Չիլիի մայրաքաղաք Սանտիագոյում այսօր մեկնարկում է ձյուդոյի պատանիների աշխարհի առաջնությունը, որին մասնակցում է նաեւ Հայաստանի հավաքականը:
Մեր պատանիները մրցավայր մեկնել են ավագ մարզիչ Հակոբ Առաքելյանի գլխավորությամբ: Մարզիչը թիմի կազմում ընդգրկել է չորս ձյուդոիստի՝ Յուրի Իսրայելյանին (50 կգ քաշային կարգ), Արտյոմ Ղալաչյանին, Տիգրան Յաղուբյանին (երկուսն էլ՝ 60 կգ) եւ Մամիկոն Ավետիսյանին (81 կգ):
Ձյուդոյի Հայաստանի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Դավիթ Խիթարյանը ՀԱՕԿ լրատվականին հայտնեց, որ պատանիների աշխարհի առաջնությանը հանդես գալու համար ընտրել են լավագույններին.
«Մենք հաշվի ենք առել տղաների մասնակցությունը Եվրոպայի առաջնությանը, միջազգային մրցաշարերին, եւ, թե ինչ աշխատանք են նրանք կատարել հավաքների ընթացքում: Կարծում եմ՝ գոնե մեկ մեդալ կունենանք»,- նշեց Դավիթ Խիթարյանը:
Հայ ձյուդոիստներից այսօր տատամի կմտնի Յուրի Իսրայելյանը: Նրա առաջին մրցակիցը Մոնղոլիայի ներկայացուցիչն է:

В столице Сантьяго Чили сегодня стартует чемпионат мира по дзюдо среди юношей, в котором участвует также сборная Армении.
Наши юные спортсмены отправились на соревнование под руководством старшего тренера Акопа Аракеляна. Наставник привлек в команду четверых дзюдоистов: Юрия Исраеляна (весовая категория 50 кг), Артема Галачяна, Тиграна Ягубяна (оба - 60 кг) и Мамикона Аветисяна (81 кг).
Генеральный секретарь Федерации дзюдо Армении Давид Хитарян сообщил пресс-службе НОКА, что для выступления на юношеском чемпионате мира были выбраны лучшие.
"Мы учли результаты ребят на чемпионате Европы, международных соревнованиях, и то, как они работали на сборах. Думаю, завоюем хотя бы одну медаль", - отметил Давид Хитарян.
Из армянских дзюдоистов на татами сегодня выйдет Юрий Исраелян. Его первым соперником станет представитель Монголии.