Եվրոպական պատանեկան օլիմպիական փառատոնում մարմնամարզիկ Ժորա Սմբատյանին չէր հաջողվել հաղթահարել որակավորման փուլը: Ժորայի անձնական մարզիչ Հայկ Նազարյանն ավելի մեծ սպասելիքներ ուներ: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում մարզիչը խոսեց Սմբատյանի մրցելույթների մասին.
«Հույս ունեի, որ Ժորան կկարողանար բազմամարտում, նաեւ օղակներում եզրափակիչ մտնել: Ցավոք նրան չհաջողվեց: Արդյունքից իհարկե գոհ չեմ: Մենք շատ լավ մարզումներ էինք անցկացրել, եւ նա պատրաստ էր: Սա Ժորայի առաջին մեծամասշտաբ միջազգային մրցաշարն էր: Գուցե նա հուզված ու լարված էր: Սմբատյանը խոստումնալից մարզիկ է, նրանից բարձր արդյունքներ ենք սպասում հետագայում»,- ասաց Հայկ Նազարյանը:
Նշենք, որ փառատոնում Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը գլխավոր մրցավար էր նժույգ թափեր վարժությունում:

На Европейском олимпийском юношеском фестивале гимнасту Жоре Смбатяну не удалось преодолеть квалификационный этап. Личный тренер Жоры Айк Назарян ожидал большего. В беседе с пресс-службой НОКА тренер рассказал о выступлениях Смбатяна.
"Я надеялся, что Жора сможет выйти в финал многоборья и упражнений на кольцах. К сожалению, это ему не удалось. Результатом, конечно, недоволен. Мы очень хорошо тренировались, и он был готов. Это было первое крупномасштабное международное соревнование для Жоры. Возможно, он был взволнованным и напряженным. Смбатян - многообещающий спортсмен, мы ждем от него в дальнейшем высоких результатов", - сказал Айк Назарян.
Отметим, что на фестивале главный тренер сборной Армении Акоп Серопян был главным арбитром в упражнении махи на коне.