Ստամբուլում մեկնարկած ազատ ոճի ըմբշամարտի Յաշար Դոգուի անվան միջազգային մրցաշարի առաջին օրը Հայաստանի հավաքականը մեդալ չնվաճեց: 57 կգ քաշային Գարիկ Բարսեղյանը եւ Վալտեր Մարգարյանը (70կգ) երկուական հաղթանակից հետո պարտություն կրեցին, որից հետո չհաղթահարեցին սփոփիչ գոտեմարտերի արգելքը:
Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Մկրտչյանը Ստամբուլից ՀԱՕԿ լրատվականին հայտնեց, որ մրցաշարը անչափ ուժեղ կազմ է հավաքել, ժամանել են օլիմպիական մրցանակակիրներ, աշխարհի չեմպիոններ...
«Այս մրցաշարն ըստ էության մեր առաջին միջազգային փորձությունն է եւ ես այն հենց այդպես էլ դիտարկում եմ: Գարիկն ու Վալտերը ընդհանուր առմամբ վատ չէին, բայց մարտերը վարելիս վրիպումներ թույլ տվեցին: Դրանք ես նշել եմ մոտս, իրենց էլ արդեն բացատրել: Վաղը չորս մասնակից ենք ունենալու: Տեսնենք, թե նրանք ինչ կանեն: Անկախ ամեն ինչից, մի բան պարզ է. աշխատելու դեռ շատ տեղ ունենք»,-ասաց նա: Արմեն Մկրտչյանը պարտությունների մեղքը չբարդեց մրցավարների վրա՝ նշելով, որ ակնհայտ կողմնապահություն չկար:

На стартовавшем в Стамбуле международном турнире по вольной борьбе имени Яшара Догу в первый день сборная Армении медалей не завоевала. Гарик Барсегян (57 кг) и Вальтер Маркарян (70 кг), одержав по две победы, потерпели поражения, после чего не смогли преодолеть барьер утешительных поединков.
В беседе с пресс-службой НОК РА главный тренер национальной сборной Армении Армен Мкртчян из Стамбула сообщил, что турнир собрал очень сильный состав, приехали олимпийские призеры, призеры чемпионата мира.
"Это соревнование, по сути, стало нашим первым международным испытанием, и я рассматриваю его именно в этом свете. Гарик и Вальтер, в общем, выглядели неплохо, но в ходе схваток допустили промахи. Я отметил их и объяснил ребятам. Завтра у нас будет 4 участника. Увидим, что они сделают. В любом случае, ясно одно, есть еще много над чем работать", - сказала он. Армен не стал сваливать вину за поражения на судей, отметив, что очевидной необъективности не было.