Բուլղարիայի Պլովդիվ քաղաքում ընթացող սուսերամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում այսօր պայքարն ավարտեցին խոցասուսերակիր աղջիկները (154 մասնակից):
Հայաստանը ներկայացնող Էմմա Պողոսովան նախնական փուլում տանելով հինգ հաղթանակ՝ մտավ պայքարը շարունակող 128 մարզուհիների մեջ: Այս փուլից պայքարը շարունակվում էր օլիմպիական մրցակարգով՝ պարտվողը լքում էր ասպարեզը:
Էմմա Պողոսովան յուրաքանչյուր փուլում մեկը մյուսի հետեւից պայքարից դուրս թողեց ավստրալացի, ամերիկացի, եգիպտացի, շվեյցարացի մրցակիցներին՝ մտավ ութ ուժեղագույնների մեջ եւ միայն այստեղ պարտվեց ԱՄՆ-ն ներկայացնող Քեթրին Նիքսոնին: Էմման, ի վերջո, բաժանեց 5-8-րդ տեղերը:
Էմմա Պողոսովայի մարզիչ Արտաշես Մադոյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տեղեկացրեց, որ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ է, որ հայ սուսերամարտիկը տեղ է զբաղեցնում աշխարհի երիտասարդ ուժեղագույն խոցասուսերակիրների լավագույն ութնյակում:

На проходящем в болгарском Пловдиве чемпионате мира по фехтованию среди юниоров (до 20 лет) сегодня завершили состязания шпажистки (154 участницы).
Представляющая Армению Эмма Погосова, одержав на предварительном этапе 5 побед, вошла в число 128 спортсменок, продолжавших борьбу за медали. На этом этапе соревнования проходили по олимпийской системе на выбывание.
Эмма Погосова поочередно взяла верх над соперницами из Австралии, США, Египта и Швейцарии, войдя в восьмерку сильнейших. Лишь в 1/4 финала Эмма уступила Кэтрин Никсон из США, и в итоге разделила 5-8 места.
Тренер Эммы Погосовой Арташес Мадоян сообщил пресс-службе НОК РА, что в истории Независимой Армении – это первый случай, когда армянский фехтовальщик занимает место в восьмерке сильнейших шпажистов на чемпионате мира среди юниоров.