имеет свое объяснение.
Корюн Согомонян не оправдал себя. Он был прекрасным боксером в старшей юношеской возрастной группе, но среди взрослых он не прогрессирует. Нам армянам свойственно, если в раннем возрасте имеем успех, это нас портит и уничтожает свойства спортсмена. В этой весовой категории у нас есть также Нарек Абгарян. С большой вероятностью, за Олимпийскую путевку в этой весовой категории поборется именно Нарек.
Получается, что опять судьи лишили армянских спортсменов путевок и медалей?
Я не говорю, что мы победили, но лишились победы. В случае с Бачковым победу могли присудить также нам. Зал разделился на 2 лагеря. Половина считала, что победил наш спортсмен, вторая половина, что кубинец. Нормально, что «симпатия» судей склоняется к чемпиону мира, они знакомы с ним долгие годы. У людей разные подходы, кто-то думает, что надо дать возможность новичку, который приехал и может соревноваться с чемпионом мира. В нашем случае, в основном, бывает судейская «симпатия», которая и в этот раз нам не досталась. Или мы должны быть готовы к правилам этой игры, или должны быть скромны в своих ожиданиях. Я присутствовал на молодежном чемпионате Европы и на взрослом чемпионате мира. Абсолютно честное судейство, до того момента, пока стал решаться вопрос Олимпийских путевок и медалей.
По-вашему, какие шаги следует предпринять?
Все немного глубже, нам необходимо стать сильнее. У нас должно быть столько авторитета и возможностей, чтобы наши победы присуждали нам, больше нам ничего не нужно. Иначе, можно постоянно топтаться на месте. Мы столько упустили, что у нас нет судей международного класса, только предпринимаем шаги, но это надо было сделать давно, до моего прихода. Работа федерации не ограничивается отправлением и получением бумаг, надо проявлять заботу о спортсменах, тренерах и судьях, но с нашими ограниченными возможностями это нелегко. Сейчас мы пробуем геройствовать, к сожалению пока не получается.
Господин Геворгян, до Олимпийских игр в Рио осталось 2 соревнования, одно - в Баку, другое - в Стамбуле. Решен ли уже вопрос об участии армянских боксеров?
Возможно, мы не будем участвовать в турнире в Баку, так как опыт подсказывает, что завоевание путевок зависит от места проведения турнира. А мне не нужны спортсмены, терпящие поражения. Если будут боксеры, способные побеждать, может быть и отправим. На турнире в Стамбуле участвовать будем, но состав еще не определен. С тех пор как спорт превратился в политику, сверхдержавы стали показывать свои «мускулы» с помощью спорта. А спорт - это политика, благодаря тем журналистам, которые 100 лет назад начали считать медали, завоеванные странами.
Какие у вас планы до конца текущего года?
После молодежного чемпионата мира будут перемены и среди тренеров, и среди спортсменов. Возможно, проведем турнир в конце года, чтобы составить сборную для 2016 года. Просмотрим действующих боксеров сборной и дадим шанс новичкам.
Пресс-служба НОКА
Ред. Сборная Армении по боксу получила белую карточку благодаря усилиям президента Национального олимпийского комитета Армении Гагика Царукяна