Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 19-ին Օլիմպավանում կանցկացվի «Սպորտային բժիշկների գիտելիքների բարձրացումը` դոպինգի օգտագործումը կանխելու գործընթացում» թեմայով սեմինար: Այն կկայանա «Օլիմպիական համերաշխություն» ծրագրի շրջանակներում:
Սեմինարը նախատեսված է Հայաստանում սպորտային բժիշկների եւ այն բժիշների համար, որոնք առնչվում են մարզիկների հետ: Դասընթացին ներկա կլինեն նաեւ լրագրողներ եւ սպորտային կառույցների ադմինիստրատորներ: Ընդհանուր առմամբ կմասնակցի 90 մարդ:
Դասընթացը բաղկացած է երեք մասից.
1. Սննդային հավելումների օգտագործումը սպորտում
2. Արտակարգ իրավիճակներում օգտագործվող ժամանակակից գործընթացները
3. Վնասվածքների բուժումն առանց արգելված նյութերի
Այս թեմաների շրջանակներում ելույթ կունենան հակադոպինգային ծառայության պետ, պրոֆեսոր Արեգ Հովհաննիսյանը, սպորտային բժիշկ Դավիթ Մոսինյանը, Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի բժիշկ Կարեն Ստեփանյանը եւ Վրաստանի բժշկական համալարանի սպորտային բժշկության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Պավլե Կասրաձեն:
Կարեն Ստեփանյանը վերջերս ՈՒԵՖԱ-ի կողմից սերտիֆիկացվել է «Արտակարգ իրավիճակներում օգտագործվող ժամանակակից գործընթացները» թեմայով: Իսկ Պավլե Կասրաձեն հրավիրվել է, քանի որ հայ մարզիկները հաճախ են դիմում նրա բժշկական օգնությանը:
Սեմինարի ընթացքում մասնակիցները կստանան գրքույկներ, որոնց մեջ ներառված կլինեն նյութեր տվալ թեմաների վերաբերյալ: Բժիշկները կլրացնեն հարցաթերթիկներ` գիտելիքների ստուգման համար:
Նման մասշտաբի սպորտային բժշկության սեմինար Հայաստանում անցկացվելու է առաջին անգամ: ՀԱՕԿ-ը կշարունակի այս բնույթի դասընթացների իրականացումը:

По инициативе Национального олимпийского комитета Армении 19 сентября в Олимпаване пройдет семинар на тему "Увеличение врачебных знаний в процессе предотвращения применения допинга". Он состоится в рамках программы "Олимпийская солидарность".
Семинар предусмотрен для спортивных врачей в Армении и тех докторов, которые имеют дело со спортсменами. На лекциях также будут присутствовать журналисты и администраторы спортивных сооружений. В общей сложности количество участников составит 90 человек.
Курс составлен из трех частей:
1. Использование пищевых добавок в спорте
2. Современные процессы, используемые в чрезвычайных ситуациях
3. Лечение травм без запрещенных препаратов
В рамках этих тем выступят начальник антидопинговой службы, профессор Арег Оганесян, спортивный врач Давид Мосинян, врач сборной Армении по футболу Карен Степанян и заведующий факультетом спортивной медицины Медицинского университета Грузии Павле Касрадзе.
Карен Степанян недавно был сертифицирован со стороны УЕФА по теме "Современные процессы, используемые в чрезвычайных ситуациях". А Павле Касрадзе приглашен на семинар, поскольку армянские спортсмены часто обращаются к нему за медицинской помощью.
В ходе семинара участники получат брошюры, в которые будут включены материалы по данным темам. Врачи заполнят опросный лист, с целью проверки знаний.
Семинар по спортивной медицине подобного масштаба в Армении проводится впервые. НОКА продолжит реализацию программа подобного характера.