ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար, ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանն այսօր ընդունել է տափօղակով հոկեյի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Ռենե Ֆասելին:
Հրաչյա Ռոստոմյանը ողջունել է հյուրին և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի տափօղակով հոկեյի ֆեդերացիայի հետ սերտ համագործակցության համար.
«Խորհրդային տարիներին հոկեյն ամենասիրված մարզաձեւերից էր նաեւ հայերիս համար, բայց ԽՍՀՄ փլուզումից հետո ամեն ինչ փոխվեց: Սակայն, լինելով ամենադիտարժան մարզաձեւերից մեկն աշխարհում, հոկեյն աստիճանաբար վերականգնում է դիրքերը մեր երկրում: Հայաստանի հոկեյի ֆեդերացիան այդ ուղղությամբ մեծածավալ աշխատանք է կատարում»,-ասել է ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղարը:
Ռենե Ֆասելը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար.
«Որքան կարողացել եմ ճանաչել, հայ ժողովուրդը խելացի է եւ աշխատասեր: Սրանք կարեւոր որակներ են բարձրագույն սպորտում հաջողությունների հասնելու համար»,- նշել է Ռ. Ֆասելը: Նրա խոսքերով, հոկեյի մասսայականացմանը և զարգացմանը կարող է նպաստել մեր երկրում միջազգային մրցաշարերի կազմակերպումը:
Հրաչյա Ռոստոմյանը տեղեկացրել է, որ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հովանավորությամբ 2010 թվականի աշխարհի առաջնության «C» խմբի մրցաշարը կայացել է Երևանում, ինչը զարմացրել է հյուրին:
Հրաչյա Ռոստոմյանը տեղեկացրել է նաեւ, որ չնայած մեր երկրում խաղային մարզաձեւերը համեմատաբար դանդաղ են զարգանում, սպորտի պետական կառույցը եւ ՀԱՕԿ-ն անում են ամեն ինչ, այդ գործընթացն արագացնելու համար.
«Այդ քայլերից են նաև հանդիպումները մարզաձեւերի միջազգային ֆեդերացիաների ղեկավարների հետ, միջազգային փորձի ուսումնասիրումը և այդ փորձի կիրառումը մեր երկրում»,- ասել է նա:

Министр спорта и по делам молодежи РА, генеральный секретарь НОКА Грачья Ростомян сегодня принял президента Международной федерации хоккея с шайбой (IIHF) Рене Фазеля.
Грачья Ростомян приветствовал гостя и выразил благодарность за тесное сотрудничество Армении с IIHF.
"В советские годы хоккей был одним из самых любимых видов спорта также и для армян, но после развала СССР все изменилось. Однако будучи одним из самых зрелищных видов спорта в мире хоккей постепенно восстанавливает свои позиции в нашей стране. Федерация хоккея Армении проводит объемную работу в этом направлении", - сказал генеральный секретарь НОКА.
Рене Фазель выразил признательность за теплый прием.
"Насколько я успел узнать, армянский народ – умный и трудоспособный. Это – важные качества для достижения успехов в большом спорте", - отметил Р. Фазель. По его словам, массовость и развитие хоккея могут способствовать организации в нашей стране международных соревнований.
Грачья Ростомян сообщил, что при финансовой поддержке президента НОКА Гагика Царукяна в 2010 году чемпионат мира дивизиона "С" состоялся в Ереване.
Грачья Ростомян также сообщил, что, несмотря на сравнительно медленное развитие игровых видов спорта в нашей стране, государственное спортивное ведомство и НОКА делают все для ускорения этого процесса.
"Среди этих шагов также встречи с руководителями международных спортивных федераций, изучение международного опыта и применение его в нашей стране", - сказал он.