Այսօր կայացած Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի ընդլայնված նիստը վարեց ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար, ՀԸՖ նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հրաչյա Ռոստոմյանը:
Հրաչյա Ռոստոմյանը շնորհակալական խոսքեր հղեց ֆեդերացիայի նախկին նախագահ Սամվել Կարարապետյանին, որն այս տարիներին ֆեդերացիայի բնականոն աշխատանքն ապահովել է բարձր մակարդակով, առաջին փոխնախագահ Հովհաննես Սոֆոյանին, փոխնախագահներ Հրանտ Ենոքյանին, Սամվել Գեւորգյանին եւ գլխավոր քարտուղար Բազմասեր Առաքելյանին:
«Այսօր նոր մարտահրավեր, նոր իրավիճակ է ստեղծվել, եւ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն ըմբշամարտն անօգնական վիճակում չի թողնում:
ՀԱՕԿ-ն իր որոշումներում միշտ արդար է եղել եւ այսօր էլ ուզում է, որպեսզի դուք ավելի միահամուռ, միասնական ու նպատակասլաց լինեք: ՀԱՕԿ-ը ցանկանում է, որպեսզի ըմբշամարտը ղեկավարեք դուք՝ մասնագետներդ: Մենք կլինենք միայն կազմակերպչի եւ ֆինանսական մասն ապահովողի դերում: Պարզ ասում եմ. թե´ օլիմպիական կոմիտեն, թե´ նախարարությունը չեն միջամտելու ձեր նեղ մասնագիտական որոշումներին: Հայտարարում եմ, որ այսօրվանից սկսած, մասնագիտական հարցերով որեւէ մեկը չմոտենա ո´չ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, ո´չ` ինձ: Մերժվելու եք», - ասաց Հրաչյա Ռոստոմյանը եւ ավելացրեց.
«Այսուհետեւ ըմբշամարտի ընդհանուր ֆեդերացիայում դե ֆակտո գործելու են երկու ճյուղեր՝ հունահռոմեական ոճի եւ ազատ ոճի, որոնցից յուրաքանչյուրը կունենա իր պատասխանատուն եւ մարզչական խորհրդի ղեկավարը: Վերջինը միեւնույն ժամանակ դառնում է նաեւ ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչը:
Հավաքականների կազմերը, հավաքների եւ մրցումների մասնակցելը որոշում է մարզչական խորհուրդը: Բոլոր քննարկումները կատարում եք ձեր «ընտանիքում», նոր որոշումները ներկայացնում մեզ: Կրկնում եմ. ոչ մեկին իրավունք չի վերապահվում որեւէ խնդրի հարցով շրջանցել մարզչական խորհուրդը, ֆեդերացիայի պատասխանատուին»:
Այնուհետեւ, Հրաչյա Ռոստոմյանը ներկայացրեց ֆեդերացիայի նոր ղեկավար կազմը:
Ազատ ոճի պատասխանատու եւ փոխնախագահ է նշանակվում Ռոբերտ Խաչատրյանը, իսկ հունահռոմեական ոճում փոխնախագահի պատասխանատվությունը դրվում է Արսեն Բադալյանի վրա:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները ստանձնում է Արայիկ Բաղդադյանը:
Մարզչական խորհուրդները կղեկավարեն ազգային հավաքականների գլխավոր մարզիչներ Արմեն Մկրտչյանը (ազատ ոճ) եւ Լեւոն Ջուլֆալակյանը (հունահռոմեական ոճ):
Հրաչյա Ռոստոմյանը կարեւորեց նաեւ մարզային ֆեդերացիաների գործունեությունը, իսկ Երեւանի ֆեդերացիայի նախագահ վերընտրված եւ ֆեդերացիայի նախագահի խորհրդական նշանակված Սամվել Գեւորգյանին հորդորեց կառույցի աշխատանքները կազմակերպել ավելի ակտիվ ու արդյունավետ:

Состоявшееся сегодня заседание Федерации борьбы Армении в расширенном составе провел генеральный секретарь НОКА, временно исполняющий обязанности президента ФБА Грачья Ростомян.
Грачья Ростомян выразил слова благодарности прежнему президенту федерации Самвелу Карапетяну, который все эти годы обеспечивал стабильную работу федерации на высоком уровне, первому вице-президенту Оганесу Софояну, вице-президентам Гранту Енокяну, Самвелу Геворгяну и генеральному секретарю Базмасеру Аракеляну.
"Сегодня появились новый вызов, новая ситуация, и президент НОКА Гагик Царукян не оставит борьбу в беспомощном состоянии.
НОКА всегда был справедлив в своих решениях, и сегодня, ожидается, чтобы вы были более сплоченными, едиными и целеустремленными. НОКА желает, чтобы борьбой руководили вы – специалисты. Мы будем лишь в роли организаторов и гарантов финансовой составляющей. Скажу ясно: олимпийский комитет и министерство не будут вмешиваться в ваши профессиональные решения. Заявляю, чтобы, начиная с сегодняшнего дня, никто не подходил с профессиональными вопросами к президенту НОКА Гагику Царукяну или ко мне. Получите отказ", - сказал Грачья Ростомян и добавил:
"Отныне в общей федерации борьбы де-факто будут действовать два разветвления – греко-римского и вольного стилей, каждое из которых будет иметь ответственное лицо и руководителя тренерского совета. Последний одновременно становится также главным тренером национальной сборной.
Составы сборных, участие в сборах и соревнованиях определяет тренерский совет. Все обсуждения проводите в вашей "семье", после чего представляете нам свои решения. Повторяю: никто не имеет права с каким-либо вопросом или проблемой обходить тренерский совет и ответственных лиц федерации".
Затем Грачья Ростомян представил новый руководящий состав федерации.
Ответственным за вольную борьбу и вице-президентом назначен Роберт Хачатрян, а в греко-римской борьбе ответственность возлагается на Арсена Бадаляна.
Обязанности генерального секретаря федерации возлагаются на Араика Багдатяна.
Тренерские советы возглавят наставники национальных сборных Армен Мкртчян (вольная борьба) и Левон Джулфалакян (греко-римская борьба).
Грачья Ростомян также высоко оценил деятельность областных федераций, а переизбранного президента Ереванской федерации и назначенного советника президента Республиканской федерации Самвела Геворгяна побудил более активно и эффективно организовать работу вверенной ему структуры.