Ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականը ոչ ամբողջական կազմով մասնակցում էր Ալի Ալիեւի հուշամրցաշարին: Հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնակատար Հաբեթնակ Կուրղինյանը գոհ չէ ըմբիշների ելույթներից: Չորս մարզիկ եւ մեկ մեդալ: Միայն Գեւորգի Կետոեւին էր հաջողվել երրորդ տեղ զբաղեցնել.
«Իմ նպատակն աշխարհի առաջնությունից առաջ ըմբիշների հնարավորությունները տեսնելն էր: Տղաներից ամեն մեկն իր սխալներն ունի` ֆիզիկական, տեխնիկական: Նրանք պատրաստ չեն տարվա գլխավոր ստուգատեսին: Իսկ մենք աշխարհի առաջնություն միայն մասնակցության համար չենք մեկնելու:
Այսօր աշխարհի առաջնությունում սպասելիքներ ունենք այն ըմբիշներից, որոնք միջազգային մրցաշարերում կամ Եվրոպայի առաջնությունում մրցանակային տեղ են զբաղեցրել: Մյուսները պետք է շատ աշխատեն եւ ավելի պատասխանատվությամբ մոտենան մրցումներին»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
Նարեկ Սիրունյանը եւս պետք է հանդես գար հուշամրցաշարում: Սակայն ըմբիշը վնասվածքի պատճառով այն բաց թողեց: Սիրունյանի մասնակցությունը հարցականի տակ է նաեւ աշխարհի առաջնությունում.
«Թիմի կազմը պարզ կդառնա վերջին հավաքից հետո: Շատ լավ կլինի, որ մեր բոլոր ըմբիշները կարողանան մասնակցել Մ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությանը: Այս փորձն աշխատեց Վալոդյա Ֆրանգուլյանի եւ Գրիգոր Գրիգորյանի դեպքում: Մ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում Ֆրանգուլյանը չեմպիոն էր դարձել, իսկ Գրիգորյանը փոխչեմպիոն: Նրանք զգացին, որ կարող են հաղթել նաեւ մեծահասակների պայքարում»,- ասաց Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
Ալի Ալիեւի հուշամրցաշարին մասնակցում էին Գարիկ Բարսեղյանը (57 կգ), Վալտեր Մարգարյանը (70 կգ), Վահե Թամրազյանը (86 կգ) եւ Գեւորգի Կետոեւը (97 կգ):

Сборная Армении по вольной борьбе участвовала в мемориальном турнире Али Алиева неполным составом. Исполняющий обязанности главного тренера сборной Апетнак Кургинян недоволен выступлениями борцов. Четыре спортсмена и одна медаль. Только Георгию Кетоеву удалось занять третье место.
"Моей целью было увидеть возможности борцов перед чемпионатом мира. Каждый из ребят имеет свои ошибки – физические, технические. Они не готовы к главному соревнованию года. А мы не можем поехать на чемпионат мира просто для участия.
Сегодня связываем ожидания на чемпионате мира с теми борцами, которые на международных турнирах или чемпионате Европы заняли призовые места. Другие должны много работать и подойти к первенству в состоянии более лучшей готовности", - отметил в беседе с пресс-службой НОКА Апетнак Кургинян.
Нарек Сирунян также должен был выступить в Каспийске. Однако борец пропустил турнир из-за травмы. Участие Сируняна в чемпионате мира также под вопросом.
"Состав команды станет ясен после сбора. Будет очень хорошо, чтобы все наши борцы сумели выступить на чемпионате Европы до 23 лет. Этот опыт сработал в случае с Володей Франгуляном и Григором Григоряном. На ЧЕ до 23 лет Франгулян стал победителем, а Григорян – вице-чемпионом. Они почувствовали, что могут победить также в борьбе со взрослыми", – сказал Апетнак Кургинян.
В мемориальном турнире Али Алиева участвовали Гарик Барсегян (57 кг), Вальтер Маркарян (70 кг), Ваге Тамразян (86 кг) и Георгий Кетоев (97 кг).