Հունգարիայի Գյոռ քաղաքում ընթացող Եվրոպական պատանեկան օլիմպիական փառատոնում մարմնամարզիկ Անահիտ Ասադուրյանն առաջին անգամ հանդես եկավ Հայաստանի դրոշի ներքո:
Ասադուրյանն այժմ բնակվում է ԱՄՆ-ում: Այս փառատոնին նա մասնակցեց Հուռի Գեբեշյանի ղեկավարությամբ: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Գեբեշյանն ամփոփեց Անահիտի մրցելույթները.
«Սա Անահիտի համար առաջին միջազգային մրցաշարն էր: Նա Միացյալ Նահանգներում մասնակցել է մրցաշարերի, բայց դրանք միանգամայն այլ են: Անահիտը նորեկ է, շատ լարված եւ հուզված էր: Մրցավայր ժամանելուց հետո նա բարձր ջերմություն եւ սրտխառնոց ուներ: Այդ պատճառով էլ լավ հանդես չեկավ: Անահիտն իրեն նման չէր: Եթե գոնե երկու օր հետո լիներ մրցումը, ամեն ինչ այլ կլիներ: Պարզապես, մրցումային օրը նրա համար անհաջող էր: Վերջին մարզմանն Անահիտը վարժությունները շատ ճիշտ ու մաքուր էր կատարել:
Ամեն դեպքում, օլիմպիական փառատոնին մասնակցելը նրա համար մեծ փորձ էր: Նա աշխատասեր եւ խոստումնալից մարզիկ է: Համոզված եմ, որ հետագայում մեծ հաջողություններ կունենա եւ պատվով կներկայացնի Հայաստանը: Միացյալ Նահանգներ վերադառնալուց հետո մենք կշարունակենք միասին աշխատել»,- ասաց մարզիչը:
Գեբեշյանն ԱՄՆ-ում մարզչական գործունեություն է ծավալել: Նա համատեղում է մարզչի եւ բժշկի աշխատանքը.
«Մարզիկ եւ մարզիչ լինելու տարբերությունը հսկայական է: Ես ինձ ավելի հարմարավետ էի զգում որպես մարզիկ: Մարզչի դերն ինձ համար նորություն է: Բայց շատ ուրախ եմ, որ ինձ հնարավորություն է ընձեռնվել նոր սերնդի հետ ներկայացնել Հայաստանը: Մարմնամարզությունն իմ սրտում է, ես շատ եմ սիրում այս մարզաձեւը: Կուզեի հավերժ մարմնամարզիկ լինել: Բայց, կարծում եմ՝ ես արել եմ հնարավորը, ինչ կարող էի»,- նշեց Հուռի Գեբեշյանը:

На проходящем в венгерском городе Дъер Европейском олимпийском юношеском фестивале гимнастка Анаит Асадурян впервые выступила под флагом Армении.
Асадурян сейчас проживает в США. На фестивале она выступила под руководством Хури Гебешян. В беседе с пресс-службой НОКА Гебешян подвела итоги выступления Анаит.
"Для Анаит это был первый международный турнир. Она участвовала в соревнованиях в Соединенных штатах, но то было совсем другое. Анаит - новичок, она была очень напряжена и взволнована. После прибытия на место соревнований у нее появились высокая температура и тошнота. Поэтому она не смогла успешно выступить. Анаит не была похожа сама на себя. Если соревнование прошло хотя бы через два дня, то все было бы хорошо. Просто день состязаний для нее выдался неудачным. На последний тренировке Анаит выполнила упражнения очень грамотно и чисто.
В любом случае, участие в олимпийском фестивале стало для нее большим опытом. Она - трудолюбивая и многообещающая спортсменка. Я уверена, что в дальнейшем Анаит ждут большие успехи, и она будет с честью представлять Армению. После возвращения в Соединенные Штаты мы продолжим вместе работать", - сказала тренер.
Гебешян в США приступила к тренерской деятельности. Она совмещает работу тренера и врача.
"Быть спортсменом или тренером - это огромная разница. Я более комфортно чувствовала себя в роли спортсменки. Роль тренера для меня нова. Но я очень рада, что мне представилась возможность вместе с новым поколением представлять Армению. Спортивная гимнастика в моем сердце, я очень люблю этот вид спорта. Хотела бы вечно быть гимнасткой. Но, думаю, что я сделала максимум возможного", - отметила Хури Гебешян.