Աննա Մելքոնյան. Ցավոք, շատ հանդբոլիստներ կարիերան չեն շարունակում ակումբների բացակայության պատճառով
«Շատ կցանկանայի, որ գոնե սիրողական ակումբներ լինեն: Առաջին հերթին, կավելանա մասնակից թիմերի քանակը, նաեւ մրցակցությունը կմեծանա»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի հանդբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Աննա Մելքոնյանը (լուսանկարում՝ ձախից)՝ ամփոփելով հայաստանյան առաջնությունը.
«Առաջնությանը մասնակցեց վեց թիմ, որոնցից երկուսը Լոռուց, մեկը՝ Արցախից: Մակարդակը գնահատում եմ բավարար: Չեմպիոն ՖԻՄԱ-ն ակնհայտ առավելություն ուներ մրցակիցների նկատմամբ: Թիմերի քանակը քիչ է, սակայն ուրախալի է, որ նախորդ տարվա համեմատ չի պակասել։
Ցավոք, շատ մարզիկներ ակումբների բացակայության պատճառով բանակից հետո չեն շարունակում կարիերան եւ մենք կորցնում ենք լավ խաղացողների»,- ասաց Աննա Մելքոնյանը։
Անդրադառնալով «Գորբունով» ՀԱ-ի բացակայությանը վերջին երկու խաղերին, ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ առաջնության ավարտից առաջ թիմը հեռացել էր մրցավայրից.
«Երկու խաղերում «Գորբունով» ՀԱ-ին տրվեցին տեխնիկական պարտություններ: Միեւնույն ժամանակ, յուրաքանչյուր խաղի համար արձանագրություն ենք կազմել եւ ակումբը պատժվել է դրամական եւ վարչական տույժով»։
Հավաքականի մարզիչներ Արարատ Բարսեղյանը եւ Աշոտ Հակոբյանն առաջիկա օրերին կձեւավորեն հավաքականի կազմը։ Ազգային թիմը հունիսին մասնակցելու է զարգացող երկրների աշխարհի առաջնությանը.
«Հավաքականի կորիզը կազմված է ՖԻՄԱ-ի եւ «Վանաձորի» հանդբոլիստներից, բայց խաղացողներ կլինեն նաեւ մյուս թիմերից: Մեր ենթախմբում լինելու են Չինաստանի, Մոլդովայի եւ Ֆարո կղզիների թիմերը, որոնք բավականին ուժեղ մրցակիցներ են»,- եզրափակեց Աննա Մելքոնյանը։

Анна Мелконян: К сожалению, многие гандболисты не продолжают карьеру из-за отсутствия клубов
"Я бы очень хотела, чтобы были хотя бы любительские клубы. В первую очередь, увеличится количество команд-участниц, также увеличится конкуренция", - сказала в беседе с пресс-службой НОК РА генеральный секретарь Федерации гандбола Армении Анна Мелконян (на фото: слева), подводя итоги национального первенства.
"В чемпионате участвовали шесть команд, две из которых представили Лорийский марз, еще одна – Арцах. Уровень первенства оцениваю как удовлетворительный. Чемпион СКИФ имел очевидное преимущество над соперниками. Количество команд небольшое, но радует то, что по сравнению с прошлым годом их число не уменьшилось.
К сожалению, многие спортсмены из-за отсутствия клубов после армии не продолжают карьеру, и мы теряем хороших игроков", - сказала Анна Мелконян.
Возвращаясь к отсутствию в двух последних турах ГК "Горбунова", генеральный секретарь отметила, что команда до завершения первенства покинула место проведения соревнований.
"В двух играх ГК "Горбунову" были присуждены технические поражения. В то же время, составлен протокол по каждому матчу, и клуб наказан административным штрафом".
Тренеры сборной Арарат Барсегян и Ашот Акопян в ближайшие дни сформируют состав сборной. Национальная команда в июне примет участие в чемпионате мира среди развивающихся стран.
"Костяк сборной составлен из гандболистов СКИФ-а и "Ванадзора", но будут игроки также из других команд. В нашей подгруппе будут сборные Китая, Молдовы и Фарерских островов, которые являются довольно сильными соперниками", - заключила Анна Мелконян.